Ilk Iphone uygulamasi icin gerekli adimlar

Başlatan z, 13 Temmuz 2013, 00:43:00

z

Mac mini bilgisayar edindim.
Xcode adindaki uygulama gelistirme programini indirdim ve kurdum.

Simdi cok cok cok basit bir hazir bir uygulamayi derleyip calistirmak istiyorum.

Bana hazir bir projenin linkini verebilirmisiniz? Makineme indireyim Xcode ile acayim derleyip kosturayim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Tesekkurler. TextEdit uygulamasini indirdim ve Xcode ile acip Run dedigimde pencere icinde adimi getiriyor ve password girmemi istiyor.

Bu tur islemler icin developer password mu edinmem gerekecek?

Yillik 100$ karsiligi edinilen bir durum sozkonusu idi. Bu karsilastigim durum bu durum mudur?

EDIT: Burda istenen password bilgisayarin kullanici passworduymus.

z

Delphide form uzerine buton, textbox vs koyup ardindan ornegin koydugumuz butonu tiklayip otomatik olarak tiklandi fonskiyonunu olusturuyor ve bu fonskiyonun icine kodlarimizi yaziyorduk.

Iphone uygulamasi yapmak icin benzer kolayliklar yokmu?

Bir iki ornek indirdim bir sey anladiysam Arap olayim.

EDIT: Varmis.

MainStoryboard dosyasini tiklayinca ekrana Iphone resmi geliyor.

Ekranin sag alt kosesinde Source Control bolumunde Objects bolumu var. Burdan buton, gosterge vs vs yi surukleyip Iphone uzerine koyabiliyoruz.

z

Ekrana hesapmakinesindeki gibi butonlar yerlestirmeye calisiyorum. Butonlar birbirinden farkli oluyor. Boyutlarini mouse ile tek tek ayarlamak cok zor.

Bir buton olusturup bunu copy paste ile cogalttigimda tamam butonlar ayni boyutta oluyor fakat buton uzerindeyki etiketi degistirdigimde aninda boyutlari degisiyor.

Butonun X,Y koordinatini, enini boyunu, uzerinde yazan texti, rengini bir tablodan degistirmek mumkunmu?
Boyle bir tablo goremedim.

Ersin

Alıntı YapButonlar birbirinden farkli oluyor. Boyutlarini mouse ile tek tek ayarlamak cok zor.
Buton u seç. Ekranda en sağda üstte yatık merdivene benzeyen ikon var ( sağ doğru ok un solundaki / Size inspector  ) ordan boyutları x,y koordinatları girebiliyon.
Apple ın developer sayfasnda technical notes var onları incele youtube ta sürü ile video mevcut, pdf olarak kitaplar var önce onları okumalısın , yoksa buton size , label color bunun sonu yok.
Xcode ile ilgili bir sürü blog var , link veremeyecem, kayıd etmiyom , Google dan aratıyom, genelde de Google da : xcode buton size gibi anahtar kelime yazınca aradıklarımı buluyorum.

İlk önce birkaç kitap indir freebookspot ( anahtar kelime IOS  ) ta yeterince var. Orda hello World tarzı adım adım örnekler mevcut.

z

Tamam butonun parametrelerine ulastim. Anladigim kadariyla butonun zemin rengini parametre ile degistiremiyoruz.

Bu durumda buton uzerine resim yuklemeyi deneyecegim. Windowsda ki paintbrush tarzinda bir program goremedim.
Ufak tefek resim, icon vs cizmek icin hangi programi kullaniyorsunuz?

z

Hesap makinemin gorsel kismini tamamladim. Bir iki dokuman indirdim. Hatta hesap makinesi ornegi de var.
Fakat herhangi bir tusa basinca buna ait fonksiyonun olusturulmasini nasil yapacagiz anlamadim.

Asagidaki videoda butona basildiginda calisacak fonksiyon nasil tanimlaniyor guzel gostermis.

Add some code to UIButton touch in iOS using xCode 4.2 - The Easy Way

Fakat ben yapmaya kalktigimda olmuyor.

Butonu mouse ile .h uzantili dosyamin bulundugu editore surukledigimde videodaki (1:10 dakikaki goruntu) durum olusmuyor. Bende buton editor alanina oldugu gibi tasiniyor, mousedan parmagimi cekince buton gerisin geri iphone uzerindeki yerine gidiyor.

z

Mouse ile ekrandaki butona tiklayip editor alanina gecisi mousun sol butonuna basarak yapiyormusum. Halbuki mousun sag butonunu kullanarak yapmam gerekiyormus.

Aslinda asagidaki videoya benzer bir video linkini verseydiniz bu kadar tirmalamazmisim.

Add some code to UIButton touch in iOS using xCode 4.2 - The Easy Way

Neyse iphone icin  gorsel bir seyler tasarlamak cok da zor degilmis. Videodan da anlasilacagi uzere windows ortamindaki tum kolayliklar xcode'da da yapilmis.

Geriye C'ye cok benzeyen bu dili ogrenmek kaliyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gerbay - 14 Temmuz 2013, 11:22:39
http://www.embarcadero.com/products/delphi

Bülent ağabey siz delphi ye aşinasınız. Delphi ile native uygulamalar geliştirilebiliyor apple ortamları için. Bence delphi xe4 e bakın...
c++ builder ilede mac icin app gelistirebilioruz =) illaki obj- c ögrenemye gerek yokmus malesef bende yeni ögrendim =)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

yxsdf

C# kullanarak da iOS için uygulama geliştirebilirsiniz. Üstelik native iOS GUI sini kullanarak.

http://xamarin.com/monotouch

:)
www.yxsdf.com © 2014

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: yxsdf - 17 Temmuz 2013, 11:08:50
C# kullanarak da iOS için uygulama geliştirebilirsiniz. Üstelik native iOS GUI sini kullanarak.

http://xamarin.com/monotouch

:)

iyiymis=)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

MCansız

z hocam delphi xe3 ve üst versiyonunda windows işletim sisteminde Iphone uygulaması yazılabilinir neden mac (digerine göre çok pahalı) sistemine  geçtiniz fazlalığı eksikliği nedir  ???

z

Sanal PC kurulursa üzerinde Xcode çalışıyor dendi ancak sorun çıkıyormuş. Benim PC lerim, işletim sistemi üzerinde sanal PC, onunda üzerinde bir başka program çalışıtacak kadar güçlü değil. XE3 ü de temin etmek gerekecek.

Iphad, Iphone, IPod gibi ürünleri kullandım ve çok memnundum. Gözümü kartttım ve MAC aldım.

Virüs konusunda daha az sıkıntı yaşayacağım söylendi. Makinenin kullanımı, gövdesi, plastiği, tasarımı, görselliği programların kullanışlı olması güzel.

MAC kullanıldıkça daha çok seviliyor. Fakat windowsdan tamamen ayrı bir işletim sistemi oluşu yüzünden biraz sıkıntılı. Bir süre sonra tamamen alışılabilir.
Açıkcası Keil, ACAD vs sıkça kullandığım programların da MAC da çalışan versiyonları olursa PC ile hiç işim olmayabilir. O denli sevdim.

En çok sevdiğim yanı ise (hepsi öylemi bilmiyorum) biblo gibi narin ve zerre fan vs gürültüsü yok.

Kabil ATICI

Mac aslında (Apple), çünkü Mac (Macintosh) belirli bir dönem üretilen modellerinin adından geliyor.
Pahalılık açısından bakıyorlar olaya, peki hangi markaya göre pahalı? Birçok marka ve modeli karşılaştırdığınızda;
şimdi bilgisayarı alıyorsun, ya sistemi ; microsoft var , linux var . Makieneye sistemi yükledin, driver sorunu ne olacak... Hadi marka aldın, yeni taktik makine üstünde sistem yüklü geliyor, sen makineye internete bağlıyorsun ve kayıt oluyoırsun yada internetten sistemi satın alıyorsun.
Şimdi Apple alıyorsun.Adam sana sistemle birlikte makineni tüm sürücülerini içeren bir sistem veriyor. Sürücüleri arama derdi yok.
Uzun süre Apple bilgisayarlar üzerinde bir firmada servis elemanı olarak çalıştım. 1993- 2000 . Bu arada gördüğüm virüs sayısı sadece 5. Doğrudan sisteme zarar verebilen sadece 1.
Bu sistemle tanışan kullanıcıların ilk tepkisi genellikle kullanışsız  veya zor olduğu yönünde oluyor. Bunu sebebi genellikle insanların yeni bir şeyler öğrenmeye karşı verdiği tepkidir. Bu bilgisayarların uzun zaman en yaygın müşterisi masaüstü yayıncılık alanı oldu. Hiç bilgisayar kullanmaya bilmeyen birisine 2 hafta içinde aman aman olmasa bile kendi işini görebilecek kadar öğretilebiliyordu. (çoğu kullanıcı şu anda windows bilerek en azından bir şekilde aşina olarak geldiğinden Apple sistemi biraz ters geliyor) İsterseniz bir de Windows kullanıcısı olarak, hiç kullanmadı iseniz Linux (Fedora, Pardus, veya CentOS , vs.) kullanmayı deneyin ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

ambar7