smd logic level mosfet aranıyor

Başlatan skara1214, 14 Temmuz 2013, 14:57:57

skara1214

Türkiyede   bulabileceğim min 30v -3a  smd logic level mosfet arıyorum.Bildiğiniz kulandığınız önerebileceğiniz varmı?( tercihen to252 kasa)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mastercodex

Arkadaşlar ekte görülen devre çizimi doğrumudur ? Yoksa başka componentler ilave etmem gerekiyormu ? IRL540 logic level olduğu için direk olarak mosfet sürücüsüz pic işlemci ile sürülebilir diye biliyorum ama sizlere bir sorma istedim. Bana örnek bir çizim yollarsanız çok memnun olurum.
Mastercodex

polleme

Alıntı yapılan: Mastercodex - 15 Kasım 2013, 11:15:30
Arkadaşlar ekte görülen devre çizimi doğrumudur ? Yoksa başka componentler ilave etmem gerekiyormu ? IRL540 logic level olduğu için direk olarak mosfet sürücüsüz pic işlemci ile sürülebilir diye biliyorum ama sizlere bir sorma istedim. Bana örnek bir çizim yollarsanız çok memnun olurum.

Eki göremedim ama evet IRL540 bir sürücü olmadan TTL 5V çıkışlı bir PIC ile sürülebilir. Grafiklerinden bakarsanız 3V gate geriliminde yaklaşık 20A geçirebiliyor,

Mastercodex

Mastercodex

polleme

Şemada bir sorun yok ama Proteus'ta lojik level yerine normal bir MOSFET koyarsak ve TTL ile sürersek durum değişir mi çok emin değilim, bunu hiç denemedim.

skara1214

akım çekilmiyor birşey olmaz hocam irfz44n de olur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CLR

Alıntı yapılan: Mastercodex - 15 Kasım 2013, 12:48:37
Çizim linki , https://www.dropbox.com/s/5fjdn3w3d5h6xno/IRL540.png

@mastercodex
BJT transistörlerde BC546/BC846/BC337/BC327/BC817/BC807 gibi çerez transistörler(her devreye lazım demek) varsa mosfetlerin çerezi(300mA'in altı için) N-ch 2N7002'dir.     

Knowledge and Experience are Power

HexfeT

Çalışma frekansınız pic'in  verebileceği akımın yetersiz kalmasına sebep olabilir. Fet'i anahtar olarak kullanacaksanız sorun olmayabilir. Fakat ben yinede ne olursa olsun bu şekilde sürme taraftarı değilim, bir arıza durumunda fet üzerinden işlemcinin de yanması pek hoş bir durum olmaz. Üretici olarak destek vermeyecekseniz içindeki programdan dolayı cihaz çöp olur. Bu şekilde tasarlanmış bir cihazı onarmam gerekirse tasarlayanın kulaklarını çınlatırım. :)

polleme

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Kasım 2013, 10:52:09
akım çekilmiyor birşey olmaz hocam irfz44n de olur

Yok onu demek istemedim. Tabii akım çekilmiyor ama normalde bir MOSFET'i anahtar olarak kullanmak için doyma ve kesim noktalarında kullanmak gerekir. PIC, bir lojik level MOSFET'i doymaya sokar ve anahtar olarak kullanabilir ama eğer normal bir MOSFET kullanırsanız PIC onu doyma noktasına getiremez, lineer bölgede kalacağından büyük akımlarda MOSFET ısınabilir, bir MOSFET sürücü gerekecektir. Benim söylemek istediğim, Proteus ile simülasyon yaparken PIC ile sürmede bir lojik level ve normal MOSFET arasında bir fark olup olmayacağı (doymaya girip girmeme açısından) idi.

z

Doyma izafi bir deyim.

Bir anahtarlama elemanini bir yuk akimi degeri icin doyuma sokariz. Eger yuk akimi bu degerin altindaysa anahtarlama elamani doyumda demektir. Eger yuk akimini doyum icin hesaplanan degerin ustune cikartirsak artik anahtarlama elemani lineer bolgede calismaya baslar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: z - 16 Kasım 2013, 13:52:39
Doyma izafi bir deyim.

Bir anahtarlama elemanini bir yuk akimi degeri icin doyuma sokariz. Eger yuk akimi bu degerin altindaysa anahtarlama elamani doyumda demektir. Eger yuk akimini doyum icin hesaplanan degerin ustune cikartirsak artik anahtarlama elemani lineer bolgede calismaya baslar.

z, çok güzel özetledin. Yüzde yüz aynı fikirdeyim.  :)