100A/4-20mA akım transduceri

Başlatan esma, 25 Temmuz 2013, 07:45:51

esma

acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...:( akım trafo girişi 100A olan ve 4-20mA çıkış veren bir akım dönüştürücü tasarlamam vede yapmam gerekiyor. akım trafosunun sekonder sargısından aldığım AC sinyali LTC1966(rms to DC converter) ile doğrultmayı düşündüm.fakat doğrultma yaptıktan sonra nasıl bir filtreleme-yükseltme yapacağıma dair birşeyler oluşturamıyorum.ne kadarlık direnç ve kapasite kullanmalıyım?ne tür bir opamp devresi oluşturmam gerekir?bu işlemleri hallettikten sonrada XTR111(voltage to current converter) ile voltajı tekrar akıma çevirmeyi düşündüm.sonra elde ettiğim çıkışı plc de okumam gerekiyor.4mA için 0A/20mA için 100A gibi bi dönüşümü okuyabilmem gerekiyor.acil yardıma ihtiyacım var :( yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok sağolun...

fgokcegoz

Eğer işiniz bir ürün yapmak değilde, çalıştığınız otomasyon sisteminin bir parçası ise bunlarla hiç uğraşmayın. 100A/5A akım trafosu ile akımı düşürün. 5A ide, akım çevirici ürünlerle çıkışta ister 0-10V, ister 4-20mA, ister 0-20mA, ister 1-5V olarak analog değer elde edebilirsiniz...Çıkıştaki analog değeri istediğiniz plc ile de okuyabilirsiniz... 

Bu çevirme işini yapacak şöyle bir ürün var, ayrıca bu ürünün modbus haberleşen modelleride mevcut...

http://www.enda.com.tr/TR/Urunler/Urunler.aspx?UrunID=384
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

frederic

Ölçeceğiniz akım dc ise eğer, teknelerde kullanılan 0-60mv çıkışlı şönt dirençler var yüksek güçler için, çıkışından yüksek çözünürlüklü bir adc ile bu ölçümü yapabilirsiniz.

AC ise eğer akım trafosu ile 5A'e dönüşen akımı, yine bir şönt direnç üzerinden gerilime çevirip ölçüm yapabilirsiniz.

Eğer bu devreyi tek sefer için kullanacaksınız fgökçegöz hocanın gösterdiği ürünü alıp kullanmanız ise en mantıklı tercih olur.

esma

fgokcegoz bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.ama benim işim bu yani hazır kullanmayıp tamamen kendim tasarlamam gerekiyor malesef:( mesela piyasada phoenix , split core current transformer gibi dönüştürücüler var. benimde bu şekilde bi dönüştürücüyü yapmam gerekiyor(baskı devresini...)