HC-05 Bluetooth Modül Sorunu

Başlatan ogy, 01 Ağustos 2013, 02:36:14

ogy

Merhabalar,

HC-05 ile bluetooth iletişimi çalışması yapıyorum.Forumda bununla ilgili konular açılmış daha önce, hepsini tek tek inceledim bir noktaya kadar geldim ve takıldım.

Modülü 3.3V ile besliyorum.Reset pini VDD'ye çekili.2 adet durum bildirim ledleri bağlı.Android markette bulunan Bluetooth SPP uygulaması ile data gönderiyorum.RX-TX pinleri kısa devre ediyorum data geri geliyor.PIC e veri gönderip led yakıp söndürebiliyorum.Herşey buraya kadar iyi güzel de birtürlü AT komutlarını çalıştıramadım.Key pinini VDD ye çekiyorum AT modu için.Led 500ms aralıkla flash yaparken 2 saniye aralıkla flash yapıyor burdan AT moduna geçtiğini anlıyorum.USB-232 çevirici ile max232 entegresi kullanıp modüle bağlıyorum.Advanced Virtual Terminal programı ile gönderdiğim dataları telefondan okuyorum.Ama AT modunda iken komutlara hiçbir yanıt gelmiyor.Bununla ilgili çalışma yapan hocalar yardım edebilirse sevinirim.Kafa durdu artık.Herkese iyi çalışmalar.

kantirici

AT modunda veri sonuna "\r\n" eklenmesi gerekiyor, bunu yolluyorsunuz değil mi?

ogy

evet hocam "\r\n" eklemesini yapıyorum sonuç aynı.

ogy

Sorunu çözdüm.Modüle enerji verildiğinde 31 no'lu pine bağlı led 500 ms aralıkla yanıp söner.34 no'lu key pini 10k direnç ile pull-down yapılmalı ve pinden VDD ye buton bağlanmalı.Butona bir kez basılıp bırakıldığında AT moduna geçilmiş oluyor.(modül herhangi bir cihazla eşleşmemiş olmalı) Fakat led yine 500ms aralıkla yanıp sönmeye devam eder.Forumlarda gezdiğim kadarıyla sıkıntı yaşayanların takıldığı ve yanıldığı nokta şu.Modülün enerjisi kesilip key pini VDD'ye çekilir ve tekrar enerji verilir.Tabii 31 no'lu pine bağlı led bu sefer 2 saniye aralıkla yanıp sönmeye başlar.Bu durumda AT moduna geçildiği yanılgısı oluşuyor.Fakat bu mod firmware işlemlerinin yapıldığı moddur.İlgilenecek olanlar bu noktaya dikkat ederse zaman kaybetmez.Bunun dışında Advanced Serial Port Terminal programı ile AT komutlarını işletemedim.(Bilmediğim bir ayarı olabilir ya da trial versiyon olduğu içindir) Bende RealTerm programını kurdum.Sorunsuz çalışıyor.İyi çalışmalar.

MrDarK

HC-05 AT moduna hardware olarak geçirmek çok kolay..

key pinine logic 1 verdiğinizde donanımsal olarak 38400 baudrate ile AT komut setine girmiş oluyorsunuz.

Modül kendinden biraz dandik :) Bazı kodları yazarken örnek AT+ROLE=1 yaparsanız Error alabilirsiniz 2 saniye sonra tekrar aynı kodu gönderdiğinizde kabul edebiliyor :) Fantastik bir modül ama piyasaya göre en ucuz Master - Slave olabilen Bluetooth
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ogy

Hocam AT moduna geçtiğimde benim modül 9600 baud ile başladı.Iteadstudio'nun datasheet'inde 38400 baud ile başlar yazıyor fakat bazı kaynaklarda 9600 olarak gördüm.Versiyon farklarından dolayı olabilir diye düşünüyorum.Modül biraz sıkıntılı gibi ama dediğiniz gibi fiyatı diğer modüllere göre açık ara uygun.Yurtdışından birkaç adet daha istedim hc-06 olarak aldım yanlışlıkla.Becerebilirsem onları 05'e çerireceğim.

micelow

hocam problemi nasıl hallettiğini biraz açar mısnz dediğiniz gibi pulldown yaptım fakat AT moda geçmiyor galiba komutlarına yine cevap geliyor.
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

ogy

Merhaba,

Kullandığınız modül HC-05 mi yoksa HC-06 mı?

micelow

ogy

HC-05'in 34 no'lu key pinini pulldown yaptıktan sonra o pini bir tel yada buton ile vdd'ye çekip bıraktığınızda AT moduna geçmiş olursunuz.

micelow

İlginiz için teşekkür ederim.

sea_side82

Selamlar
Arkadaşlar hc-05 modülü bir türlü AT komutlarına geçiremedim. Denemediğim yol kalmadı desem yeridir. 34 nolu bipi 10k direnç ile şase ye bağladım. Böyle iken bir tel ile buton görevi görecek şekilde 34 nolu pimi lojik 1 yapıp geri çektim. Burda lojik bir 3.3V besleme voltajı.

Ne önerirsiniz 9600 üde denedim 38400 ü de.

MrDarK

Aldığın modulün 05 olmadığından olabilir mi :)

Çok kez HC serisi bluetooth kullandım. 06 ile 05 arasında görünüş anlamında hiçbir fark yok.

Gökhan BEKEN

Bu modül SPP dışında hiç bir profili desteklemiyor mu? Mesela MDM SPP diye bir profil var, seri portun TX/RX pinlerinin yanısıra DTR ve RTC pinlerini de kullanabiliyorsunuz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MrDarK

HC-05 module is an easy to use Bluetooth SPP (Serial Port Protocol) module, designed for
transparent wireless serial connection setup.

Hocam siz RN'den ne çabuk vazgeçtiniz :) Bu modül piyasayı öldüren modül bunu desteklediğine şükretmek lazım :p