osilaskop almak istiyorum?

Başlatan toprak0258, 03 Ağustos 2013, 21:23:50

toprak0258

merhabalar....
bir konu hakinda bilgili arkadaslardan oneri almak istedim....
bir tane osilaskop almak istiyorum ...hem pahalidirlar hemde farkli ozeliklerden bahs ediyorlar ....kafam baya karisti bende sizlere sorayim dedim...neye dikat etmeliyim birde bazi ufak tekniki farklardan dolayi fiyatlarda bin dolarlar fark ediyor...bu konuda piyasada cin malarida var avrupa malarida var onereceginiz marka varmi ...selamlar...
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

mistek

Band genişliği temel unsur. Eğer ki yüksek frekanslarla hiç uğraşmıyorsanız 25Mhz bir cihaz işinizi görür.
2 veya 4 kanal modelleri var.
Anahtarlama kayıplarını ölçen modeller var.
Video, otomotiv uygulamaları gibi alanlarda kullanılan osiloskoplar var.
Kendiniz için öncelikle hangi amaçla kullanacağım? Frekansım ne? sorusuna cevap aramalısınız.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

toprak0258

merhabalar,,,,
band genişliği yüksek olsa iyi olacağını düşünüyorum ...bir tane var band genişliği 200mhz diyor ...bununla neleri ölcebilirim....ayrıca 4 kanalıdır....birde bu video dan bahs etmişsiniz onu anlamadım....almışken güzel olsunki ileride işimi görsün...sanırım anlaşılm aktadır....
selamlar....

AsHeS

Bu iş için mi öğrenmek için mi ?

toprak0258

merhaballar....
ogrenmek icin degil daha cok calismalarimda kulanmak icindir....
elimde bir tane hediye gelmis guzel bir tane vardi 4 senedir kulaniyordum am simdi sorunludur ...onunicin yeni bir tane almak istedim...
selamlar....

Maxim

neden her cümlenin sonuna 4 tane nokta koyuyorsun ?
yeni moda mı ?

edit:
bu arada söylermisin osiloskop için cepte ayrılmış NET olarak kaç para var?

polleme

@Maxim çok önemli bir noktaya dokundu, zamanında ben de şöyle iyi olsun vs diyordum, fiyatlara bakınca ne derece karar değiştirip neye karar verdiğimi görünce ben de şaşırdım. Evet 200 MHz olsa iyi olur ama fiyat seviyeleri inanılmaz artıyor. Osiloskopta örnekleme değeri de çok önemli, osiloskop bentgenişliğinin 10 katı olmasının tavsiye edildiğini okumuştum.

frederic

Herkes yüksek frekans tavsiye eder ama yüksek frekans alan çoğu kimsede aldıkları frekansın 10/1 ' ini zor geçiyor açıkçası uygulamada, çevremde gördüğüm kadarı ile.

Yaptığınız işe göre seçmek gerekir, misal şebeke ile uğraşıyorsanız 20-25 mhz yeter, fakat örnekleme hızının yüksek olması bir avantajdır. Bana da bu civarlarda 1 adet 4 kanal lazım, bakınıyorum piyasaya.

Icarus

Alıntı yapılan: frederic - 04 Ağustos 2013, 13:35:37
Herkes yüksek frekans tavsiye eder ama yüksek frekans alan çoğu kimsede aldıkları frekansın 10/1 ' ini zor geçiyor açıkçası uygulamada, çevremde gördüğüm kadarı ile.

Yaptığınız işe göre seçmek gerekir, misal şebeke ile uğraşıyorsanız 20-25 mhz yeter, fakat örnekleme hızının yüksek olması bir avantajdır. Bana da bu civarlarda 1 adet 4 kanal lazım, bakınıyorum piyasaya.
25MHz'lik osiloskop 25MHz ölçemez

toprak0258

merhabalar..
fiyat noktasinda arkadaslar sormus sirket muduruyle konustum sen kulanacaksin diyor bizim icin sorun olmaz iyi bir sey olsun diyor ...3000$ kadar sorun cikmaz dedi. ben bakiyorum bu cin yapimlari var ama cok guven vermiyor.. yinede fikir alayim dedi.
selamlar.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

1nsane

Alıntı yapılan: toprak0258 - 09 Ağustos 2013, 16:55:44
merhabalar..
fiyat noktasinda arkadaslar sormus sirket muduruyle konustum sen kulanacaksin diyor bizim icin sorun olmaz iyi bir sey olsun diyor ...3000$ kadar sorun cikmaz dedi. ben bakiyorum bu cin yapimlari var ama cok guven vermiyor.. yinede fikir alayim dedi.
selamlar.

Rigol 1052e veya Gwinstek 1102A-U bütçeyide sarsmaz %99 işlerinizde de kullanılır.

Maxim

o paralara çok kalite şeyler alınır
rigolun yeni serilerine bakın derim

en azından
http://www.rigolna.com/products/digital-oscilloscopes/ds4000/ds4012/

Saruman

http://www.home.agilent.com/en/pc-1940898/infiniivision-3000-x-series-oscilloscope?nid=-33573.0&cc=TR&lc=eng

Agilent cihazların uygun fiyatlı bir çok modelinde ayrıca kullanışlı frekans jeneratörü de bulunmakta. İnceleyiniz.

Fiyatlar için Egerate firmasını arayabilirsiniz.

emrahmrcn

Agilent cihazlar iyidir, kalitedir. Ben MSOX 3024 kullanmakatyım, içerisinde winCE çalışmakta ve birçok özellik daha sonra keyler vasıtası ile cihaza yüklenebilmekte, genişletilebilir cihazlar.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK