Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Pic Basic'ten C'ye geçiş

Başlatan certy, 06 Ağustos 2013, 03:32:49

certy

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 07 Ağustos 2013, 21:57:23
Özellikle bir basic kullanıcısı bence hi tech yada micro c ile çok cırmalar. Bende CCS C yi tavsiye ederim. ANSI C uyumu en az hi tech kadar var, hazır fonksiyonları da artısı :)

Benim için zor olup olmaması önemli değil. Amacım öğrenmek ve olabildiğince iyi bir şekilde öğrenmek istiyorum. :)
TA1USS

Erol YILMAZ

denize girerken su soğuk mudur, ayağıma taş batar mı diye çok soruyorsan en güzeli CCS,
ben suyu hissetmek dalgalarla boğuşmak, köpekbalıklarının sırtında gezmek istiyorum diyorsan Hi-tech,
yeni adı ile XC8...

certy

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Ağustos 2013, 22:12:36
denize girerken su soğuk mudur, ayağıma taş batar mı diye çok soruyorsan en güzeli CCS,
ben suyu hissetmek dalgalarla boğuşmak, köpekbalıklarının sırtında gezmek istiyorum diyorsan Hi-tech,
yeni adı ile XC8...

O zaman Hi-tech'den devam.
TA1USS

pwm.c

Herkes kendi kullandığı derleyiciyi söyler dikkat et. benim gibi hepsini denemiş birine sor bakalım :)

istediğin derleyicinin PIC, DsPIC, PIC32, AVR, ARM, 8051 gibi chipleride desteklemesini istiyorsan MikroC öğren. hazır fonksiyonları picbasic komutlarıyla aynı yapılmış.
Yok eğer "ben sadece PIC kullanırım" diyorsan  kesinlikle CCS öğren registerlerin hepsini unut. "ama ben registersiz asla yapamam" ve "derleyicim ASM gibi olsun" diyeceksen Hi-tech, XC, IAR gibileri çok iyidir ama bunlardan birini çok iyi öğrensen de CCS ile yazılmış bir yazılım gördüğünde asla çözemessin. eğerki CCS biliyorsan diğerlerini kolayca okuyup yazabilirsin sorun olmaz zaten tüm fonksiyonlar açık. biraz register ezberlemen yeterli.
CCS kendi başına yetecek mi? tabiki hayır. PIC32 serileri ve diğer firmaların ürünlerini desteklemiyor. bu durumda 2 seçeneğin kalıyor.
(CCS+XC) veya (MikroC) amaaa... MSP430 da kullanacağın diyeceksen ne olacak? birde IAR lazım olacak.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

haydarpasamikro

Tüm kontrolün siz de olması iyidir. Her şeye müdahale edebilmek, hakim olmak çok önemli. Hazır kütüphaneler, fonksiyonlar bir yere kadar işinizi kolaylaştırır, zaman kazandırır. Ancak kalıpların dışına çıkmaya, farklı spesifik işler ve projeler yapmaya başladıkça toplamak zor olur. Aynı zamanda yeniliklere  de uyum sağlama bakımından Microchip ise XC serisi (eski hitech) derleyicileri, ARM,8051 türevi ise Keil i tavsiye ederim.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

certy

O zaman CCS ile başlarım, sonra Mikro C'ye geçerim. Sonra da Hi-Tech. Tabi başarabilirsem. :)
TA1USS

haydarpasamikro

Bence direk XC8 ile 1 led yakıp söndürerek başlayın.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

certy

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 08 Ağustos 2013, 20:38:43
Bence direk XC8 ile 1 led yakıp söndürerek başlayın.

pwm.c nickli arkadaş önce ccs c'den başlarsam diğerlerini kolay öğrenebileceğimi söylemiş. Kararsız bıraktınız beni şimdi. :)
TA1USS

aliveli

ansi hikayelerine kapılma ccs kullan hazır kütüphaneler fonksiyonlar sonsuza kadar işini kolaylaştırır
istemezsen kullanmak zorunda değilsin zaten
registerle işin olmayacak zaten yok ben şekil yaparım diyorsan gene de kullanabilirsin bir şeyine engel değil

certy

TA1USS

files

hala ccs diyor.  ccs de ne olduğunu anlamazsın. gelir geçer. sıfırdan başlayacaksan. XC8 ile led yakmaya başla.

haydarpasamikro

Şu formdaki CCS ve Hitech ana başlıkları altındaki açılmış konulara, başlıklarına, sayısına bakıp kıyaslayın. Tüm bu insanların ortak sıkıntısı ne olabilir? Belki size ve böyle düşünenlere yol haritası çizmede katkısı olur.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 07 Ağustos 2013, 21:57:23
Bende CCS C yi tavsiye ederim. ANSI C uyumu en az hi tech kadar var
Her iki dili de kullanmış biri olarak bu önerme yanlıştır diyorum.
CCS C yi sırf ansi uyumu olmadığı için bıraktım.  Ancak bu dil için yazılmış olan SERDAR ÇİÇEK imzalı kitap harikadır. Bu kitapta bulunan örnekler internette de mevcut. isis, c ve hex dosyaları dahil gereken herşey hazır çalışıyor.

MikroC ansi c ye, (ccs c ye nispeten) daha yakın, help kısmında çok güzel örnekler var. Bir proje üzerinde çalışırken yani denemeler yaparken bazen nasıl oluyorsa kodlar sağlamda olsa bir türlü çalışan hex üretemiyor.  Daha önce çalışan kodları tekrar kopyala yapıştır bile yapsanız çalışmıyor. Tek çözüm proje dosyalarını baştan oluşturmak.
Bu dili kullanmama sebebim, ansi uyumu ccs c den iyi fakat, yeteri kadar değil hala eksikleri var. Ama geliştirilirse güzel bir dil olacağı kesin. Bu dil için yazılan Türkçe güzel bir kitap da var: https://www.picproje.org/index.php?topic=39082.0

C18 dili, ansi c uyumu ve microchip'in kendi ürünü olması sebebiyle kullandığım bir dil. Türkçe kaynak bulmak sıkıntılı.  Bu dil için yazılan User manual denen pdf dosyasından veya yabancı internet sitelerinde öğrenebilirsiniz. Daha önce c kullanmamışsanız yabancı dilde öğrenmek zor gelecektir.

Hitech c: Bu dil için Fırat Deveci tarafından yazılmış güzel bir e-kitap var, c18 ve hitech c dilleri kardeştir. Microchip bu dilleri birleştirip xc8 adında yeni bir üretti.

Microchipin en yeni dili olan xc8 dilini de tavsiye ederim ancak 60 günlük demo sürüm işinizi görür mü bilemem, aksi taktirde cracklemek veya ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu dilde de Türkçe kaynak bulmak sıkıntılı.

Sonuç olarak ben basic dilinden c diline geçen birisi için bu dillerin hiç birini önermiyorum. Bilgisayarda çatır çatır c kodlayabildiğiniz zaman bu dillerden birine geçmek sizin için hiç sorun olmayacak ve tercihinizi yapabilecek seviyeye geleceksiniz. Aksi halde hangisinin daha iyi olduğunu anlayamazsınız. Hepsinin güzel bir yanı var bunu da unutmayın. Şimdi bir c kitabı bulup c öğrenmenizi tavsiye ediyorum. E-kitaplar burda mevcut: http://gokhanbeken.com/?p=799
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

RaMu

Uzun yazmayayım dedim ama kaptırdım kendimi birden,
uzun sözün kısası hepsini kur dene hangisine yatkınsan onu iyice öğren.

Bende hangi derleyiciyi kullanacağımı şaşırmış biri(yim-dim-miyim),
en son çare olarak hepsini kullanmayı gördüm,
aslında 2-3 sene asm ile çalıştım, halen asm ile program yazıyorum, asm bilmeden programcı olanabileceğine inanmıyorum,
hitech ile 2-3 deneme yaptım, xc serisi hitech in yerini aldığı için hitech ile uğraşmadım, aslında xc ye temel olabilir bilmiyorum,
c ye devc++ ile pc üzerinde 3 gün çalıştım,
sonra ccs c ve serdar çiçek ile md üzerinde çok güzel uygulamalar yapılabileceğini öğrendim,
halen ccs c turlarım devam ediyor, uzun süre kullanacağımı düşünüyorum,
stm32f4 kit aldım, arm programlayayım dedim, z hocanın notları ve çeşitli kaynaklar ile keil uvision kullanarak arm denedim,
baktım zor geldi, mikroc pro for arm da yükledim şimdi onunlada alıştırmalar yapıyorum,
bu sayede mikroe nin c derleyicisi ilede tanışmış oldum,
bu yüzden mikroc for pic, for dspic, mikroc for ne varsa indirdim, deniyorum,
microchipin xc8, xc16, xc32, xc32++ herşeyini inndirdim kurdum deniyorum,

henüz basic ile çalışma yapmadım bu yüzden bir ara tüm basic derleyivilerinide deneyeceğim,
arm için coocox iar daha ne varsa onlarıda deneyeceğim,
yol uzun, fakat derleyicileri yükleyip örnek projeleri derleyip üzerinde oynayıp öğrenmek test etmek
forumlarda yazıp ne öğrensem şu mu bu mu demekten daha kolay oluyor,

daha öncede defaten bahsedildiği gibi herkes kendi alıştığı dili derleyiciyi söyler,
ama sana ne lazım, hangisiyle işini görebilir öğrenebilirsin kimse bilemez,
genel geçerler ortada, c alıştırma turları için bence pc üzerinden başlanmalı,
daha sonra hoşuna giden kaynağı örneği kütüphanesi bol bir c derleyicisi ile md. üzerinde koşmaya başlayabilirsin,
ama ben md. programlayacağım diyorsan asm şart, sayesinde herşeyi öğrenmek zorunda kalırsın,
ve öğrendiklerini heryerde kullanırsın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

XX_CİHAN_XX

Tartışmalar bana yeşilçamın en güzel filmlerinden biri olan "Neşeli Günler" in meşhur limon - sirke tartışmasını hatırlattı :)

Alıntı yapılan: meftun - 09 Ağustos 2013, 03:31:40
Her iki dili de kullanmış biri olarak bu önerme yanlıştır diyorum.
CCS C yi sırf ansi uyumu olmadığı için bıraktım.
....
@meftun uzunca zaman önce CCS C sitesinde bir tablo yayınlamıştı ve derleyicilerin ansi C uyumluluklarından bahsediyordu. Sana göstermek için o tabloyu çok aradım ama bulamadım. Hafızam beni yanıltmıyorsa orada CCS C için %99 Ansi uyumu var diyordu.
Bunu anlamak için tabloya gerek yok!! Çünkü bende uzunca bir süre hi tech ve CCS kullanmış, az buçukta micro c ve son zamanlarda populer olan xc8 kullanmış biri olarak diyebilirim ki kullanmayı becerdikten sonra CCS in gerçekten de %99 oranlarında ANSI C uyumluluğu mevcuttur kardeşim :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.