Kablo kimin, İnternet hattı sizin mi? telekom bilmiyor

Başlatan t2, 07 Ağustos 2013, 21:00:20

t2

Yalın interneti nakil yaptıracam.  Bina girişinde kutu var. evin içine tesisat gitmiyordu. adam kutudan 2 kablo çıkardı bunlar senin dedi.  Sonradan ben kabloyu daire içine kadar aldım.

Nakil tamam diye mail geldi. kullanıcı adı aynı, parola değişmiş o da  tamam. onu da modemin hafızasına kaydettm. fakat bir türlü bağlantı sağlanamıyor. port hatası diyor. sayfaya yönleniyor. arıza kaydı yapın, modeminizi açık bırakın diyor..  onu da yaptım. aradan 3 gün geçti gelişme yok.

ben de modemi  resetledim. TTnet yardım programını kullandım. modeminize kullanıcı adı ve şifre yüklenecek dedi.  yükledi.  fakat bu kullanıcı adı ve şifre benim değil.  internet çalışıyor hız 1Mbit. 8 Mbit değil,

bu internet çalışırken ttneti tekrar aradım şu an  modeminiz bağlı değil hiç sinyal gelmiyor diyor.
bu ne biçim iş?

TTnet yardım programı benim kullanıcı adımı yüklemedi dedim. fakat bu konuyu duymazlıktan geliyor. arızayı çözmeye çalışıyoruz diyor.

Buradan benim anladığım konu şu. TTnet kablonun  kime ait olduğunu anlayamıyor anlasa da zor. başka birinin kablosuna modem bağlayın, ttnet acil yardım progrmaını yükleyin. size bedavadan bir kullanıcı adı ve şifre yükleyecek. şifrelerde ***** şeklinde (6 adet yıldız) yani gerçek şifre değil 

belki de, hat benim ama , bu kullanıcı adı ve şifre yasak savmak durumu kamufle etmek için kullanılan üniversal bir şifredir. belki de her hat üzerinde kullanılabilir.

mustafa_cmbz

öyle bile olmuş olsa yani başkasının telefon hattına girmiş olsanız bile aynı hatta başka modem olması sıkıntı çıkartmaz mı ?

Yalın internet dediğin telfon olmayanlardan galiba.Şayet değilse bi tel alıp hatta bağlayıp kendini çaldır bakalım :D

yusuffyk

bildiğim kadarıyla yalın internet ile normal internet arasında tek fark var.
temelde ikiside aynı telefon hattını kullanıyor. yani telefonlu veya telefonsuz internet kullanacak olsanız dahi evinize telefon hattı çekilmesi gerekiyor.
farkı sadece sesli iletişim özelliğinin olmaması. yani yalın internet için çekilen telefon hattında ses iletim özelliği kapatılmış oluyor.
bu durumda size getirilmiş olan hat size özel, yani başkasının hattıyla sadece kullanıcı adı ve şifre girilerek yapılan birşey değil.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

t2

Kabloda numara yok yalın internet. Çaldırıp kontrol edemiuorum.
Kabloyu bırakan adamı, daha sonra başka sokakta bulup sordum. bunun ucunda paralel hat var.
komşunun dairesine gidiyor dedim.

o hat kullanılmıyor onu sök at dedi. bıraktığım kablo, kesin olarak senin dedi.
Ben de söktüm kendi hattımı taktım.  Komşu daire ile henüz görüşemedim interneti var mı kesildi mi bilmiyorum kesildiyse, ben kestim demektir:)

LukeSkywalker

Telekoma isin dustuyse yandin. İsi bilen cok az kisi var ve onlara ulasmak cok zor. Kor topal ilerliyor telekomda isler.

a_a_sezen

Benzerini ben yaşadım. İnterneti bağlattığım binaya iki hat geliyormuş. Birisini kesip benim interneti bağlayıp gitmişler.
Onlar gitti ben kullanmaya başladım. Alt kattaki internet gitti diye geldi. :) Uzun uğraşlardan sonra binaya yeni kablo çektirip kullanmaya başladılar. Bu arada iki ay bedavadan fatura ödediler. Suçlu gibi hissettim ama ne yapabilirdim ki.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

smyomekatronik

Telekom telefon hattını sizin evinizin içine kadar getirmekle yükümlü değil, bina girişine kadar getirmekle yükümlüdür. Bina içi tesisat aboneye aittir, sözleşmeyi okursanız yazdığını görürsünüz. Olması gereken bina içindeki hattın düzgün bir şeklide döşenip binanın girişindeki kutuya düzgün bir şekilde bağlanması fakat işini düzgün yapmayan elektrikçiler sayesinde veya duyarsız mal sahipleri yüzünden bu kutu ya konulmaz, konulsa da dairelerin hatları rastgele bağlanmıştır.

t2

Ben bina girişine dahi getirmediğini düşünüyorum.  Dandik iş yapmış. Yeni kablo ayarlamak, gerekirse çekmek yerine, Komşunun hattını bu senin hattın diye bana bildirmiş.

sadogan

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Ağustos 2013, 23:29:29
Telekoma isin dustuyse yandin. İsi bilen cok az kisi var ve onlara ulasmak cok zor. Kor topal ilerliyor telekomda isler.
eeeee 20 bin kendi alanında yetişmiş personeli kurumdan çeşitli nedenlerle gönderip,
geriye kalan 3000 kadar çalışanı fazla ücret ödüyorum diye akla hayale gelmeyen yollarla
emekli olmaya zorlarsan olacağı bu.

papsukkal

Alıntı yapılan: smyomekatronik - 08 Ağustos 2013, 08:40:56
Telekom telefon hattını sizin evinizin içine kadar getirmekle yükümlü değil, bina girişine kadar getirmekle yükümlüdür. Bina içi tesisat aboneye aittir, sözleşmeyi okursanız yazdığını görürsünüz. Olması gereken bina içindeki hattın düzgün bir şeklide döşenip binanın girişindeki kutuya düzgün bir şekilde bağlanması fakat işini düzgün yapmayan elektrikçiler sayesinde veya duyarsız mal sahipleri yüzünden bu kutu ya konulmaz, konulsa da dairelerin hatları rastgele bağlanmıştır.

3 sene önce eve telefon bağlattığımda telefon kutusu gayet düzenli idi. telekom personelinden başka kimsenin müdahalesi olmamasına rağmen kutunun şekli içler acısı. resmen arap saçı. o kutuyu bu hale getirebilmek te bir meziyet iaster aslında. adamları tebrik etmemek mümkün değil.

t2

Az önce komşu ile görüştüm. deneme yaptık. onun kablosunu geri bağladım. interneti hemen açıldı. 1 haftadır çalışmıyormuş.

O da interneti nakil yaptırmış 6 ay beklemiş, internet olmadığı halde  faturasını ödemiş.  Pazartesi hemen gidip interneti kapattıracağım.

Anlaşılan Binaya boş kablo gelmiyor. bu yüzden,  adam işi savmak için böyle yapmış.

Neyse ki internet nakil oldu, "açıldı" olarak göründüğünden kolayca iptal edebilirim diye düşünüyorum. aksi halde nakil konumunda olsaydı nakil yapılamayacak sürüncemede kalacakmış. 

Belki de  asıl sorun ttnet santralinde. buraya ayrılabilecek port da yoktur.  fakat paralar gelsin, fatura ödensin  diye nakil yapıldı diye gösterdiler.

Telekom bu kafayla kısa sürede batar

subram

Bir kere hatta bir sıkıntı oldu 8 gün internetsiz kaldım. adamlar 3. gün gelip kutuya bakıp gitmişler. ne bir bilgi ne bir haber. aradığımda sorununuzu çözdük diyorlar üstelik. dalga geçer gibi. sonra tekrar geldiler. vs vs...

yaklaşık 1 buçuk yıldır  TTNET kullanıyorum. bulunduğum bölgede superonline yok maalesef. yakında zamanda gelmesini umuyorum. hemen transfer olacam.

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

muratdu

Ben korkudan tarife değişikliği bile yapamıyorum. Kesin birşeyler ters gider diye :) 4GB kota var yetmiyor. 6GB a çıkarmak istiyorum, mutlaka karıştırırlar diye, bir girişimde bulunamıyorum. Aman aman uzak durmak lazım. Hani derler ya, "Çalışan birşeyi kurcalamayın, bozarsınız" o hesap yani.

Andromeda

Alıntı yapılan: t2 - 10 Ağustos 2013, 19:00:52
Telekom bu kafayla kısa sürede batar

Batmaz  çünkü tekel ,
diğer servis sağlayıcılar ise telekomdan beter..
belkide telefonunu iptal edenlere ceza olarak ilgisizlik sunuyorlardır..
işlerine gelmiyor ya.. :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t2

Batar batar merak etme.

Gariban vatandaşı öpmeye devam edecek..  onlar da bir yere kadar.   Diğerleri de, toplanıp binaya, siteye uydu interneti bağlayacak paraya kıyıp, çanak takıp 50 kişi paylaş  tepe tepe kullan. paylaşmak da serbest yasak değil.

Benim 1 adet yalın internet 1 adet sabit hat telefonum ve aynı hat üzerinde internet aboneliğim vardı. bunları  iptal etmehye çalışıyorum.

Bu gün kapatma işlemi için ( bilmemkaçıncı defa) telekoma gittim. nakil halinde iken kapanamıyormuş önce bir gün sıraya girdim nakli durdurdum.  daha sonra ( aynı gün olmazmış) giderek kapanış işlemi yaptım. firma çağrı merkezinden arayacakmış telefona çıkmazsanız kapanmaz diyor.  bende çıkmayacam uyduruk numara verdim. gerekirse mahkemelik olacaz.

Türk Telekom Tekliyor. önümüzdeki  aylarda belki de günlerde bence batacak. eli ayağına dolanmış. .. korkusundan müşteri hizmetleri bilmemnesi sizi arayıp taahhüt yapmanızı istiyor.

Telekomda beklerken sızlanan bir çok kişi duydum. adam telefonu, interneti  kapattım  hala fatura geliyor diyor.

merak edenler için, uydudan internet :  1000küsür TL ekipman  masrafı. internet, abonelik derseniz  o da tlekoma yakın fiyat. Fakat telekoma yalın internet aboneliği için aylık para versem  internet bağlı görünecek aylarca fatura ödetecek.  Bunu yapar. yapmış. adam 6 ay fatura ödedim diyor. Hani binada bana interneti getirecek boş  bir çift tel  olsaydı bir umut internet gelecek diye düşünebilirdim.

Fakat kablo yok, bekleyin demiyor "intertnetiniz açıldı, port hatası var, modemi açık tutun bekleyin diyor. kablo komşunun kablosu. aynı anda komuşunun interneti de durmuş. 

Nerdedeyse her şey telekomun  keyfine bağlı.  8 Mbit dediği şey 4 Mbit ancak.   

Bu durumda sabit numara ne olacak ? telekoma muhtaç mısınız? 
interneti uydudan halledince, numarayı başka firmalara taşıyıp, ucuna internet telefonu takarak eski numarayı kullanmaya başlıyorsunuz.   eSKİ NUMARANIZ çok kıymetli değilse, taşımak yerine, beğendiğniz alan koduyla  yeni bir numara alabiliyorsunuz . Her STH operatörü tüm alan kodlarını desteklemiyor.  diyelim 0312 XXX  XX numara aldınız. aslında bu numara artık ankaraya ait olmak zorunda değil.  internet varsa ucuna bir telefon tak kullan. istersen cebe yönlendir bazı operaörde sabit ücret sıfır bazısında 5 TL .

Türk telekomla işimiz bitmiştir. Hayırlı olsun

https://www.google.com.tr/search?q=sab%C4%B0t+numara+ta%C5%9F%C4%B1ma&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&gws_rd=cr

https://www.google.com.tr/search?q=uydudan+internet&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&gws_rd=cr

T. Tlekom iletişimin yüz karası !

TTnet verdiği hizmet yerine vermediğinden daha çok kazanıyor olabilir.

https://www.google.com.tr/search?q=ttnet+haks%C4%B1z+yere+fatura+%C5%9Fikayet&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&gws_rd=cr

Alıntı yapılan: elek - 11 Ağustos 2013, 11:43:44
Batmaz  çünkü tekel ,
diğer servis sağlayıcılar ise telekomdan beter..
belkide telefonunu iptal edenlere ceza olarak ilgisizlik sunuyorlardır..
işlerine gelmiyor ya.. :)