10 adet verici 1 adet alıcı hakkında yardım !!!! (yeraltı suları için bir proje)

Başlatan sinasos, 21 Ağustos 2013, 11:14:55

sinasos

merhaba arkadaşlar, hazırlamakta olduğum bir proje için yardımınıza ihtiyacım var. bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
SORU : 10 tane vericimiz var. bu vericilerden ses iletmek istiyoruz, ve bir adet alıcımız bu sesleri değerlendiriyor, herhangi birisinde bir ses farkı, ses yükselmesi, ses azalması olursa bunun hangi vericiden kaynaklandığını bildirmesi gerekiyor.
bu projeyi yeraltı sularının akış kanallarını bulmakta kullanıcaz.
bu konuda farklı fikri olan varsa onuda memnuniyetle kabul ederim.
http://

dnacikaya

t2

Alıntı yapılan: sinasos - 21 Ağustos 2013, 11:14:55
herhangi birisinde bir ses farkı, ses yükselmesi, ses azalması olursa bunun hangi vericiden kaynaklandığını bildirmesi gerekiyor.

Benim önerim tüm mikrofonların daima  aktif olması,  vericilerin  periyodik olarak data göndermesidir.
diyelim 0.1 saniye veri toplanıyor sonra gönderiliyor.

Merkezde 10 adet vericiden gelen sesler toplanıyor. ekranda bir grafik olarak gösteriliyor. alt alta 10 tane dalga düşünün.

Gözle bakıp hımm burada hareket var diyebilirsiniz. veriler komple geldiğinden ileride bir formül türetebilirseniz otomatiğe de bağlanabilir. pc programı bunu güzelce yapar. hatta aylık yıllık grafik çizebilir. haziran ayında grafik dallanmış, sular birikmiş  denebilir.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Alıntı yapılan: izzethoca - 21 Ağustos 2013, 19:39:14
katılıyorum zegbee

sayin @izzethoca senin avatarin elindeki o pala varken bende zegbee! diyorum 100 kere zegbee!

safaka123

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ağustos 2013, 13:48:40

Benim önerim tüm mikrofonların daima  aktif olması,  vericilerin  periyodik olarak data göndermesidir.
diyelim 0.1 saniye veri toplanıyor sonra gönderiliyor.

Merkezde 10 adet vericiden gelen sesler toplanıyor. ekranda bir grafik olarak gösteriliyor. alt alta 10 tane dalga düşünün.

Gözle bakıp hımm burada hareket var diyebilirsiniz. veriler komple geldiğinden ileride bir formül türetebilirseniz otomatiğe de bağlanabilir. pc programı bunu güzelce yapar. hatta aylık yıllık grafik çizebilir. haziran ayında grafik dallanmış, sular birikmiş  denebilir.
Bu konu da hiç çalışmışlığım yok fakat mantık yürüterek bu şekilde olabileceğini düşünüyorum sanırım her verici (kablolu yada kablosuz) kendi işlemcisiyle sesi adc kullanarak belli dijital seviyeye çevirip ana bilgisayara iletebilir. Bunları ister dac kullanarak sese çevirin isterseniz eşik gerilimi olarak dijital grafiğe dökün. hangisinden geldiği kolayca anlaşılacaktır her vericinin bir kodu olacağından ( kumanda tuşları gibi) bunu anlamanız mümkün.  Belki tavsiye edilen entegre bunu yapıyordur ama yeni bir şeyi öğrenmek yerine önce bildiklerimizle başlayıp daha sonra geliştirme yapmak daha iyi olacaktır kanısındayım.

leblebitozu

Microfon'larla algıladığın sesleri bi şekilde lokal'de saklayabiliyorsan (ram,sd card vs) en kolayı bluetooth ile olur gibime geliyor. Alıcı olarak tabir ettiğin kısımda master/slave bluetooth modul koyarsın ve sırasıyla microfonların olduğu modullere bağlanıp mevcut datalarını alırsın. Her bir microfon'lu module bağlanıp kopman 4-5 sn gibi zaman alabilir, kurtarıyorsa en kolayı böyle olur.

gumush

Anladigim kadari ile triangulasyon ile bir noktayi lokalize etmek gibi bir amac var.

Kisisel fikrim bu kadar yuksek bir veriyi surekli iletmek , depolama sorunlara acik olacaktir. Tercihen islemeyi mic oldugu devre uzerinde cozebilirseniz super olur. Ornegin ilk kalibrasyon sonrasi , sesin frekansi ve amplitudu gibi iki bilgiyi olcmek ve sadece bunlari iletmek , hatta bir esik belli ile sadece esigi gecen parametleri gondermek daha basit olacaktir.

Kablosuz iletisim imkanlari temelde bunlar , bunlarin disinda yine rf ile istediginiz ozellikle bir unite , anten tasarlayip kendi protokolunuzude gelistirebilirsiniz tabiki ancak mevcut sistemler cok saglam ve sorunsuzdur.

Hikmet Gumus  izmir

mufitsozen

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ağustos 2013, 22:17:44
DİYORSUNUZ da  zegbee ile ses ilettiniz mi ki? bana cümleten, topluca sallıyorsunuz gibi geldi.

sayin @t2 sizin nezaket ve zerafet iceren mesajlariniz bende hep "ulan, su t2 gadder olamaduk! inceluga baghh" duygusu uyandirmistir.

Ama hakkinizi yemiyeyim, derin bir piyasa ve maddi konulara (para gibi) hakimiyetinizde size karsi ciddi bir hayranlik konusu, hernekadar inanisim geregi maneviyata maddiyatdan daha cok onem veriyor olsamda.

bizim topluca sallamamiza pek gerek yok, (neremizi salliyorsak artik pek belli degil ama   ;) )

acaba Jennic diye (ehemmiyetsiz bir firma olmasi yuzunden muhtemelen sizin daha once duymadiginiz,  ve bu nedenle de, buyuk ihtimalle yalan dolan / kabul edilmez diye hakli olarak  itiraz edeceginiz) bir firmanin 2008 yilinda yaptigi bir "reference design" sizi kesermiydi! (uzun seneler gectigi icin bizim gencligimizde kahvelerde kullanilan bu tabir hala gecerlimi bilmiyorum, siz her zamanki zarafet ve inceliginizle bize hatirlatirsiniz artik!)

http://www.jennic.com/files/support_documentation/JN-RM-2033-Wireless-Audio-Hardware.pdf

yada soyle bir paper (paper gazte anlamimda degil tabii)  versem: "Human
Voice streaming over ZigBee - Low Bandwidth Communication http://www.cdacnoida.in/ASCNT-2012/ASCNT-2012/UC/2.pdf

buda sayilmaz herifler hintli, bunlar cok esmer olur, hep yalan dolan seyler yazarlar, ingilizce telaffuzlarida hic anlasilmaz bunlarin  derseniz (ki bence demeyin! )

AT&T Labs diye biryerin (amarikada bir lavaotuar galiba, firmayi bende daha once hic duymadim, kenef tasi, banyo teknesi yapan bir yer olabilir onun icin sizde bir okuyup, inceleyin bence) yaptigi bir calisma referansi versem.

http://stargate.cnl.tuke.sk/~jozjan/dwl/voip/Remote%20Publications/Voice%20communications%20over%20zigbee%20networks.pdf
bu yazida IEEE Communications Magazine • January 2008 diye bir dergide cikmis. Bizim gazteciye sordum, "abuu adini duyduysam serefsizim, valla biz bu dergiyi satmiyoz, istersen GQnun yeni sayisi cikti, cocukla gondereyim dedi, bilesiz!  :P ;))

bunlarin hicbiri sayilmaz sen ne yaptin derseniz wolfson"un ozel  ses chiplerini kullanarak  (pahali anlaminda) kullanarak 2007 senesinde yaptigim bir devreyi yeniden kurmaya calisalim ankaraya gelip, 6-7 haftanizi ayirirsaniz desem

ground

Alınan sesler ham sesler olacaktır..
Değerlendirme yapmak için farklı sesleri filtrelemeniz bastırmanız gerekebilir.
Ya sesi aldığınız yerde bunu yapıp göndereceksiniz.Ya da değerlendirme yaptığınız yerde her birini düzeltip işlemeniz gerekecek.
Ve bunu gerçek zamanlı yapıp tüm sesler arasında değerlendirme yapmak için güçlü bir sistem kullanmanız gerekebilir.

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

izzethoca

Zigbee derken sallıyosunuz diye kim yazdı okudum okudum bulamadım. Ama neyse. Benim demek istediğim kısaca şu  suyun sesiyle ne işimiz olacak. Kafamızı su sei dinleyerek dinlendiracakmiyiz. Suyun sesi nasıl bir veri olabilir anolog anlamı nedir. Ama suyun debisi bana bir anlam verir bie veridir. zigbee ile bunu taşıyabiliriz. Sallama yok kısa yazdım ama detayı bu

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2013, 12:41:45

Resimdeki palaya gelince ;D Oğullarımın en çok oynadığı ps3 oyununun karakteri. Onlar oynuyor ben beceremiyorum hoşuma gittiği için film gibi seyrediyorum. Eğer şiddet çağrıştırıyorsa değiştirebilirim. ;D

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2013, 12:48:48

Ayrıca su yollarını bulmak için ise mikrofon olayı bana göre fiyasko çünkü bu amaçla kullanılan ve toprağa sokacağın elektrotlarla bize üç boyutlu olarak harita çıkaran sistemler var ve kullanılıyor Buna benzer bir cihazı bu sene tamir ettim ama deteyını gelen mühendisarkadaşlara sormadım. Biraz ukalalık ettiler çay bile ikram etmeden yollamıştım. Adamların sadece batarya sorunu vardı şimdi iyice hatırladım :) Piyasada yaptıramışlar son çare bana gelmişlerdi. Ben az bi yorum yapınca yapta görelim şeklinde bi konuşma geçmişti  :) neyse kafa şişirmeyeyim

Kabil ATICI

Ne kadar işini görebilir bilememekle birlikte, TV studyolarında yönetmen ile kameramanlar arasında iletişi sağlayan intercom adi verilen bir sistem var. Bu çift yönlü ses iletişimi yapabilen bir sistem. Yanlış hatırlamıyorsam VHF bandında iletişim sağlıyor. Fiyatı marka ve kanalına bağlı olarak değişmekte.
ambar7

sinasos

merhabalar,
arkadaşlar ilginize teşekkür ederim. proje yavaş yavaş oturmaya başlıyor. bir arkadaşımızın mesajında hazır sistemler olduğu yazılı. bu doğru ! ama fiyatlar afaki yüksek. bunu kablosuz yapalım diye düşündüm o da sanırım çok yoracak, (proğramsan olarak). öncelikle sistem yeryüzünde çalışacak ve yer altındaki kanalların yerini bulacak. bunu suyun akışta çıkartmış olduğu sesten bulmak daha mantıklı gibi gelmişti bana. o yüzden bu konuyu açtım. mikrofonlar arasındaki mesafe 80-100 mt kadar.

"peki bu sistemi kablolu yapsak 10-15 tane mikrofon farklı yerlere koysak kablo soketlerini bir merkezde toplayıp ekranlı veya ledli bir sistemle bunu gerçekleştirsek nasıl olur ? hani metal dedektörlerinde toprak ayarı diye birşey var ya ! bizim sistemi de mikrofonları aynı yerde toplayıp resetlesek ve dağıtımını yaptıktan sonra da dağıtsak sonuç alabilirmiyiz dersiniz ?"

t2

Yeraltı suları algılamaya yetecek ses çikarıyorsa tek mikrofonu sırayla gezdirip sinyal kayıt yapılır. 10ar saniyelik 100 kayıt gibi. Bunlar bilgisayarla analiz yapılır.