Round Robin Scheduling Hakkında

Başlatan yamak, 22 Ağustos 2013, 16:53:25

E_Kk

Sayın Müfit hocam, Muhittin hocam çok haklı. Şu an bu konularda sizin gibi tecrübeli büyüklerimizin desteğine çok ihtiyacımız var. Böyle bir konuya el atarsanız Türkiye deki bu konulardaki kaynak eksikliğine büyük katkıda bulunmuş olursunuz. Konu biraz değişti ama Kusura bakmayın.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

yamak

Alıntı YapFakat aramizda kalsin, @gerbay hem benden daha genc/enerjik, hemde daha damardan bilir bu isleri. Onu taciz etsek benim icin daha kolay olurdu!   
O zaman @gerbay hocamizi buraya cagiriyoruz. Hocam bu konuya bi el atin

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

o bir sıkıntı, genel bir çerçeve çizebiliriz. soru cevap gidebiliriz.

berat23

bence herkesçe kabul edilen bir os üzerinden örneklerle gitsek daha doğru.

muhittin_kaplan

bence bedava ve öğrenmesi kolay olmalı, elimizdeki donanımı desteklemeli (stmf4 olabilir bence)
(burada biraz hinlik yapıyorum)

E_Kk

Bende berat23 e katılıyorum. Genel bir çerçeve üzerinden gidilebilir ama belli bir os ve belli bir board üzerinden gidilirse hem katılanlar arasında karışıklık olmaz hem de uygulamalar açısından iyi olur diye düşünüyorum.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

berat23

ben hinlik yapmadan net konuşayım o zaman. dsp/bios üzerinden cm4 stelarisler üzerinden de gidebiliriz. veya herhangi bir ti ürünü üzerinden de gidebiliriz. bence döküman konusuda en başarılı üretici ti.

E_Kk

Herkesin kolayca ulaşması ve döküman açısından sıkıntı çekmemek için beaglebone yada beagleboard olabilir. @gerbay hocam sizin aşina oldugunuz bir board varsa o daha iyi olur.

muhittin_kaplan

STM de ısrarcıyım.
STM32F4 neredeyse herkesde var.

f_machine

bence işlemci desteği fazla olan bir os daha mantıklı. Micrium OS veya freeRTOS seçilebilir . hem   freeRTOS adındanda anlaşılacağı gibi bedava.

berat23

demokrasi her zaman işe yaramıyor, feodal yöntemlere dönelim. madem gerbay anlatacak, os seçimi ona kalsın derm.

Erol YILMAZ

Stellaris i TI bile bıraktı, onun üzerine gitmek manasız oluyor.

STM32F4 ise çok daha genel diye düşünüyorum.

muhittin_kaplan

Hocalarım, özellikleri çok ahım şahım olması gerekmez bence temel olan şeyleri barındırsa genel işlemcileri desteklese ki http://scmrtos.sourceforge.net/ScmRTOS
bu konuda iyi görünüyor. (yanlış düşünüyor olabilirim.)
bana kalsa CoOS olsun derim.
http://www.coocox.com/CoOS.htm

E_Kk

Ben ısrarcı değilim fakat benim oyum beaglebone ve QNX den yana.
http://www.qnx.com/partners/ti/