Round Robin Scheduling Hakkında

Başlatan yamak, 22 Ağustos 2013, 16:53:25

muhittin_kaplan

BB yada RP gibi platform olursa sanki seviyeyi yükseltiriz. Buda Müşteri/Öğrenmek İsteyenleri Azaltır Kanısındayım.

E_Kk

Haklısınız Muhittin hocam. Aslında gerbay hocamın en iyi hakim olduğu platform ve os olursa hem gerbay hocama fazla yük olmamış oluruz hem de daha hızlı ilerleriz gibi geliyor.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

E_Kk

"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

matador

RTOS oluştururken hangi konular önemli?

Nelere dikkat edilmeli?

Veri yapıları?

Bunların birbiri ile iletişimi?

OS'daki temel işleyiş mümkünse en ince detayına kadar?

Herhangi bir os değilde yapı anlatılsa daha güzel olmaz mı? Kalkıpta kendi rtosumu yazacağım demiyorum ama kullandığım mekanizmayı en ince detayına kadar tanırsam etkin olarak kullanabilirim.

Umarım anlatabilmişimdir.

kurumahmut

Bilgisayar mühendisliği mezunu arkadaşlar "işletim sistemleri" adı altında ders alırlar. Bu ders kapsamında OS ile tanışırlar. Temel kavramları öğrenmiş oluyorlar. Ancak Elektronik mezunları ya da teknik eğitim mezunu olunca bu temeli alamıyoruz. O nedenle RTOS ile uğraşmaya başlarken temel bileşenleri terimleri öğrenmek daha önemli. Bunun için bir işletim sistemi seçmeye de gerek yok. ADEOS OS üzerinden anlatımlı bir kitap okumuştum. Sonra FreeRTOS ile elimdeki boardda basit çalışmalar yapmıştım. Ancak şirketimde VxWorks ve GreenHills Integrity kullanılıyor. Bunun da üzerinde kendi geliştirdikleri bir işletim sistemi koşuyor.

Yeni işe giren arkadaşlar ya C diline çok hakim olmuyor(genelde pointer, structure ve union gibi ileri konularda takıntılar oluyor) ya da hakim olanlarda RTOS mantığını bilmiyor(Genelde kodun bir tane while(1) ve interrupt fonksiyonları şeklinde olduğunu tasarım şekli). Bu kısımların öğrenim hayatında iken aşılması diye bir konu önceden yoktu. Herkes PIC alıp servo, lcd sürerdik :) Ancak bu konuları bilme ihtiyacının doğması ve bunları araştırıp iş hayatına atılmak Türkiye için güzel bir ilerleme.

Kısaca tavsiyem insanların bir kaynak seçmesi ve temel yapıları öğrenmesi. Bunu bilen birinden dinlemekte güzel olur ancak boş bir şekilde başlanmamalı. Güzel bir kaynakta Türkçeye çevrilerek bu konuda ilerlenebilir.