TL072 Opamp Sorunu

Başlatan -Hasan-, 26 Ağustos 2013, 22:28:08

-Hasan-

Merhaba arkadaşlar.

Geçenlerde bir takım işlerde giriş empedansı daha yüksek olduğu için LM358 ' in yerine kullanmak üzere TL072 opamp almıştım. Bugün ne durumda olduğunu görmek amacıyla çok basit bir karşılaştırma işlemi yaptım ama sonuç pek iç açıcı değil.

Olay şöyle; opampı asimetrik besleyip + girişe +VCC ' yi, - girişe GND ' u bağlıyorum çıkış +VCC ' ye yakın bir değerde bu tamam. Ancak + girişe GND ' u, - girişe +VCC ' yi bağladığımda sizin de bildiğiniz gibi çıkış 0V olacağı yere yine +VCC oluyor. Simetrik besleme yaptığımda ise herşey normal yani teorikte nasılsa öyle çalışıyor.

Bu sorunla daha önce hiç karşılaştınızmı? neden olabilir? opampların asimetrik beslemeye karşı bir alerjisi mi var acaba?

Herkese iyi çalışmalar.

Kabil ATICI

+ girişi Vcc/2 ile dene.(gerilim bölücü direnç ile) simetrik beslemedeki + girişi 0V bağlamak ile aynı işlevi görür.
ambar7

Icarus

Öncelikle opamp'ların girişleri gnd veya vcc'e bağlanamazlar  ve mutlaka bunların altında bir gerilimde olmak zorundadılar mesela vcc-5 V gibi.
Eğer VCC'e veya GND'e bağlarsanız çeşitli latch-up'ların meydana gelmesi doğaldır.
Datasheet'e bakarsak görürünüz.

LukeSkywalker

Bağlantı şemanızı birebir görebilirsek dah sağlıklı yorumlar alabilirsiniz.

-Hasan-

Alıntı yapılan: Icarus - 26 Ağustos 2013, 22:50:22
Öncelikle opamp'ların girişleri gnd veya vcc'e bağlanamazlar  ve mutlaka bunların altında bir gerilimde olmak zorundadılar mesela vcc-5 V gibi.
Eğer VCC'e veya GND'e bağlarsanız çeşitli latch-up'ların meydana gelmesi doğaldır.
Datasheet'e bakarsak görürünüz.

Sizin dediğinizde mantıklı gibi hocam. Ama dirençlerle de durum pek açıcı değil. :(

Alıntı yapılan: ambar7 - 26 Ağustos 2013, 22:33:20
+ girişi Vcc/2 ile dene.(gerilim bölücü direnç ile) simetrik beslemedeki + girişi 0V bağlamak ile aynı işlevi görür.

Hocam dediğniz gibi + girişi VCC/2 yaptım. - girişe de uçları beslemeye bağlı olan bir potansiyometrenin orta ucunu bağlayıp bir deneme yaptım. Potansiyometre VCC/2 nin altında iken teorikte olduğu gibi çıkış +VCC' ye yakındı. Ancak VCC/2 aşıldığında 0  V olacağı yere bu sefer 1.3 V falan oluyor. Opamp beslemesi 7.5 V civarlarında falan. Hocam dediğnizin bir benzerini ben de denemiştim sadece + ve - uçları değişmiş haliyle.O zaman da potansiyometre VCC/2 ' den yukarıda +VCC ye yakın bir değer, VCC/2 nin altında yaklaşık 1.3 V biraz daha 0 V ' a indiğimde yine VCC ' ye yakın bir değer veriyordu.

Ne acayip bir iş bu? LM358 ' de böyle olmuyor.

Icarus

LukeSkywalker

Kabil ATICI

rail to rail opamp ile çalış...
ambar7

-Hasan-

Başka bir model opamp ile de deneyeyim olmazsa. ambar7 Hocam sizin dediğiniz şekilde yaptığım bağlantı aşağıdaki gibi. benim kendi yaptığım ise + ve - nin yer değiştirmiş haliydi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

LukeSkywalker

verdiğim linkin 4. iletisinde eleman açıklamış. Rail voltajlarına yaklaşma diyor. Siz - beslemeyi gnd'ye bağlayıp giriş ucunun birini de gnd'ye verdiğinizde rail voltajını uygulamış oluyorsunuz girişe. Sorun bundan kaynaklanıyor. Farklı büyüklükte voltajlar verip deneyin bakalım sonuç ne olacak?

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: -Hasan- - 26 Ağustos 2013, 23:18:06
Başka bir model opamp ile de deneyeyim olmazsa. ambar7 Hocam sizin dediğiniz şekilde yaptığım bağlantı aşağıdaki gibi. benim kendi yaptığım ise + ve - nin yer değiştirmiş haliydi.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

bu tür bir bağlantıda kazanç çok büyük olacağı için en (+ ve- girişlerde) küçük bir gerilim farkında çıkışta Vcc ve gnd (veya yakın) görebilirsiniz.  Girişi tamamen vcc veya gnd'ye çekmenize kalmaz.
ambar7

LukeSkywalker

Datasheette durumu açıkça anlatmış. Giriş voltaj değerleri rail değerlerine 1.5V'dan yakın olamaz. Bu durumda sizin çıkışta 0 yerine 1.5V görmeniz çok normal.

Maxim

aynı şeyi bende yaşadım
Lm358 yerine daha kaliteli ne tavsiye edersiniz?
herhangi bir rail to rail olurmu ?

camby

Aslında iyi kötü durumu değil çok , parametreyi bulmanız yeterli.

Datasheette : Input Common-Mode Voltage Range diye geçiyor , sitelerde de Rail to Rail output'un yanı sıra Rail to Rail Input olma durumuna da yer vermişler. AD'de sanırım.

Örneğin bu entegre için +-15 beslemede -12/+15 Input Voltage Range verilmiş , Typ input voltage range -11/+11.

TI ve AD 'da Opamp çeşitliliği çok fazla. Bu gibi özelliklerde uçlarda baya ürün gördüm , özellikle slew çok artmadıkça ve votlaj düştükçe rail to rail input/output yetenekleri genel olarak artıyor.

Örneğin : Sot23 kılıflarda :

LMH6642MF : Input voltage range -0.5/V-1 , output swing 40mV , slew rate 95-120 V/us ( TL061 ler 3,5 olması lazım ) , output current 75mA , besleme max 12.8V

OPA365 :Input range -0.1/V+0.1 , swing 10-20mV , input bias 0.2-10pA , besleme 5V , output current :65mA , slew rate 25V/us

yavaş olanlarda mesela input range daha iyi :

LMC7101 : -0.2/V+0.2 , output swing 300mV , slew 1.1V/us , input bias 1-64pA ,voltaj 15V

Hızlılardan :

ADA4851 : slew 200-375 V/us , Input Range -0.2/V-2.2

LMH6657 : slew 400V/us , input range -0.5/V-1.7

vardal57

op07 ua741 mcp serisi mcp hariç diğerleri aynı kılıfta değildir simetrik besleme isterler ama kalitelidirler