exe

Başlatan demirkan1, 30 Aralık 2004, 18:07:10

demirkan1

selam arkadaşlar,
visual basic5 hakkında bilgisi olan arkadaşlar; küçük bir programı exe haline nasıl dönüştürebiliriz acaba
Saygılarımla.

XNHCX

Proje Visual basic ekranındayken File menüsündeki Make Exe... komutunu çalıştırın.
Make exe sözcükleri arasında sizin projenizin ismi de vardır.

Make Project adlı iletişim kutusu karşınıza gelir.Dosya adı kısmına istedğinizi yazıp , kaydedeceğiniz yeri de belirterek Ok butonuna tıklarsınız.

demirkan1

Merhaba XNHCX,

visual basic 5.0 cce kullanıyorum yapmış oldugum küçük bir programı sizin yazdıgınız gibi exe haline dönüştürmek istedim ancak file menüsünde make... ve make project group... komutları var ama aktif halde değil bu olay neyden kaynaklanabilir bu komutları nasıl aktif hale getirebiliriz bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
saygılarımla.

yıldırım ak

Program full versiyon değildir. Bir diğer konuda exe haline getirdiğin programını VB kurulu olmayan başka bir bilgisayara kopyalayıp çalıştıramazsın. Programı paketlemen gerekir. 5 serisinde paketleme tam bir baş belasıdır. VB kısayolları altında araçlar başlığı altında "package" ile başlayan bir program ile paketleme yapılır. Peketleme tabiri, exe programı ve gerekli diğer dosyaları (dll,icon vb.) ile bir araya getirerek setup oluşturmak manasınadır.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

demirkan1

Ben visual basic ögrenip ihtiyacım olabilecek ufak tefek programlar yapmak istiyordum anladığıma göre benim ögrenmem zaman alacak ve bayagı zahmetli bir programcılık olacak gibime geliyor. Bu arada biraz delphi programı ile ilgilendim sanki o biraz daha kolay gibime geldi sizlerin bu konuda önerisi ne olur burdaki benim amacım kendi yaptığım projelerde kendi yapmış oldugum programları kullanmak genelde pic ile pc arası haberleşme projelerim oluyor.
Saygılarımla.