digikey' den ithalat en uygun katsayı olan firma

Başlatan magnetron, 29 Ağustos 2013, 19:34:24

carirt

Alıntı yapılan: fyazgan - 15 Eylül 2013, 17:55:58
http://www.siliciumelektro.com/
tüm ic'ler ve pcb ler yaklaşık %50 ucuza getirebilirsiniz. Bu cuma olacak yüklemeye komponent listenizi veya pcb dosyalarınızı (layout, gerber vs..) yetiştirin.
digikeymi farnell'mi?

fyazgan

Fark etmez digikey yada farnell kodunu göndermeniz yeterli.

t2

siliciumelektro yetkilisi arkadaş,

siliciumelektro.com olarak şimdiye kadar yurt dışından ne kadar mal getirttiniz?  ( Kaç paralık mal? diyelim)
veya toplam rakam değil de  falanca tarihte 500$ tutarında  şu malı sitesindeki fiyattan  %50 indirimli getirttim, müşterisine teslim ettim"  gibi yaptığınız işlere dair bilgi alabilir miyiz?   

".. ebatlı .. özellikli  ..adet pcbyi ..sürede, şu kadar maliyetle teslim ettim "  gibi bir bilgi de olur.

Yeni sipariş  verecek olursak, bize güven versin,  ikna edici olsun manasında soruyorum

Veli B.

Getirdiğiniz komponentler, üretici firmaların orjinal ürünleridir sanırım. Bu konuda garanti verebiliyor musunuz?
Getirebileceğinizi beyan ettiğiniz ürünler için devamlılık söz konusu mu? Örneğin EBV ile çalışıyorum ve siz daha iyi fiyat verdiniz, bende EBV ile çalışmayı bıraktım. 3 ay sonra siz mal getiremiyorum derseniz, ciddi bir sıkıntı oluşur.
Bu sitede ki pekçok eski arkadaşın firması olduğunu biliyorum. İddia ettiğiniz şartlar gerçek ise sizin açınızdan ciddi bir potansiyel oluşur.
Bizim açımızdan ise rekabet edebilir ürün üretmek...

PCB konusunda ise seedstudio konusunu takip etti iseniz, mukayese yapabilir misiniz?
Kendi adıma; oldukça fazla prototip üretimi gerekiyor. T2' nin de sorduğu gibi, örnek vermeniz mümkün olursa çok daha sağlıklı olur.

fyazgan

Benzer soruları gmush kullanıcı adlı beyde sormuştu. Ona verdiğim cevabı sizinle paylaşayım.
Alıntı Yap
    Oncelikle hayirli olsun. Umarim kalici bir hizmet alternatifi olarak kalabilir.

Olasi bir kullanicisi olarak bazi sorulari sormak isterim ( diger musterilerinde merak edeceklerine eminim )

Kritik noktalarin fiyat , odeme sekli , temin suresi , guvenirlik , fatura kesilip kesilmedigi , malzemelerin kaynagi ( sparkfun , farnell , mouser , digi-key , ti ) , pcb uretim yeri ( seed , itead vs .. ) , dizginin yapilacagi yer ( yurt ici yurt disi ) , dizgi sekli ( el , makine )

Bu isler icin fiyatlandirmanin acik ve durust olmasi ( isler icin bir hesaplama formulu sonrasinda net bir sekilde eger toplam ciro x lira altinda olacak ise y lira ekstra ucret tahsil edilecektir gibi )

Ozellikle ilk basta sizin icinde bir cogunu belirlemek zor olacaktir anliyorum. Elinizden geldigi kadar bazi bilgileri aciklayabilirseniz memnun olurum.

Bu arada mail ile malzeme temini icin ilk teklif istegimi siteniz uzerinden gonderiyorum.

İlginiz için teşekkürler. Öncelikle fatura kesinlikle olacak, siteyi yeni bitirdim kendi prototipim için sipariş vereceğim (bu cuma) için siteyi biraz erken açtım şu an internet satışı için mali müşavirim ile temasa geçtim. Şöyle bir garanti verebiliyorum eğer malzemelerde yada pcb de problem olduğunda diğer firmalar gibi hem basit bir prototip pcbsi için 150  dolar civarı para isteyip hemde bir sorun çıktığında samimiyetsiz bir ses tonu ile gelin birlikte bir inceleyelim vs. gibi işi yokuşa sürmelerinde bıktım. Pcbler için daha önce çine sipariş vermiştim. Ve çok memnun kaldım Türkiye'de benim gibi bu işleri düşük ücrete yaptırmak isteyenler için böyle bir site kurdum. Malum çinlilerle anlaşmak zor çoğunun ingilizcesi kötü, ve kargo çoğunlukla ya gümrükte tıkanıyor, ya 30 ila 45 günde geliyor. İyi kargo şirketleride 40 dolar civarı kargo ücretleri talep ediyor. Bende bu sorunları çözmek vasıtası ile aracılık yapmaya karar verdim. Komponentlerin kaynağına gelince kaynağından çok markaları önemli bir mikroişlemci yada entegre orada da aynı marka olduğu sürece sorun yok. Örnek vermem gerekirse bir projemde sparkfundan EM-406 aldım daha sonra ücreti çok geldiği için yarı fiyata çinden sipariş verdim. Çinden aldığımın daha iyi çalıştığını gördüm. Bu konuda eminim sizinde tecrübeleriniz olmuştur.  Pcb için ise zaten forumda bu konu tartışıldı https://www.picproje.org/index.php/topic,23154.0.html Umarım düşük fiyata bir çok prototip üretilir. Benim gibi gümrüktür, aracı kurumların yüksek ücretleridir, pcb firmalarının basit bir iş için dolar cinsinden yüksek fiyatlar vermesi gibi sorunları kurduğum site sayesinde çözebiliriz. Eğer sorunlar olursa geri ödeme için garanti veriyorum. Biliyorum sözler manasız ama artık iletişim çağındayız ve ilk siparişleri veren arkadaşlar zaten buradan geri beslemede bulunacaktır. Sitemde adres telefon bilgilerimde mevcut. Eğer elinde acil alması gereken komponent listesi yada üretilmesi gereken pbc varsa bu cumaya yetiştirin. Düşük fiyat için 15 gün gayet kısa bir süre...

Veli B.

Alıntı yapılan: fyazgan - 15 Eylül 2013, 21:13:46
... Komponentlerin kaynağına gelince kaynağından çok markaları önemli bir mikroişlemci yada entegre orada da aynı marka olduğu sürece sorun yok. Örnek vermem gerekirse bir projemde sparkfundan EM-406 aldım daha sonra ücreti çok geldiği için yarı fiyata çinden sipariş verdim. Çinden aldığımın daha iyi çalıştığını gördüm. Bu konuda eminim sizinde tecrübeleriniz olmuştur...

Bu kısım, çokta bahsettiğiniz gibi değil aslında. O kadar patates baskı problemi yaşadık/duyduk ki...
Ucuz ürün olunca ; Acaba diyoruz...

mistek

Alıntı yapılan: fyazgan - 15 Eylül 2013, 21:13:46
Komponentlerin kaynağına gelince kaynağından çok markaları önemli bir mikroişlemci yada entegre orada da aynı marka olduğu sürece sorun yok. Örnek vermem gerekirse bir projemde sparkfundan EM-406 aldım daha sonra ücreti çok geldiği için yarı fiyata çinden sipariş verdim. Çinden aldığımın daha iyi çalıştığını gördüm. Bu konuda eminim sizinde tecrübeleriniz olmuştur. 

Girişiminiz güzel ancak bu konuda tecrübemi anlatmak istiyorum. Malzemenin markasının aynı olması hiç önemli değil. Ebay üzerinden adetli mosfet ve analog sensör aldım. Markalar baskılar tamamen aynı olmasına rağmen içlerinden bir çoğu arızalı çıktı. Satıcının sağlam olması lazım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

fyazgan

Alıntı yapılan: mistek - 15 Eylül 2013, 21:43:15
Girişiminiz güzel ancak bu konuda tecrübemi anlatmak istiyorum. Malzemenin markasının aynı olması hiç önemli değil. Ebay üzerinden adetli mosfet ve analog sensör aldım. Markalar baskılar tamamen aynı olmasına rağmen içlerinden bir çoğu arızalı çıktı. Satıcının sağlam olması lazım.

Çinden malzeme almak emin olun ebayden daha güvenli çünkü ebay de birkez alırsınız Çin'de ise gerekli bağlantıları kurduğunuzda güzel malzemeler bulabilirsiniz. Fakat eğer çinliler sizin işten anlamadığınızı yada tek seferlik satış yapacağını düşünürse o zaman korkun işte.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2013, 21:49:40

Alıntı yapılan: katana - 15 Eylül 2013, 21:41:13
Bu kısım, çokta bahsettiğiniz gibi değil aslında. O kadar patates baskı problemi yaşadık/duyduk ki...
Ucuz ürün olunca ; Acaba diyoruz...
Evet az önce anlattığım durum ile aynı. Üstteki mistek kullanıcısına attığım mesajda durumu açıklıyorum.

mistek

Alıntı yapılan: fyazgan - 15 Eylül 2013, 21:46:09
Çinden malzeme almak emin olun ebayden daha güvenli çünkü ebay de birkez alırsınız Çin'de ise gerekli bağlantıları kurduğunuzda güzel malzemeler bulabilirsiniz. Fakat eğer çinliler sizin işten anlamadığınızı yada tek seferlik satış yapacağını düşünürse o zaman korkun işte.

Alışveriş şöyle gerçekleşti.

Ben satıcıya adetli alacağımı ancak öncesinde birkaç numuneye ihtiyacım olduğunu belirttim oda istediklerimi gönderdi ürünler sağlam ve orjinaldi. Memnun kalınca tekrar sipariş verdim bu sefer araya patatesleri karıştırarak karışık çerez yapmış.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Veli B.

Bir konuyu netleştirelim ki polemiğe dönüşmesin.
Amacımız üzüm yemek, eğer ki düşündüğünüz/planladığınız gibi gerçekleşirse çok güzel olur.
Ama aksi durumu da hem kendi menfaatiniz, hemde bizim açımızdan göz ardı etmemelisiniz!
Hem size, hemde size güvenerek alım yapacak olan bizlere ciddi zararlar açabilir.

Tedbirli olmak iyidir...

fyazgan

Alıntı yapılan: mistek - 15 Eylül 2013, 21:50:27
Alışveriş şöyle gerçekleşti.

Ben satıcıya adetli alacağımı ancak öncesinde birkaç numuneye ihtiyacım olduğunu belirttim oda istediklerimi gönderdi ürünler sağlam ve orjinaldi. Memnun kalınca tekrar sipariş verdim bu sefer araya patatesleri karıştırarak karışık çerez yapmış.
Büyük şanssızlık olmuş. Benimde bu tarz birşey başıma gelmişti. EM-406 aldım çok iyi çıktı tekrar sipariş verdim. Eksik çıktı. Söyledim ikinci gönderide eksik olan miktarın iki katını yolladılar. Yani birazda şans meselesi şimdi o firmayı bırakmıyorum. Bu arada EM-406 gps modülü lazım olursa lütfen siteden sipariş geçin çok uygun fiyata kaliteliler. Bir minibüs durağına GPS takibi ile araç takip sistemi taktım. 2,5 yıl hiç sorun çıkarmadan minibüsteki sarsıntı ve araç içindeki yüksek sıcaklıklara rağmen çok iyi çalıştı. Sıfırının yanında birde ikinci el başka projelerde kullnıp elimde kalan EM-406 larım var. Başka projelerde kullanmak üzere saklıyordum fakat isteyene ikinci el fiyatından gönderebilirim. Bir arkadaşa saat yapmıştım elektrik gidip gelmelerinde kendini gps saatine göre ms mertebesinde çok hassas ayarlıyordu. Time pili(VBat) bitti derdi kalmıyor böylece.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2013, 22:04:38

Alıntı yapılan: katana - 15 Eylül 2013, 21:56:40
Bir konuyu netleştirelim ki polemiğe dönüşmesin.
Amacımız üzüm yemek, eğer ki düşündüğünüz/planladığınız gibi gerçekleşirse çok güzel olur.
Ama aksi durumu da hem kendi menfaatiniz, hemde bizim açımızdan göz ardı etmemelisiniz!
Hem size, hemde size güvenerek alım yapacak olan bizlere ciddi zararlar açabilir.

Tedbirli olmak iyidir...

Alım yaptığım kişilerden ilk defa alım yapmıyorum. Ama yinede birşey olursa buradaki düşük miktarlardaki prototip siparişlerine verilecek parayı geriye ödeyebilirim. O konuda şüpheniz olmasın, ama tabi sözler havada kalıyor. Sözleşme yapalım diyeceğim  ;D ama bu paralar için komik olacak malum.

mistek

Sisteminiz sorunsuz işlerse emin olun herkes için çok iyi olacaktır.

Veli B.

Hem PCB, Hem de komponent için liste göndereceğim Cuma gününe kadar.

Yüklemeleriniz, anladığı kadarı ile 15 günde geliyor. Hem PCB, hem de komponent için?

fyazgan

Alıntı yapılan: katana - 15 Eylül 2013, 22:19:22
Hem PCB, Hem de komponent için liste göndereceğim Cuma gününe kadar.

Yüklemeleriniz, anladığı kadarı ile 15 günde geliyor. Hem PCB, hem de komponent için?
Hayır size 15 günde ulaşacak.

t2

fyazgan arkadaş,

anladığım kadarıyla kendiniz için  bazı ürünler getirtmiş, pcb yaptırmışsınız. bu düşük adetler  ve fiyatlar size cazip gelmiş. 
inanın şimdiye kadar bu işi yapan çok kişi oldu. gümrükte bırakılan malların haddi hesabı yok. astarı yüzünü geçiyor diye bıraktık. hatta buna dair bir kullanım klavuzu da bildirilmişti. firma ismi yazmayın faturayı düşük kesin filan.. hepsi çekirge olayı. bir zıplar iki zıplar durumları.

Dolayısıyla küçük veya büyük   değil de orta boy ithalat durumunda acayip sorunlar çıkacak bu indirimler filan hiç olacak, kurtarmıyor  diyerek ya zam yapacak yada işi bırakacaksınız gibi görünüyor.

Bence sorunu azaltmak için azar azar başlasanız daha iyi olur. yani diyelim bir sınır koyun bu ilk sefer maksimum 1000 TL sipariş alıyorum deyin. durumu görün  sonra 2000 sonra 5000. kaldı ki 500TL lik  siparişde durumu görebilirsiniz.( henüz görmediyseniz)

siteniz  vasıtasıyla gümrük sorunlarını aşabilmek nasıl olacak? sitenin gümrüğe faydası nedir?

Hiç bişey olmasa, tanesinden 5 TL kazandığınız 50 adet siparişi paket yapıp kargoya vermek gücünüze gidecek kendinizi amele gibi hissedeceğinziden zam yapmanız gerekecek. Ya da minimum sipariş tutarı bildirmeniz gerekecek.