digikey' den ithalat en uygun katsayı olan firma

Başlatan magnetron, 29 Ağustos 2013, 19:34:24

fyazgan

Alıntı yapılan: t2 - 15 Eylül 2013, 22:41:32
fyazgan arkadaş,

anladığım kadarıyla kendiniz için  bazı ürünler getirtmiş, pcb yaptırmışsınız. bu düşük adetler  ve fiyatlar size cazip gelmiş. 
inanın şimdiye kadar bu işi yapan çok kişi oldu. gümrükte bırakılan malların haddi hesabı yok. astarı yüzünü geçiyor diye bıraktık. hatta buna dair bir kullanım klavuzu da bildirilmişti. firma ismi yazmayın faturayı düşük kesin filan.. hepsi çekirge olayı. bir zıplar iki zıplar durumları.

Dolayısıyla küçük veya büyük   değil de orta boy ithalat durumunda acayip sorunlar çıkacak bu indirimler filan hiç olacak, kurtarmıyor  diyerek ya zam yapacak yada işi bırakacaksınız gibi görünüyor.

Bence sorunu azaltmak için azar azar başlasanız daha iyi olur. yani diyelim bir sınır koyun bu ilk sefer maksimum 1000 TL sipariş alıyorum deyin. durumu görün  sonra 2000 sonra 5000. kaldı ki 500TL lik  siparişde durumu görebilirsiniz.( henüz görmediyseniz)

siteniz  vasıtasıyla gümrük sorunlarını aşabilmek nasıl olacak? sitenin gümrüğe faydası nedir?

Hiç bişey olmasa, tanesinden 5 TL kazandığınız 50 adet siparişi paket yapıp kargoya vermek gücünüze gidecek kendinizi amele gibi hissedeceğinziden zam yapmanız gerekecek. Ya da minimum sipariş tutarı bildirmeniz gerekecek.

Benim amacım zengin olmak değil mali müşavirim ile görüştüm. Gümrük işlerini gümrük müşaviri bir arkadaşı ile ortak çalışarak halledecek yani herşey kanuni. Evet düşük miktarlar, değmez gibi düşünceler yüzünden her yaptığım prototipte bilmiyorum kaç kere içim içime sığmayarak günlerce acaba benim pcb'yi ne zaman üretecekler diye bekledim. Yada gümrükte malzemelerim kaldı. Hala çok miktarda prototip üretiyorum ama bu işlerle uğraşacak zamanım da var. Uyarı için teşekkürler. Bu arada 1000 Tl veya 5000 Tl ile batmam. Her işte bir risk vardır. Ama ben çalıştığım insanlara güveniyorum. Umarım yakında bizimle çalışacak arkadaşlarında bize güveni artacak. Sitenin asıl amacı Türkiye'de prototip üretimindeki zorlukları aşmak. Zaten adetli olduğunda herkes birşekilde fiyatları kırıyor. Ama düşük miktarlara kimse dönüp bakmıyor ilgilenmiyor. Çünkü sizinde dediğiniz gibi onlar için değmiyor.

gumush

Ben hangi kisi yada firma olursa olsun alternatiflerin olusmasindan memnun'um. Zaman icin olumlu , olumsuz gelismeler oldugunda kullanicilar bir degerlendirme yapip tercihlerini ona gore belirleyebilir.

fyazgan'inda konusulanlari kisisel algilamadigina eminim. Burada bir arkadasimiz bir is kuracagi zaman , bir projesi oldugu zaman herkes elinden geldigi kadar fikirlerini  , elestirilerini ve deneyimlerini aktariyor. Amac ortak.

Ilk basta bu endiselerin bir kismini bende tasiyorum. Umarim zaman icinde riski az  , legal ve sorunsuz bir is modeline donusur.

PCB konusunda calisacaginiz yer neresi olacak ? Cinde PCB konusunda bir cok yer tartisildi , kalite konusunda hepsi oldukca iyi olmasina ragmen arada onemli farklarda var. PCB ile ilgili dosyalarin o firmanin sartlarina gore hazirlanmasi gerekiyor. Ornegin seed'in bu konuda bir aciklamasi var. Ozellikle eagle kullananlar icin cok pratik ve sorunlari azaltan bir yontem.

Zaman icinde bir fiyat sihirbazida olusturulabilir. ( teknik kisminda bizlerde yardimci olabiliriz ) hesaplamanin ne kadar karmasik oldugu onemli degil ama interaktif bir sekilde fiyati gormek cok avantajli , benim icinde cok onemli.

ilerleyen donemde yine sitenizde siparis takvimi olusabilir. ( her hafta yada ikihaftada bir cok az isde olsa siparis gececegim derseniz onu bilemem , sizin icin zor olabilir )

Odeme konusunda havale'ye alternatif paypal gibi bir araci olmasi yine cok avantajli olacaktir.

Yardimci olmaya calisin ama sizin icin karli olmayacak bir isin icinde olmaniz surdurulebilir bir sonuc cikarmayacaktir.  ( ilk basta miktari onemli degil , orta vadede kar etmeyi planliyorum diyebilirsiniz ) 

Malzemelerin kaynagi kisminda bazi sorunlar olabilir. ornegin bir voltaj regulatorunde sorun olmaz iken orjinal olmayan bir adc yada sensor sorunlu olabilir. Ozellikle prototip amacli calisinca bu malzemeden kaynaklanan sorunlari anlayabilmekte zor olacaktir. Bu nedenle benim tercihim IC'ler icin mouser , digikey , farnel , rs gibi firmalar olacaktir. ( belki secim sansi sunabilirsiniz )

cindeki ureticilerden toplamak ayri bir dert , bu durumda iki uc kisinin siparisi icin sekiz on ayri kisi ile calismaniz gerekebilir.

Ama turkiyede bu isi yapan sirketlerinde suanda bulunduklari durum gibi siparis kapasiteniz arttikca masraflar oransal olarak azalacaktir. ( kargo , gumruk vs )

Umarim girisiminiz basarili olur.

Iyi calismalar dilerim.
Hikmet Gumus  izmir

ayhani

Alıntı yapılan: fyazgan - 15 Eylül 2013, 19:23:16
Fark etmez digikey yada farnell kodunu göndermeniz yeterli.

Sayın Fyazgan başarılar dilerim. İşi sürdürebilirseniz bu konudaki büyük bir ihtiyacı karşılamış olursunuz. Benim merak ettiğim PCB üretiminde fiyatı nasıl alıyoruz. Önce size gerberi gönderip adeti söylüyoruz siz fiyatmı veriyorsunuz. Pcb'ler geldikten sonramı ödeme yapıyoruz. Sistem tam olarak nasıl işleyecek?

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

fevziyazgan

Alıntı yapılan: ayhani - 15 Eylül 2013, 23:22:14
Sayın Fyazgan başarılar dilerim. İşi sürdürebilirseniz bu konudaki büyük bir ihtiyacı karşılamış olursunuz. Benim merak ettiğim PCB üretiminde fiyatı nasıl alıyoruz. Önce size gerberi gönderip adeti söylüyoruz siz fiyatmı veriyorsunuz. Pcb'ler geldikten sonramı ödeme yapıyoruz. Sistem tam olarak nasıl işleyecek?
Öncelikle evet gerber yada layout dosyasını gönderiyorsunuz mümkünse açıklama bölümüne nasıl bir pcb istediğinizi yazıyorsunuz. Biz size mail yolu ile teklifimizi yapıyoruz. Eğer kabul ederseniz ödemeyi yapıyorsunuz. 15 gun icinde siparişiniz elinize ulaşıyor. Ödemeyi Paypal vasıtası ilede eft yolu ilede yapabilirsiniz. Meblağ yüksek olmadıgı icin kart sistemi düşünmedik ama yakında mali müşavirimiz o işinde halledecek.

ground

Merhaba,

Bu konuşmaları dikkatlice izliyoruz hatta bir yönetici arkadaş özellikle başlığı kilitlemekte kararsız kaldı.
Sayın fyazgan umarım işleriniz yoluna girer.
Picproje de bu tarz reklam çalışmalara izin vermiyoruz.
İzin verseydik bu forumun üyesi olan bir çok arkadaşa bu kapıyı açardık.

Size bir tavsiye vereyim.

Yeni bir iş kurmuşsunuz bu işinizi geliştirirken Picproje den ya da benzeri herhangi bir yerden medet ummayın.
Bunu buranın iyiliği kötülüğü adına söylemiyorum.

Yeni bir iş kuranlara da bir tavsiyem olsun.

Kesinlikle ben şunu bunu üretirim kenara koyarım bir şekilde satarım diye düşünmeyin.
Ve hatta ürün üretirken ben şundan bundan ucuz satarım bu sayede çok satarım gibi inançlar çok yanlış.
Geçenlerde aldığım bir eğitimde hocamızın bize söylediği çok güzel bir söz vardı.
Ucuzun sonu yok. Ucuza iş ya da ürün yapmak inovasyon değildir.
Yaptığınız işte farklılık yaratmak sadece ucuz satmak değildir.

Bir faktoring firması bir meydanda kendisine tezgah kurar. 3-4 eleman herkese duyuru yapar.
Derler ki bize 80TL getirene 100TL veriyoruz. 
Ne güzel değil mi? 80TL veriyorsun 100TL alıyorsun 20lira cepte..

O gün yaklaşık 1000 kişiye 100TL veriyorlar. Toplamda 20Bin TL ceplerinden çıkmış oluyor.
Ceplerinden 20 Bin TL çıkıyor ama o günün 3 ana haberinde bu yaptıkları olay infial yarattığı için haber oluyorlar. 2 Milyara yapamayacakları reklamı 20Bine yapıyorlar.

Satış inovasyonu bu..
Bunu yurt dışında çok güzel taktiklerle yapıyorlar. iç çamaşırla gelin giyebildiğiniz kadarını bedava götürün gibi..
Demem odur ki hedefleriniz çok önemli, bunu gerçekleştirirken herkesin yaptığından farklısını yapmayı tercih edin.

Ben diğerlerinden ucuz yaparım ya da satarım bu 21.YY ın söylemi değil. 

Diyeceksiniz ki sen bu kadar söylüyorsun holding sahibi misin? Ne yaptın da bunları bilmiş bilmiş söylüyorsun.

11 yıldır çalıştığım şirketten ayrılıp kendi şirketimi kurdum. (Mayıs Ayında)
Ben 3 sene satış müdürlüğü yapmış biriyim. Ama eğitim aldığımda birçok konuda eksikliğim olduğunu gördüm.
Ve devamlı satış teknikleri öğrenmeye çalışıyorum. İnanın artık teknik işleri, projeleri işimi yönetebilmek için takip ediyorum :)

Aldığım eğitimlerden sonra kendime bir hedef koydum. İlk işim ihracat yapmak olacak.
Yaptın mı dersen yaptım hocam.. :) Çok para kazanmadım ama işi çok kaliteli yaptım. Belki çok para kazanabilecekken ben kaliteli yapmayı tercih ettim. Hee ucuz da yapmadım. Sadece yaptığım işin hardcase taşıma çantasına 270€ verdim oradan biçin.. :) Onların istemediği ama kendi geliştirdiğim bir ergonomiyle teslim ettim.
Ne kazandım.?
O firmanın tüm üretimini Türkiye ye kazandırdım.. Artık tek yetkili üreticisiyim.

Neyse çok uzatmayayım..
Yukarıdakiler tavsiyeydi..

Gelelim Picproje ye..  Her ne kadar size destek olmak istesek de diğer arkadaşlara vermediğimiz reklam imtiyazlarını size de veremeyiz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yazdıklarımı küstahlık olarak algılamaz sanız sevinirim.

Sinan.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..