Ubuntu vs. QT. ilk denemeler

Başlatan armsistem, 30 Ağustos 2013, 11:28:50

armsistem

Arkadaşlar merhaba ;

1- Ubuntu kurdum.
2- QT kurdum.
3- İlk programı çalıştırdım.(Merhaba Dünya)
Gerisi muamma
?- Asıl zor olan kısmı geri kalan kısmı mı ?
?- Yazılan programı nasıl Beaglebone yüklerim ? Cross Compile burada mı devreye giriyor ?
?- QT beaglebone pin leri kullanabileceğim kütüphaneler mi var ? Uart-Spi vs. şeklinde ayarlamalarımı pyton kullanmadan sadece qt kullanarak yapabilirmiyim.

kralsam

Selamlar,

Beaglebone'u ekrana bağlı olarak mı kullanıyorsunuz?

1. Cross-compile meselesi sistemi nerede compile ettiğinize bağlı.
2. Beaglebone pinleri için python yada Qt zorunlu değil. C yada C++ lada kontrol edebilirsiniz.

Bunların bir çoğuna kalıcı ve çok faydalı çözüm isterseniz. Linkteki vatandaşın videolarına bir göz atın derim. Ben başlangıcı onunla yapmıştım. :)

http://www.youtube.com/user/DerekMolloyDCU

armsistem

Hocam videolara göz gezdirdim iyiye benziyor . Teşekkür ederim.

armsistem

C++ VEYA C lede yapabilirsinin anlami nedir?hangi platform uzerinde kullananilirim.

kralsam

Alıntı yapılan: armsistem - 31 Ağustos 2013, 10:00:02
C++ VEYA C lede yapabilirsinin anlami nedir?hangi platform uzerinde kullananilirim.
ister pc tarafında programlayıp cross-compile edersin. istersende beaglebone içinde yazar onun içinde derlersin.

armsistem

Hocam ; beaglebone ANGSTÖRM ile beraber geliyor. Onun içine hiç bir şey kurmadan direkt c , c++ programlayabilir miyim ?

yamak

Alıntı yapılan: armsistem - 31 Ağustos 2013, 11:36:10
Hocam ; beaglebone ANGSTÖRM ile beraber geliyor. Onun içine hiç bir şey kurmadan direkt c , c++ programlayabilir miyim ?
Eğer gcc yüklü ise derlersin.Ama en iyisi cross compile aşağıdaki yazımı inceleyebilirsin:
http://www.mcu-turkey.com/beaglebone-icin-qt-ile-uygulama-gelistirme/

armsistem

Yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim , videoları izledikten sonra anladım gerçekte gözümde çok büyütmüşüm. İstediklerimi yapmak çok zor değilmiş. Sadece merak ettiğim konu ,şu an projelerim için ARM LPC 23xx serisi fazlasıyla yeterli oluyor ileride çok komplike bir proje geldi de beaglebone linux etc kullanmam gerekti , ne bileyim gsm modül gprs (uart kullanıyorum) mfrc5xx (SPI kullanıyorum) 7" display vs. nereden başlayım yürümem lazım mesala spi veya uart için beaglebone hazır kütüphaneleri varmıdır veya I2c için bu iş için qt den mi yürümek lazım yoksa eclipse c++ vs mi ?