Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

2 pic arası wireless iletişim

Başlatan harmek, 08 Eylül 2013, 22:08:01

harmek

2 pic arasında bluethoot modül ile iletişim kurabiliyorum. bunu daha kapsamlı olarak ve kesmelerle(amaç aynı anda birden fazla komut gelirse işlemek) nasıl yapabilirm. örnek kod ve malzeme varmı acaba?
bu arada bunu bomba imha robotu için kullanacağım.
arduino ile yapmayı planlıyorum. eğer ki pic ile lehim devre vs uğraşmayı göze alırsam tekrardan pic e dönüş yapabilirm.

muhittin_kaplan

harmek nordic ürününü kullanabilirisin.
nrf24l01 için yığınla ardu kodu mevcut

harmek

abi bu anladığım kadarıyla bluethoot modüle. aynı anda birden fazla komutu işlerken sıkıntı çıkarmsın? bu arada iletişim sırasında bluethoot -seri haberleşmeyi sağlayan ayrı bir kaç aparat gördüm anladığım kadarıyla bluethoot olan tüm cihazlarla seri olarak haberleşiuyor. ben bu modül ile robotumun ana ünitesine bilgisayardan iletişime geçip bilgisayardan yazdığım program ile arada başka bir ünite olmadan bağlantı kurabiliyorum. acaba doğrumu anlamışım eğer öyle bişey varsa çok iyi olur ve ayrıca o bluethoot modülün wirelessi varmı. yani ip vererek pc den iletişime geçebileceğim bir modülü.

polleme

Alıntı yapılan: harmek - 08 Eylül 2013, 22:21:25
abi bu anladığım kadarıyla bluethoot modüle. aynı anda birden fazla komutu işlerken sıkıntı çıkarmsın? bu arada iletişim sırasında bluethoot -seri haberleşmeyi sağlayan ayrı bir kaç aparat gördüm anladığım kadarıyla bluethoot olan tüm cihazlarla seri olarak haberleşiuyor. ben bu modül ile robotumun ana ünitesine bilgisayardan iletişime geçip bilgisayardan yazdığım program ile arada başka bir ünite olmadan bağlantı kurabiliyorum. acaba doğrumu anlamışım eğer öyle bişey varsa çok iyi olur ve ayrıca o bluethoot modülün wirelessi varmı. yani ip vererek pc den iletişime geçebileceğim bir modülü.

Bluetooth'un wireless (wifi) olanına ihtiyaç yok, doğrudan wifi bağlantı kuran ve rs232 ile haberleşilen WiFly modüllerini kullanabilirsiniz. Ama mutlaka Bluetooth iletişim kuracağım derseniz Bluetooth-IP gateway cihazları var, çok yaygın olmasa da kullanılabilir.

harmek

WiFly dediğinizi pc ile arasındamı bağlıyacağım yoksa robotun ana ünitesinde olacak ve wifi ile model-pc arasında iletişim kuracağım. sanal com port ile de bilgisayardaki arayüze erişeceğim doğrumudur?

polleme

WiFly modülü robot ana ünitede oluyor ve robot işlemcisine seri porttan bağlanıyor. WiFly, wireless olarak ortamdaki bir access point (AP)'ye bağlanıyor ve bir IP adres almış oluyor. Ondan sonra model PC'deki yazılıma bu IP üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz. Yazılımın mutlaka bir TCP-UDP portu vardır, oradan bağlanıp robottan seri olarak gönderilen bilgiyi TCP-UDP paket olarak PC'ye ulaştırabilirsiniz.

harmek

evet tam benim aradığım modül bu o zaman. pekala, pc den wireless ile bilgiyi aktardım. lakin robotumda aynı anda birden fazla komut gönderdiğimde bunları nasıl işleyeceğim. kesme mi kullanmam gerek yoksa, seri porttan haberleşeceği için bir sorun olmaz mı?
ve son olarak. arduino ile mi çalışsam yoksa pic ile mi. sonuçra seri portu olan herhangi bir pic işimi görücektir. ardiuno ile diye sormamın en başta lehim ve baskı devre ile uğraşmak istemememden ötürü.

polleme

Robot sadece seri porttan bilgi almayıp başka işler de yapacağından kesme kullanmak şık olur, ama olmadan da çalışır.

PIC veya Arduino kullanmanız farketmez, ama kendim denemedim ama yorumlardan okuduğum kadarıyla Arduino'da kesme kullanma skıntılı imiş. Eğer devre kurmadan yapayım derseniz Arduino ile kesme kullanmadan deneyin. Arduino ile hazır kodlar da bulabilirsiniz.

harmek

pekala işi biraz daha karmaşıklaştıralım:)
öncelikle ip wireless kamera ile kameranın verisini ve yine wireless modül ile robot ünitesinin verilerini alıp pce arayüz ile işleyecektim.

bu projenin genel hali.

ethernet-seri port modülü alsam, ayrıca ip kamera alsam. kamerayı ethernet-seri port modülü ile arduino ya bağlasam. ardından bu wireless modülü ile pc ye aktarsan acaba veri aktarımıda sıkıntı olurmu yada arduino bunu işlyebilir mi. bu arada arduino mega almayı düşünyorum.

polleme

Alıntı yapılan: harmek - 08 Eylül 2013, 23:21:38
pekala işi biraz daha karmaşıklaştıralım:)
öncelikle ip wireless kamera ile kameranın verisini ve yine wireless modül ile robot ünitesinin verilerini alıp pce arayüz ile işleyecektim.

bu projenin genel hali.

ethernet-seri port modülü alsam, ayrıca ip kamera alsam. kamerayı ethernet-seri port modülü ile arduino ya bağlasam. ardından bu wireless modülü ile pc ye aktarsan acaba veri aktarımıda sıkıntı olurmu yada arduino bunu işlyebilir mi. bu arada arduino mega almayı düşünyorum.

Yapmak istediğinizi tam anlayamadım. IP wireless kamera aldıktan sonra bu kamerayı ethernet-seri modül ile Arduino'ya nasıl ve neden bağlayacaksınız? IP wireless kamera AP üzerinden ağa zaten bağlanır. Siz de Arduino'ya bağlı WiFly modülü üzerinden ister kameraya ister PC'ye bağlantı kurabilirsiniz. Kameradaki hangi bilgileri işlemek istiyorsunuz? Belki iletişim için Arduino'ya ihtiyacınız yoktur, PC'den doğrudan wireless kameraya bağlanıp verileri o şekilde de alabilirsiniz. Topolojinizi tam anlamadığımdan net konuşamıyorum.

harmek

tam anlatamamışım kendimi:)
ip kamera alacağım wireless özelliği olmadan. sadece tek ip ile pc ye bağalanacağım o ip sayesinde hem kamera hem robotu yönlendireceğim.

polleme

Alıntı yapılan: harmek - 08 Eylül 2013, 23:36:47
tam anlatamamışım kendimi:)
ip kamera alacağım wireless özelliği olmadan. sadece tek ip ile pc ye bağalanacağım o ip sayesinde hem kamera hem robotu yönlendireceğim.

Bunda sorun yok. Alacağınız tek IP'den sadece kamera ve PC değil, isterseniz yüzlerce cihaza bağlanabilirsiniz. TCP bağlantılar böyledir, istediğiniz bir IP'ye bağlantı kurar, veriyi aktarır ve bağlantıyı bitirirsiniz. Sonra yine aynı veya farklı bir IP'ye yine bağlantı kurabilirsiniz. Ancak Arduino'dan kameradan ne tür bilgi alıp işleyeceğinizi merak ettim, gizli değilse açıklar mısınız? Zira görüntü alacaksanız büyük miktarda veri gelecektir.

Arduino Uno veya Mega olur, çok büyük işlemci gücü gerekmediğini varsayıyorum. Güçlü bir Arduino gerekli ise Arduino Due'ye de bakabilirsiniz.

harmek

tam olarak anlamadım.
1. ardiuno
2. wireless için wifly
3. ip kamera(ethernet çıkışlı wifi özelliği yok)
4. ethernet-seri port
5. robot kol ve palet sürücüleri

ardiunoya:2-4-5 bağlı 4 e de 3 bağlı bu en son mantık.

ilkinde ise ardiunoya 2-5 bağlı
kamera ise wireless ip kamera oda tem başına pc ye bağlı ve pcdeki arayüz ile kullanacağım.

ilk mantığa göre hem kamera için hem de wifly için ayrı ayrı ip vereceğim pc den . sizin söylediğinize göre aynı ip den de iletişime geçebilrim.(bu kısmı anlamadım)

ardiunoya:2-4-5 bağlı 4 e de 3 bağlı bu en son mantık.  buna göre tek ip den pcye bağlarsam internet üzerinden.(mesela android bir cihaza kurup ) bu şekilde de kontrol etme çabam olabilir. tabi bu proje bittikten sonra geliştirme aşamasında olur belki.

polleme

Tek IP'den kastım şu: Varsayakım ki Arduino'ya bağlı WiFly'ın tek bir IP adresi (192.168.1.3 olsun) var ve bu tek IP üzerinden örneğin 192.168.1.1 IP adresli kamera ve 192.168.1.2 IP adresli PC ile ayrı ayrı iletişim kurabilir.

harmek

evet bende öyle düşünmüştüm:)
tamam, eğer ethernetten-seri dönüştürücü ile kamerayı arduinoya bağladığımda ardiuno bunu aktarmada sıkıntı çıkarmazsa projeyi bu şekilde yapacağım. ama endişeliyim ardiuno görüntüyü aktarabilrmi acaba:S