Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

2 pic arası wireless iletişim

Başlatan harmek, 08 Eylül 2013, 22:08:01

polleme

Derleyici genelde komut satırından gcc komutu kullanılarak çalıştırılıyor.

harmek

sonunda kurdum emülatörü. çalışıyor:)
kodlamayı çalışmam gerek biraz da artık.

polleme

Kodlamada çok iyi değilseniz daha basit olması nedeniyle Python önerebilirim.

harmek

Alıntı yapılan: polleme - 14 Eylül 2013, 00:04:18
Kodlamada çok iyi değilseniz daha basit olması nedeniyle Python önerebilirim.
kodlama kısmında algoritma mantığım iyidir. üzerine çalışsam hallederim diye düşünüyorum. örnek kodları biraz kurcalıyalım bakalım:)
elinizde  c# ile pc -rpi iletişimi sağlayan kodlar mevcutmu nette araştırdım biraz bi kaç kaynak buldum ama tam bakamadım.

harmek

bu raspberryi pc ile nasıl iletişime geçireceğim:S

polleme

Alıntı yapılan: harmek - 15 Eylül 2013, 06:19:59
bu raspberryi pc ile nasıl iletişime geçireceğim:S

Kastını TCPIP ise öncelikle IP olarak bağlantıyı sağlayıp ping ettiğinizi göereeksiniz. Ardından birinde TCP server, diğerinde TCP cient oluşturup veri gönderebiirsiniz. Bu TCP bağlantı telnet, http, ftp vs olabilir.

harmek

anladım. o zaman,  python da client windows da da server olarak yazacağım programları. lakin bunlar baya kapsamlı olacak o zaman:S benim aklımdaki rasberry de programı yazıp windows üzerinden uzak masa üstü ile raspiye bağlanıp ordaki programı kontrol etmek vardı.

polleme

Alıntı yapılan: harmek - 15 Eylül 2013, 11:38:06
anladım. o zaman,  python da client windows da da server olarak yazacağım programları. lakin bunlar baya kapsamlı olacak o zaman:S benim aklımdaki rasberry de programı yazıp windows üzerinden uzak masa üstü ile raspiye bağlanıp ordaki programı kontrol etmek vardı.

Rpi'de yazdığınız program üzerinden Windows'a uzak masaüstü yapıp kontrol de yapabilirsiniz, bu mümkün, biraz daha zor olur. Ama ne şekilde yapılacağı konusunda bilgi vermem zor, böyle bir uygulamam olmadı.

fyazgan

Alıntı yapılan: harmek - 08 Eylül 2013, 22:08:01
2 pic arasında bluethoot modül ile iletişim kurabiliyorum. bunu daha kapsamlı olarak ve kesmelerle(amaç aynı anda birden fazla komut gelirse işlemek) nasıl yapabilirm. örnek kod ve malzeme varmı acaba?
bu arada bunu bomba imha robotu için kullanacağım.
arduino ile yapmayı planlıyorum. eğer ki pic ile lehim devre vs uğraşmayı göze alırsam tekrardan pic e dönüş yapabilirm.
Bluetooth çok yeterli sadece yapman gereken komut gönderdikten sonra sistemden geri besleme alman. Böylece yığınla komut göndermemiş olursun. Kumanda komutu, alındı, yapıldı veya yapılamada vs. şeklinde bir iletişim kontrol devres için çok yeterli olacaktır.

harmek

pic ile bluethoot mu kastediyorsunz?

fyazgan

Alıntı yapılan: harmek - 15 Eylül 2013, 14:00:57
pic ile bluethoot mu kastediyorsunz?
Evet.https://www.sparkfun.com/products/10393 bunu kullanarak gayet basit bir şekilde yapabilirsiniz. Tabiki bu breakout board sparkfunda aynı linkte eagle şeması var ordan kendi devre şemanıza ekleyin ucuza pic ile bluetooth işte... bu kadar kolay 8)

harmek

6 eksenli robot kolu+sensörler+paletler için pic zayıf kalmazmı?