aynı anda okunup - yazılabilen ramlerden arıyorum

Başlatan Tanrın Oğlu, 08 Eylül 2013, 23:40:00

Tanrın Oğlu

selam. aynı anda okunup yazılabilen ramlerin adı nedir? nette arıyorum ama pek alternatif bulamadım. anahtar kelime nedir?

Tanrın Oğlu

halen aramaktayım. daha önceden böyle ram ler ile hiç çalışan olmadımı  :-X

leblebitozu

Tanrın Oğlu

işte aranan kan :) teşekkürler leblebitozu :)

mesaj birleştirme:: 09 Eylül 2013, 18:49:38

yok yok. aradığım şey bu değil.

http://tr.farnell.com/integrated-device-technology/idt70v24l15pfg/sram-dual-port-64k-4kx16-tqfp100/dp/1688282

27 €. farklı bir yola yönelmeliyim. bir yönden yazarken, diğer yönden okuma yapabileceğim en ucuz şeyi arıyorum.

ipek

video processing içi ultra hızlı flash Fifo ram'ler var acaba onlarımı arıyorsun?. onlarda fiyat aralığı aynıdır.

Tanrın Oğlu

ayen. video işleyeceğim. al422 buldum. ucuzda ama alanı yetersiz vede 8 bit. al422 ayarında 16 bit ve alanı birazdaha geniş birşey arıyorum

leblebitozu

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: leblebitozu - 09 Eylül 2013, 23:03:26
İki tane al422 kullan daha ucuz çözüm zor.

hafıza alanı yetersiz 4 tane kullanmam gerekir. pcb için çok kötü bir durum bu. maliyet içinde öyle.

leblebitozu

Yapmak istediğini söylerken belki yardımcı olabiliriz. SRAM'lerin 10ns gibi erişim süreleri var, yeterlidir diye düşünüyorum.

Tanrın Oğlu

bu dual ramlerin iç yapılarını inceliyorumda normallerden tek farkı bir ayrı kontrol ve data portu var. bunun fiyata çok etki yaratacağını düşünmüyorum. içersinde birde extradan kontrol logic unit. leri var. bununda çok etki edeceğini düşünmüyorum. e peki öyleyse bunlar neden bu kadar pahalılar?  :-\

mesaj birleştirme:: 09 Eylül 2013, 23:21:45

kameradan görüntüleri dual ram e alıp, işeyip, vga dan basacağım. yapacağım iş bu. görüntüleri yarı yarıya yavaşlatmak için dual ram gibi bir üniteye ihtiyacım var.

leblebitozu

Kullanacağın kamera ve vga tarama hızından en az iki kat hızlı bir RAM kullanmalısın ki bant genişliği kamera + vga basma işine yetmeli. Görüntüyü yavaşlatma konusunda bir sıkıntı olmaz. VGA ve kamera ayrı clock source'lara sahip, vga görüntüyü yavaşlattığın anda camera'nın capture işlemini askıya alabilirsin, böylece aynı buffer istediğin yavaşlıkta vga'de gösterilir. Bunu da istemiyorsan double buffer yapıp kamera ve vga ram alanlarını ayrı bölgelere alabilirsin. Yeterki bu işe yetecek hızda bir işlemci ve ram olsun gerisi kolay.