ARM hakkında kısa bilgi verirmisiniz?

Başlatan musti463, 10 Eylül 2013, 01:41:30

Mr.Java

Arm hakkında daha öncede yazmıştım tekrarlayayım.

PIC işlemcilerden daha hızlıdır.
32bit olarak üretilirler.
F/P ürünleridir.
Yeni bir çok donanım arm cihazlara göre tasarlanıyor.
Telefonlarda bile arm işlemci kullanılıyor.

Yani şöyle düşünebiliriz aslında.ARM'de yapacağın projelerin yelpazesi bir hayli fazla.Teknik olarak ise eğer ingilizceniz ve C/C++ dillerine hakimseniz çok güzel projeler arm ile çıkarabileceğiniz kanısındayım.Tabi ben daha hiç kullanmadım orası ayrı  :)

Tartışma ise yersiz olmuş.Neticede forum burası herkes aklına takılanı soracak.işlergüçler arkadaşada hak veriyorum.Üslübu kötü o kadar .Kendisinin sizi uyardığı nokta çok temelden sormuşsunuz soruyu.Hani demek istediği biraz araştırıp,kafanıza iyice oturmayan yer varsa konu açarsanız amacınıza daha hızlı ulaşırsınız diyor.Haklıda.Bu tür konularda  MCU fanatiğide çok.Birisi gelir ARM der,birisi gelir ATMEL der,ötekisi gelir PIC neyine yetmiyor der gibisinden :) Bunda en iyi karar senin istikrarlı bir şekilde araştırman,işine yarar bilgileri sömürmen,takılanları ise sormandır.Yoksa PICProje.org'de eli öpülecek seviyede bilgisi olan üstadlar çok fazla.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

LukeSkywalker

Bu kadar sert tepki göstermenin ne anlamı var? Burası forum isteyen istediğini sorar. Cevap vermek isteyen verir , istemeyen vermez.  Mesaj sayısına göre kimse yargılanamaz, mesajın kalitesine bakılır. Forumu takip etmeyende bunalmış'ın şimdiki 'z' olduğunu anlamaz.
z'ye yani bülent hocamıza da burada laf edilmiş, anlamak güç.

mesaj birleştirme:: 10 Eylül 2013, 09:59:21

Bu linkten öğrenebilirsiniz istediğiniz bilgileri.

muhittin_kaplan

Forumu takip etmeyende bunalmış'ın şimdiki 'z' olduğunu anlamaz.
bunu düşünmedim, aynen öyledir. :D işlergüçler ah ah.

z

İslergucler bana soyle ne diyeceğini.

Forumlar soru sormak ve cevabını almak için kurulmuştur. Arada geyik yaptığımızda olur.

Kendim için konuşacak olursam;

İlgi alanıma giren fakat her birisine yeterince zaman ayıramadığım teknik konuların her birisi için internette uzun uzun araştırma fırsatım olmuyor.

Örneğin bir projemin bileşenleri;

PC de delphi ile program yazımı,
Arm işlemci de program yazımı
Konunun kalbini oluşturan fiziksel sistemin varsa hesaplamalarının yapılması alt yapının güçlendirilmesi

Şimdi 2. ve 3. maddelere yoğunlaşmışken ve PC yazılımında bir bilgiye ihtiyacım olduysa delphi sitelerine yada mikrosoftun sitelerine girip sayfaları didiklemiyorum. Sorum basit yada zor herneyse forumda soruyorum diğer işlerimle ilgilenirken cevap zaten çokdan gelmiş oluyor.

Bu benim araştırıcı olmadığım ya da hiç okumadığım anlamına gelmez. Task sayısı çok işlemci gücü yetersiz o yüzden yardımcı işlemci kullanıyorum.

Forumda aradığımda 15 sayfa tutan tüm mesajlarına baktım ve ele avuca dokunur güzel bir bilgiye ulşamadım. Boklu çamurluyu kınıyor gibi bir durum olmuş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

islergucler

Bunalmış = z dahil herkese Bilgi notu;

Yukarıda verilen bunalmış örneği, eleştiri amaçlı değildir. ( Kaldıki hiç bir baskı olmadan eleştirebilir insanlar )

Örnek vermek amaçlı verilmiştir. Hemde iyi örnek olarak verilmiştir .

Bunalmışın günde 10larca konu açtığını çok gördük. Kim bunu inkar edebilir?  Bunalmış forumu not defteri olarak kullandığını pek çok kere beyan etmiş birisidir. Bilmediği konuları yazmıştır. Bu konuları takip edip öğrendiklerini yıllar sonra dahi gelip ilgili başlıkta foruma yazabilecek kadar titizdir. Bunalmış öğrenme ve öğretme amacı ile yaşayan birisi olarak algılıyorum.

Foruma her önüne gelen istediği konuyu rahatça açabilecekse mesela 1 hafta sürecek bir deney yapabiliriz. Aklıma gelen her soruyu (öğrenme amaçlı) google yerine foruma yazabilirim. Nasıl olsa serbest değilmi?

z

Bunalmis olarak kullandığım "nick-name"imle,  forumda tartışdığım kişilerden bazıları,  eninde sonunda çareyi şahsıma saldırmakta buluyor ve ilk akıllarına gelen, Bunalmis adıyla değil Bunalmış adıyla hitap etmek oluyordu.

Sırf bu kozu, bu garibanların elinden almak adına Bunalmis "nick"imi Z yaptım. (Aslında her ikisi de zaten benimdi de son olarak Bunalmisi kaldırdık)

Forumlarda genellikle İngilizce karakterlerle oluştutulması istenen "nick name"imi Bülent Ünalmış olan ad ve soyadımdan türettiğim  Bunalmis'i Türkçe karakterlerle yazacaksan sorun yok Bünalmış yaz ama Bunalmis olan nickimi kullanmak yerine Bunalmış kullanmaya başlarsan iş değişiyor. (Tabiki bunun istenerek mi yoksa istenmeden mi yazıldığı mesaj içindeki ifadelerden kolayca anlaşılıyor.)

Evet forumu not defteri olarak kullandığımı defalarca dile getirdim. Fakat, evet sorularım işin uzmanlarına basit gelen sorular olsa da işin içine girmiş belli bir yol katetmiş kişiler için de referans olacak sorulardır. (İstisna olabilir)

Eğer soruların foruma da katkıda bulunacaksa aklına gelen her soruyu sor. Ama eğer sorularında alaycı tavır, milletle kafa geçme vs art niyet görürsem tartışmaktan çekinmem bilesin.

LukeSkywalker

Foruma isteyen istediği soruyu sorar. Sorular değerli olarak görülürse cevaplanır. Sorular alaycı veya aptalca ise cevapsız bırakılır. Kimse sen bunu niye sordun dememeli.

camby

Bu soruyu google'da nasıl yazacak ?

Alıntı YapARM mikrodenetleyicisi hakkında biraz bilgi verirmisiniz nedir bu STM32F filan? bizim pic deki 16f877 gibi birşey mi?,başlangıçta donanımı hakkında temel olarak neleri bilmemiz gerekir ve de ARM öğrenmek istiyorsak nerden başlamalıyız,PIC'de CCS C yi kullanmıştım ARM de ne kullanmamı tavsiye edersiniz?

Özellikle bu soruyu google'a mı sormak istersiniz yoksa 100'lerce ARM kullanan kişinin yazıştığı bir platformda mı ?

Alıntı YapPIC'de CCS C yi kullanmıştım ARM de ne kullanmamı tavsiye edersiniz?

Tüm bunları geçtim çaylak ve hevesli kişilerin sorusu ne kadar saçma bile olsa hevesini kırmamalı ve teşfik etmeliyiz. Forum kurallarını , soru sorma adabını , yazışma adabını zamanla öğreniyorlar zaten. Hepimiz bu yollardan geçtik. Biliyorsunuz nasıl olduğunu. Yarın bir gün "bu ARM nedir yahu " diye başlık açıldığında da onlar cevap yazacaklar.

-Genel - Bir şeyleri çok bilip daha sonradan bu foruma katılan arkadaşlar bu tip eleştirileri/çıkışları yapmadan önce biraz daha düşünmeliler. -Genel -

Foruma çok şey kattıklarını düşünenlerin aksine forumdan çok şey öğrenenler bu gibi başlıklarda daha duyarlı oluyorlar.

mistek

Ben forumu uzaktan takip ediyordum sürekli olarak yeni şeyler öğrenmek için çalıştım biyerden sonra kendi bilginizi iyi kötü bir başkasına aktarabilecek noktaya geliyorsunuz. Önce sormak sonra anlatmak. Tüm mesele bu.

Defalarca konuşulan konular tekrar tekrar gündeme geliyor ve her seferinde küçükte olsa bişeyler öğreniyorsunuz.
En basit regülatör konularından bile sayfalarca güzel bilgiler edindiğimi biliyorum. Şimdi lineer regülatör kitapta var diye kullanacağımız transistörü burada sormayalım mı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

işlergüçler.
bazen bende yazıyorum cevabını bildiğim soruları not düşmek adına.
bunalmış x,y,z ben yada başka biri bunu yapıyorsa bile Sanene yahu. Yöneticimisin nesin ?
Tartıştığımız konuya bak.

mesaj birleştirme:: 10 Eylül 2013, 12:43:51

Alıntı yapılan: islergucler - 10 Eylül 2013, 11:33:29
Bunalmış = z dahil herkese Bilgi notu;

Yukarıda verilen bunalmış örneği, eleştiri amaçlı değildir. ( Kaldıki hiç bir baskı olmadan eleştirebilir insanlar )

Örnek vermek amaçlı verilmiştir. Hemde iyi örnek olarak verilmiştir .

Bunalmışın günde 10larca konu açtığını çok gördük. Kim bunu inkar edebilir?  Bunalmış forumu not defteri olarak kullandığını pek çok kere beyan etmiş birisidir. Bilmediği konuları yazmıştır. Bu konuları takip edip öğrendiklerini yıllar sonra dahi gelip ilgili başlıkta foruma yazabilecek kadar titizdir. Bunalmış öğrenme ve öğretme amacı ile yaşayan birisi olarak algılıyorum.

Foruma her önüne gelen istediği konuyu rahatça açabilecekse mesela 1 hafta sürecek bir deney yapabiliriz. Aklıma gelen her soruyu (öğrenme amaçlı) google yerine foruma yazabilirim. Nasıl olsa serbest değilmi?
Yaz. Yönetici kısmı uyaracaktır. Yada Silecektir. Olmadı Atacaktır.
Mesala "Bana Mutluluğun Resmini Yapabilirmisiniz" diye başlık açabilirsin.  ::)

ground

Alıntı yapılan: islergucler - 10 Eylül 2013, 09:08:47
Yanlış anladınız herhalde bunalmışa kötüdür diyen yok. Korumacı olmayın.  Bunalmış 50 yaşında kendini savunabilecek biridir.

Yapılan işlem aklına gelen her soruyu fikri foruma yazma eylemidir. Bunalmış foruma web sayfa linklerini bile konu olarak koymuştur. Web sayfası linklerini saklayabilecek tonla teknoloji varken, böyle bir işi yapıpta tepki görmediğine göre herhalde adamın bir meziyeti vardır. Bunalmışın o konuyu açtığı günde buradaydım.

Ortada devre yok. şema yok. program yok. Yok dediğim bu tip işe hiç başlanmamış. EMC ile ilgili başlık açıp devremi emc testinden nasıl geçiririm diye soruyor. Bu yaklaşım ile hiç bir şey öğrenilemez.  4. sınıfta bir ÇOCUK dalga geçiyor.

Bunu göremiyorsanız keyfiniz bilir.

Arm bir microkontrolördür. Microkontrolör lojik dersinde öğrenilir. Armın ne olduğunu bilmiyormuş? Googleda arayıp öğrenememiş. Forumda öğretirsiniz artık.

@islergucler Saolsun emektar üstadlar size gereken cevabı vermiş.

İnsanların nasıl soru soracağı sizi ne ilgilendirir. Kendinizi ne sanıyorsunuz? Size kim bu yetkiyi verdi.

Bu tarz milleti beğenmeyen soruları beğenmeyen kendini kaf dağında hissedenler geçmişte de çok oldu.
Çok tepki çekti Picproje yeni kullanıcılara devamlı böyle yaklaşıyor havası yaratıldı.

Bu size ve sizin gibilere son uyarımdır.
Forumda kimsenin hor görülmesine aşağılanmasına, hakaret edilmesine müsade etmeyeceğim.

Bu konuda problem çıkaranları ekibimiz sorgusuz sualsiz forumdan atacaklardır.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

satilla

Anlaşılan kimse @işlergüçleri anlamamış, konuyu başlatan arkadaşın yerli yersiz bir sürü başlık açtığına bende geçen günlerde şahit oldum ve kendisini ciddiye almadım hatta tarzı çok sinir bozucu geldi
@işlergüçlerde aynı durumdan yakınıp bu başlıkta içini dökmüş...

Bu mesajı yazmamdaki neden; @z'ye kötü birşey söylenmemesine rağmen insanların savunmaya geçmesi tuhaf geldi, savunmaya geçen arkadaşlar ya okuduklarını anlamıyorlar yada hırlayıp gürlemeye çok meraklılar...Ayrıca hiç kimseye yakıştıramadığım ithamlar gördüm....

SERRO EFE

@işlergüçler in @musti463 e yönelik tepkisi sert olmuş bunu kabul etmek lazım ama @musti463 arkadaşta kendi içinde çelişen bi çok mesaj göndermiş.
@z nin foruma  katkısı kesinlikle küçümsenemez bende kendisinin yazdıklarından ve açtığı başlıklardan çok şey öğrendim.Yaptıkları ve yazdıkları ortadadır ama @işlergüçler in @z hakkında çok kötü bu kadar tepki toplayacak birşey söylediğini düşünmüyorum.
Alıntı yapılan: islergucler - 10 Eylül 2013, 01:56:02
Arm hakkında hiç bir sey bilmediğine inanmak gülünç olur. Aklına her geleni konu olarak açınca forumda önemli birisi olamazsın. Bunalmış bombalıyordu forumu birde sen çıktın. Hadi onunkiler kabul edilebilir mantık seviyesinde. Seninkilerde mantıksız konular birbirini izliyor.

z

Forumu soru bombardımanına tutmam sizleri rahatsız ediyormu etmiyormu? Ben bunu bileyim. Bileyim ki ayağımı denk alayım.
İşlergüçlere cevaben yazdım, çünkü islergucler belli ki soru bombardımanımdan rahatsız olmuş. Yazdım çünkü bunalmak fiilinden türetilmiş bunalmışı kullanması oldu.

Bu arada bir açıklama yapmak isterim.

Sorulara verdiğimiz cevaplar o anki ruh halimizle ilgilidir. Ruh halimiz de değişkendir. Bir gün çok basit bir soruya üşenmeden 1 sayfa cevap yazabilirken bazen orta alli bir soruya kardeşim al şu google linkini bak benzeri cevap da yazabiliyoruz.

Forumda basit sorular soran kişilere cevap yazıp yazmamak sizin takdirinize kalmış. Daima bu konulara yeni adım attığınızdaki cehalet döneminizi hatırlayın.
Soru sorma ortamı yakaladığınızda sorduğunuz sorularınızı hatırlayın.

Zamanım varsa, soruyu soran soruyu düzgün kelimelerle anlaşılır sormuşsa ve verilen cevapları yeterli görmediysem ruh halim de yerindeyse ben cevap yazarım.

İstemeyen yazmaz.....

ground

Alıntı yapılan: gerbay - 10 Eylül 2013, 13:48:30
maalesef olay @islergucler i linç etmeye dönmeye başlamış.

başka konuda da @islergucler bu arkadasi normal bir sekilde uyarmış daha öncesinde. herkesin sabır sınırı farklıdır. ben de benzer birşeyi @Erdem ile yaşamıştım, doğru olmayan bilgiler veriyordu ve uyardım, sonrasında uzadı gitti.. sonrasında da başka bir arkadaşın yazdığı birşeyden dolayı gereksiz olarak alınganlık yaptı ve küsüp forumdan gitti..

ben de @islergucler in rahatsız olduğu konuda rahatsızım ve o nedenle bazen bildiğim konular için bile hiç bir şey yazmak içimden gelmiyor. Benim gibi hisseden başkalarını da biliyorum. @islergüçler in tarzı biraz bazı arkadaşlara sert gelebilir ama arkadaşı daha önce altium konusunda da uyarmış, karşıdaki arkadaş zaten kendini savunuyor, karşılıklı yazışıyorlar, olayın evveliyatı da var. diğer kişiler olayı bu kadar abartmasa olay hiç bu seviyelere gelmezdi kapanır giderdi. muhtemelen de @ground yazdığı mesajı yazmazdı "belki" bu başlığı silerdi..

ben şahsen @ground un mesajından da rahatsız oldum.. emektar üstatlar kimler, ne cevap vermişler vs..vs.. uzar gider.. bir sürü kişi gereksiz gereksiz konuyu uzatmış..

kraldan çok kralcı olmamak lazım..

Evet hocam kraldan çok kralcı olmamak gerek.

Bilgi seviyeniz hepimizden üstün olabilir. islergucler de birçok konuda bilgi sahibi olabilir.
Gerçek hayatta size basit soranı ya da yanlış soru soranı tekme tokat dövebilirsiniz de.. Bizi hiç ilgilendirmez.

Bizi ilgilendiren kısmı şu Picproje platformuna gelmiş kişilere bu denli yaklaşımlar yapılıp isteyerek ya da istemeyerek insanların forumdan soğutulması.

Bunu çok yaşadım..  Geçmişte kendi de basit sorular sorarak başlayanların (forum kayıtları bellidir) sonradan öyle sorulmaz , böyle soru sorulmaz dediklerine , insanları azarladığına da sahit oldum.
Google ı iyi kullanın demek, iyi bir üslupla biraz araştırın demek güzel bir seçenek olabilir.. Başkası daha iyi de yönlendirebilir. Burada amaç üslüp.

Ama bu üslubun bir ayarı olmalıdır. Burası en bilgili insanların birleştiği bir platform değil..
En bilgisizinden en bilgilisine ulaşabileceğimiz, insanları birbirine bağlayabileceğimiz bir platform.

Siyasi tartışmalar.. Ya dini tartışmalar.. Hep bu uzaklaşmaya sebep oluyor.

Bu yapıda kimsenin kimse den bir üstünlüğü yok.. Haa siz adminsiniz, yöneticisiniz sizin bir üstünlüğünüz var derseniz, buranın bekaası için yönetimi için birilerinin olması gerektiğini söylerim. Diğer türlü kimseyi bizimde aşağılamamız , hakaret etmemiz mümkün değil. Eğer bunu yapıyorsak hemen gereğini ben bile olsam yaparım.

Aslında okumuş yazmış insanlar için çok gereksiz mevzular bunlar.

Ama keşke her şey teorideki gibi kalsa. O yüzden bizlere ihtyaç oluyor. Müdahale etmemiz gerekiyor.
Yaptığım müdahaleyi Bülent abiye karşı söylenen söze karşı yaptığımı düşünürseniz de hata yaparsınız.

Olaylara kişilerin durumuna göre bakmamamız forum yapısını korumak geliştirmek olarak bakmamız gerekir.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..