Gömülü sistem soruları - 1

Başlatan armsistem, 18 Eylül 2013, 19:08:11

polleme

Emacs üzerinde sadece Lisp ile mi kodlama yapılıyor?

Tagli

Hayır emacs bir metin editörü. Komut satırı üzerinde çalışıyor ancak grafik arayüzleri de var eğer yüklersen (ki bence gereksiz). Bu şekilde komut satırından çalışan iki önemli metin editöründen biri. Diğeri vim. İkisi de pek çok özellik barındıran, eklentilerle geliştirilebilen ve öğrenilmesi pek de kolay olmayan programlar. Neyse ki kullanmak için tüm özelliklerini bilmeye gerek yok.

emacs'çiler ve vim'ciler, kendi editörlerini hararetle savunur ve diğerini mümkün olduğunca kötülerler. Yani aralarında bir savaş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Futbol takımı taraftarları gibidirler.

Bir de nano diye bir editör var. Pek fazla özelliği olmamakla birlikte, kolay kullanıldığı rivayet edilir ve bazıları tarafından bu sebeple tercih edilir. Şahsi görüşüm, acayip kısayollarının hiç de alışılagelmiş olmadığı yönünde. Diğer ikisinden birini kullanmak çok daha mantıklı.

Bir grafik ortamı varsa, gedit veya Geany gibi metin editörlerini kullanmak daha kolay olacaktır. Yine de vim veya emacs'ten birini en temel özellikleri ile bilmek faydalı olabilir.

Neyse, çok yazdım. Sonuçta bunlar sadece metin editörü. (Sadece bu cümlem bile taraftarlarının tepkisini çekmem için yeterli). Üzerlerinde çok kafa yormaya gerek yok. Amaç değil araçlar.
Gökçe Tağlıoğlu

Icarus

Alıntı yapılan: polleme - 19 Eylül 2013, 11:59:35
Emacs üzerinde sadece Lisp ile mi kodlama yapılıyor?
Ben  C/C++ ve Python IDE'si olarak kullandım.
Fakat Emacs'ın yapısına eklemeler yapmak/değiştirmek istiyorsanız Lisp ile yapmanız gerekiyor.

Alıntı yapılan: Tagli - 19 Eylül 2013, 12:10:59
Hayır emacs bir metin editörü.
...
Bir grafik ortamı varsa, gedit veya Geany gibi metin editörlerini kullanmak daha kolay olacaktır.
Emacs'ı bir bahsettiğim özelliklerine sahip bir C++ IDE'si haline getirebilirsiniz.
Fakat GEdit sadece bir metin editörüdür. En fazla keyword'lere highlight yapar...