Harddisk Uçtu.Ne yapılabilir?

Başlatan yldzelektronik, 23 Eylül 2013, 09:54:50

birkan

Geçmiş olsun sayın yldzelektronik. Geçenlerde gereksiz bir öfke anında dizüstü bilgisayarı çalışır durumda fırlattım. Bilgisayar komple parçalandı. Disk te bozuldu. Diski usb harici disk kutusuna taktım. Kopyalama yaparken bazen 1kb/s ye kadar düştüğü oldu. İçindeki verilerin yarısına yakınını geri aldım.  harici disk kutularının devresi de Sata to usb ile aynı zaten. Bir deneyin derim.

furkan.seker

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 23 Eylül 2013, 13:46:52
Hard  disk uçtu sanırım ya.Sata to usb ile ileride denerim ama  buzluk işi falan riskli gibi.Buzlukda sonuçta ıslanır. Ben ümidimi kestim.Sanırım her şeyi en baştan yapacağım.İçerisinde evvelden kalan proje dökümanları vardı.Hayırlısı artık.

Cevaplar için teşekkür ederim.

elbette olduğu gibi koymuyorsunuz hocam buzluğa. ben eltrostatik poşete koyup ağzını batlayıp öyle atmıştım. ve bu son çaredir, artık diski gözden çıkardıktan sonra deneyebilirsiniz. Sonuça aksi durumda çöpe atacaksınız diski. Ben kurtardım bir kısmını ve bunu da kendim uydurmadım, internette aradım biraz neler yapılabilir evde diye. bu şekilde verilerini kurtaran insanlar olduğunu gördüm. deneyerek kaybedeceğim birşey olmadığı için denedim. Size gidin hemen bunu yapın demiyorum. Veriler önemliyse veri kurtarma servisi veren bir yere verin, başka bilgisayara takın deneyin vs. bunları yaptınız olmadı, artık hdd'yi çöpe atacaksınız, birde bunu deneyin son çare olarak. olursa olur, en azından verilerinizin bir kısmını geri alırsınız. olmazsa zaten çöpe atacaksınız.

RaMu

SLAX dene.

En kolay yöntem slax,
usb üzerinden çalışan işletim sistemi,
200 mb civarı birşey, usb kurulumu2 dk sürmez,
bununla pcyi biosdan usb ile boot edebiliyorsan
harddisk hasarlımı değilmi anlayabilrsin,
harddiskde sıkıntı yoksa hatta içindekileri halihazırdaki pc ile başka bir usb harddisk e aktarabilirsin.

Bahsettiğim gibi en azından bios u görebilmen lazım,
ama masrafsız ve kolay olduğundan denemeye değer.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

subram

şuan 1TB hardiskim uçmuş durumda. Sanırım kafa vuruyor.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Eylül 2013, 10:16:44
HDD kaç yıllıktı? Yeni ise ve garantisi bitmemişse veri kurtarma talebiyle üreticiye gönderim yapabilirsiniz.

Laptopu (Samsung) alalı 2 yıl olmadı daha. Garanti devam ediyor yani. HDD'yi(Samsung) söküp Göndersem kurtarma işlemi yaparlar mı?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

blacklogic

Alıntı yapılan: subram - 30 Eylül 2013, 03:04:51

Laptopu (Samsung) alalı 2 yıl olmadı daha. Garanti devam ediyor yani. HDD'yi(Samsung) söküp Göndersem kurtarma işlemi yaparlar mı?
cihazın tek bir vidasını bile sökseniz kabul etmezler. HDDyi söküp gönderdiğinizde size siz sökerken bozdunuz veya söküp kullandınız bu durumda bozulmuş olabilir çünkü cihaz bize açık geldi kullanıcı hatası derler.

muhendisbey

Alıntı yapılan: subram - 30 Eylül 2013, 03:04:51

Yapmazlar
ancak HDD'niz WD yada Seagate gibi üreticisine yönlenmeniz gerekli.
Tabi bu durumda Samsung'un garanti kapsamından çıkar.

Samsung'a gönderirseniz yapacaklarını söyleyeyim, HDD'yi değiştirirler. Veri kurtarmayla da ilgilenmezler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

subram

@muhendisbey Hocam HDD de samsung. o yüzden  başka firmaya göndersem sorunu çözerler mi?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

muhendisbey

Alıntı yapılan: subram - 30 Eylül 2013, 12:37:47
@muhendisbey Hocam HDD de samsung. o yüzden  başka firmaya göndersem sorunu çözerler mi?
Yok hocam çözmez. Veri kurtarma yada samsung gerekli hizmeti sağlayabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ibo1973

Alıntı yapılan: subram - 30 Eylül 2013, 12:37:47

Satın aldığınız firma kanalı ile garanti takibi yapabilirsiniz ( bu durumda verileriniz kesinlikle gider )
garanti belgesi veya faturası ile servisine/ithalatçısına/varsa türkiye distürbirütörüne gidebilirsiniz ( bu durumların her birinde verileriniz gider)

yukardada bahsedildiği gibi hardiske yapıcağınız en ufak müdahale durumunda garanti kapsamı dışında derler örnek vidaları çok dikatlice çıkarıp taktınız diyelim vidaların çevrilme sayısından sıkışıklığından dahi bazen kurcalandığını anlayabiliyorlar .

Yapabiliceğiniz bir kaç şey var

1- yukarda bahsedildiği gibi usb den bir işletim sistemi kurup bakıcaksınız içine diski görüyor verileri görmüyor ise kurtulma şansı baya bir yüksek olabilir

2- çalışır haldeki başka bilgisayara bağlayıp kontrol ediceksiniz

Kendi dahili hardikim bozulduğunda yaklaşık son yedekleme zamanım 6 ayı geçmiş ( Nedese  :) ) diye görünce ilk yaptığım bilgisayarımdan bozulan hardiskimi çıkarmak oldu sonra başka bir diske işletim sistemi windows 7 kurdum sonra bozulan hardiskimi bağladım harddiski görüyor ancak bilgilere erişemiyor idim

herhangi bir veri kurtarma yazılımı ile verilerimin kritik olan kısmına ulaştım ve kritik olan verilerimi kurtardım kalanı ile uğraşmadım yedeği vardı çok az bir veri kaybı ile durumu kurtardım sonrada bozulan disk tamamen çalışmaz hale geldi zaten.

yldzelektronik

Arkadaş karaköyde çözümü olmayan bir şey yok mu :D

Hdd karaköye gitti usb to hdd çevirici kutunun içinde çalışır vaziyette geldi.Sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama verileri kurtardık.Subram karaköyü bir dene derim.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

mir_as82

Karakoyun neresi acaba?
Hocam benim de western digital taşınabilir hard disk düştü laptopa takinca aygitlarin icinde gorunuyor ama "Bilgisayaim" in icinde gozukmuyor. Bunun kurtarilma sansi var midir acaba?