Led TV' Özellikleri Hakkında.

Başlatan xoom, 23 Eylül 2013, 19:04:14

xoom

Arkadaşlar şu sıralar çevremdeki kişiler olsun arkadaşlar olsun bazen Led Tv'lerden konu açılıyor.. Buradan çıkan yorumların doğruya en yakın olacağını düşünerek birkaç soru sormak istiyorum.
-Led TV'ler deki Frekansın 100 ile 800hz arasındaki aralıktan 800hz olması Ne gibi fayda sağlar ?
-Kontrast Değerinin Artması ne kadar önemlidir?
-Tepkime Süresi
--------------
Kısacası günümüz için ortalama olması gereken değer hangisidir? 200Hz'den fazlasına gerek yok ve Şu Kontrast Değerinden fazlası gereksiz diyebilirmiyiz? Paran varsa en pahalısını alma  fikrinde değilim..

Kabil ATICI

Kontrastın yüksek olması renklerin canlılığını belirler. Beyazla siyah arasındaki farklı belirler. Değer yükseldikçe görüntü daha canlı olur. Bunu özellikle durağan resimlerde daha iyi görürsün.

Tepki süresi; bu aslında monitörlerdeki gibi bir durum. Hareketli resimler arasındaki kesintiyi azaltır.
Monitörden örnek verirsek, tepki süresi uzunsa oyun oynarken adama ateş edersin adamı vurdum zannedersin çünkü sonucu ekran göstermediğinden ıskalamışsındır.
Filmin akıcılığını sağlar.
ambar7

ayhani

Alıntı yapılan: xoom - 23 Eylül 2013, 19:04:14

-Led TV'ler deki Frekansın 100 ile 800hz arasındaki aralıktan 800hz olması Ne gibi fayda sağlar ?

Sayın ambar7'nin bilgilerine ek olarak şunu söyleyeyim panel frekansları 100 mhaz civarıymış 800 mhz filan yazılımla arttırılmasıymış.
Eğer led tv araştırıyorsanız philips 47 veya 55pfl6198 serisine bakın derim.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

xoom

Alıntı yapılan: ayhani - 23 Eylül 2013, 21:50:13
Sayın ambar7'nin bilgilerine ek olarak şunu söyleyeyim panel frekansları 100 mhaz civarıymış 800 mhz filan yazılımla arttırılmasıymış.
Eğer led tv araştırıyorsanız philips 47 veya 55pfl6198 serisine bakın derim.
Bu bahsettiğiniz hususu panelin100hz olup 800hz yazılım ile çıkarıldığını duydum peki 800hz olmasının avantajı ne olabilir. Veya 800hz ihtiyaç gercekten varmi? Goruntude panel frekansi belli bir degerden sonra bir goruntuye artisi var mi? Veya 800hz ile icerideki mcu ile smart ozelliklerin kontrolune mi avantaji var.. bu arada konu hakkinda bilgilenmek icin soruyorum tv  almak niyetinde değilim.

Eski Klasör

Hocam ben teknosada tv bölümündeyim şu şekilde acıklayayım.

100hz ile 800 hz arasında panel frekansları aynı olmak koşulu ile gözle görünür bir fark yok arkadaki ışıkların frekansı ile oynayıp 800 yada 1000 hz gibi gösteriyorlar.

Kontrast olarak;
şu anda en iyi paneller  Sony w905 - Sharp Quattron - Philips 8008 de (bu modeller e üzerinde) var  diğer lg samsung un la860 ve f8500 modellerinin panelleri cok kötü kontrasttan eser yok (onlar sadece smart elle kontrol akıllı kumanda gibi özelliklerinden dolayı göz önündeler gösterişciler yani)

Tvlerde tepkime süresine ihtiyac yok Türkiye'nin yayınlarına fazla bile :D

Bütce ne kadar hocam ona göre tv önerisinde bulunabilirim tüm samimiyet ve doğrulukla.

(Bu yazı hiçbir firmanın cıkarlarını gözetmeksizin yazılmıştır. Deneyim ve tecrübe ile sabittir)

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Analyzer

Selam,

@eski klasör : İşin uzmanını yakalamışken sorayım. Sharp'ın panellerinde ek olarak sarı renk de var. Ancak sarı bildiğim kadarıyla dijital yayın standartında iletilmiyor. Decode edilip sarı bilgisi oluşturuluyor diye okumuştum. Aslı nedir? Bir de 3000 TL ye kadar ne tavsiye edersiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fahri-

100 ile 1000Hz arasındaki farkı HD de spor programı seyrederken izleyin de fark var mı yok mu görün? SD de çok farkı görünmesede.
Benim favorim samsung 55f8000 ama fiyatının düşmesini bekliyorum :)

kantirici

Aslında paneller arasındaki fark iyi bir blue-ray filmle ortaya çıkar. Filmdeki duragan ve harekatli sahnelerde fark kendini belli eder. Hatta bu iş için özel hazırlanmış demo bluerayler bile var.

xoom

Alıntı yapılan: Eski Klasör - 24 Eylül 2013, 00:20:48
Hocam ben teknosada tv bölümündeyim şu şekilde acıklayayım.

100hz ile 800 hz arasında panel frekansları aynı olmak koşulu ile gözle görünür bir fark yok arkadaki ışıkların frekansı ile oynayıp 800 yada 1000 hz gibi gösteriyorlar.

Kontrast olarak;
şu anda en iyi paneller  Sony w905 - Sharp Quattron - Philips 8008 de (bu modeller e üzerinde) var  diğer lg samsung un la860 ve f8500 modellerinin panelleri cok kötü kontrasttan eser yok (onlar sadece smart elle kontrol akıllı kumanda gibi özelliklerinden dolayı göz önündeler gösterişciler yani)

Tvlerde tepkime süresine ihtiyac yok Türkiye'nin yayınlarına fazla bile :D

Bütce ne kadar hocam ona göre tv önerisinde bulunabilirim tüm samimiyet ve doğrulukla.

(Bu yazı hiçbir firmanın cıkarlarını gözetmeksizin yazılmıştır. Deneyim ve tecrübe ile sabittir)
Hocam bazı arkadaşlar bütçe olarak en iyi televizyonu merak edebilir ama benim burdaki merakım başka.
benim derdim Gereksiz yere PanelFrekansının yüksekliğine veya Gereksiz Kontrast Değerine boşa aldanıp yanlış bilgilendirmeleri öğrenmek.(veya boşa para vermek)
1.Anladığım kadarıyla yüksek frekans FullHD yayınlarda ve hareketli videolarda kendini gösteriyor.
2.Olarak Kontrast Değeri yüksek olması görüntü canlılığını arttırıyor.
3.Tepkime Süresi gereksiz dediniz ama pek açıklama yapmadığınız için henüz neden gereksiz olduğunu anlamadım.
Bir LED TV de bilmemiz gereken 3 şey bu kadar mıdır?

metaltrrocker

Hocam tepkime süresi gecikme demektir.Yani bir görüntünün datalarının tv ye girme ve izlettirme anı arasındaki süre diyebiliriz(farazi olarak) mesela gecikmelerin tv lerde ve monitörlerde önem arz ettiği yerler oyunlardır.Ping olarak aratırsanız daha fazla bilgi bulursunuz.Onun dışında bir görüntü görüntülenirken 100ms yada 300ms gecikmeye uğramış çok da önemli değil.İnteraaktif bir süreç yok.

HexfeT

Panele iletilen görüntünün geç yansımasına LAG deniyor, bu sadece oyun oynayanlar için önemli bir konu. Tepkime süresi lcd hücrelerinin renk geçişlerindeki hızı ile ilgili.

fahri-

Bildiğim kadarıyla TV lerde tepkime süresi çok önemli değil. Gözün anlayabileceği seviyelerden çok iyi durumda. Dikkat edilirse TV lerde tepkime süresi çok öne çıkarılmıyor. TV lerde en fazla öne çıkarılan 2 konu var.
1. Ekran yenileme frekansı
2. Kontrast

TV fiyatları incelenirse fiyatların daha çok bu iki özelliğe bağlı olarak şekillendiğini görülür.
Amaç çok önemli.
Bugünkü uydudaki SD yayınları seyredecekseniz 100Hz ucuz bir TV alın ekrana birazda uzak oturun. Problem görmessiniz
Ama HD yayında frekans farkı çok rahat görülür.
Şahit olduğum bir olay;
Bir programda kirli sakallı birisi yüzünü çevirirken 100 Hz TV de dönüş esnasında kirli sakal flulaşıyor. Adamın yüzü sabit durunca sakalları tane tane say.
Ama aynı sahneyi 800 Hz de izlediğinde adam başını çevirirken de sakallarını say. netlikte hiç bozulma olmuyor.

Olay tamamen keyfi ve bütçeye bağlı.

Eski Klasör

Alıntı yapılan: fahri- - 24 Eylül 2013, 15:29:39

TV fiyatları incelenirse fiyatların daha çok bu iki özelliğe bağlı olarak şekillendiğini görülür.
Amaç çok önemli.
Bugünkü uydudaki SD yayınları seyredecekseniz 100Hz ucuz bir TV alın ekrana birazda uzak oturun. Problem görmessiniz
Ama HD yayında frekans farkı çok rahat görülür.
Şahit olduğum bir olay;
Bir programda kirli sakallı birisi yüzünü çevirirken 100 Hz TV de dönüş esnasında kirli sakal flulaşıyor. Adamın yüzü sabit durunca sakalları tane tane say.
Ama aynı sahneyi 800 Hz de izlediğinde adam başını çevirirken de sakallarını say. netlikte hiç bozulma olmuyor.

Hocam dediğinizde haklısınız ama mesela 55 F 8000 demişsiniz 1000 hz olarak geciyor ama panel frekansı 100 hz 100 üzerinden arka aydınlatmalarla oynayarak 1000 e cıkıyor . Normal şartlarda 1920x1080x3 den ortalama 6.200.000 noktacık yaparki saniyede 1000 kere yenilenmesi pek mümkün gözükmüyor. Ama Sharp Quattron teknolojisinde panel frekansı 200'hz dir 840 modelinde 400 e 857 modelinde ise 800 e yükseltme yapılır.

imkanınız varsa Active Motion400 hz Sharp ile - Clear motion rate1000 hz samsung u yan yana koyup aynı yayını (Bluray oynatıcı ve kablonun aynı olması durumunda) İzlemenizi öneririm.

Yada kontrastı yüksek bir resimi flash belleğinize atıp her markanın en üst tvlerinde denemenizi öneririm buna şu anda piyasada olan 4k ultra hd lerde dahil. :)

Ama tabiyki herkezin bir marka tercihi var birde kota hedef devreye girince (Çalışanlar için) LG ve SAMSUNG dan iyi marka yoktur. Eğer firma elemanlarına denk gelmeden direk mağaza çalışanlarına tv sorduğunuzda lg ve samsung dan başka tv yi pek önermezler (istisnalar hariç)

fthdmrl

lg led tv aldım kanal değiştirme süresi biraz uzun sanki dahili hd uydu alıcısı var ondanmı kanyaklanıyor acaba..