Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

code size??

Başlatan axanc, 08 Ocak 2005, 10:25:38

axanc

merhaba arkadaşlar,

benim merak ettiğim bir konu var:
bir hex dosyasının mikroişlemcinin hafızasının ne kadarını kullandığını gösteren görsel bir program var mı?
bazı c derleyicileri ile derleme esnasında RAM ve ROM kullanım oranları veriliyor, bunu C18'in veya PBP'un da yapmasının bir yolu var mı?
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

ete

@axanc

İstediğin işi çözecek iki yöntem var. Birincisi, Pic Basic Pro dosyayı derlediği zaman altta şu iafadeyi vermektedir;
" success 1425 Word Used"
verilen rakam programın decimal olarak uzunluğunu göstermektedir.
Aynı programı IC-Prog' a yüklerseniz dosya sonunun 0590 (hex) adresine kadar uzandığını göreceksiniz. Hex 0590 ın desimal karşılığı 1424 dür. Sıfırıncı adresten itibaren hesaplarsanız son adres 1424 olacaktır. Buda ikinci yöntem oluyor. DOlayısıyla hex dosyasını IC-Prog'a yüklersen ve program hafızasının alt kısımlarına doğru yürürsen bir yerde programın bittiğini ve 3FFF lerin başladığını göreceksin dolayısıyla programın hangi adrese kadar uzandığını kolayca görebilirsin.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

DumrulBey

Merhaba,

Derleme sonucu verilen bilgiler ışığında bir Excel tablosu hazırlanabilir. Mesela öyle bir dosya oluşturmalı ki sistem kaynakları önceden girilmiş ayrı levhalar (sheets), örneğin grafik olarak pasta şekli kullanılıyorsa dilimlerde bu ölçüler tanıtılır. Kullanımda ise sadece RAM ve ROM değerleri yazılarak arzu edilen görsel malzemeye ulaşılır.

Hoş, uzun bir yol olsa da yukarıda tarif ettiğim gibi bir dosya oluşturulursa biraz zaman kazanılır. Ya da VB ile küçük bir program yazıp HEX kodu inceleyen ve görsel veriyi veren bir program da yazılabilir. Böylesi daha iyi çünkü sürükle bırak ile çok pratik bu bilgiye ulaşırız. Böyle bir program yapacak olan var mı?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

axanc

@ete, benim merak ettiğim konu genelde RAM kullanımı, sonrasında ROM kullanım mikrtarı.. ROM kullanım miktarını sürekli takip ediyorum zaten ancak bana RAM miktarları gerekiyor, aynen CSS de olduğu gibi :)

@dumrulbey, doğrusu ben tez için çeşitli programlar yazıyorum böyle bişi yazmaya çalışırım..  8)

bu arada 18f452'ye terfi ettim, özellikle stack pointer ile oynayabilme ve 32 level stack olması hoşuma gitti...

bu arada MCSP ile 18f452'ye 9k byte'lık bir programı derleyerek debug yapamıyorum, "pbp out of memory" diye bir hata veriyor..? küçük boyutlu programlarda yapıyor, program boyutu tekrar derlenince 32k byte'ı geçemezki bir anda.. garibime gitti.. :?
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP