Sıcak Hava Tabancası

Başlatan polleme, 26 Eylül 2013, 13:34:19

polleme

Merhaba.

Sıcak hava lehim istasyonu ile sıcak hava tabancası arasında kararsızlık yaşıyorum. Bir sıcak hava istasyonu alsam bir koca ünitesi oluyor, tüm ayarları onun üzerinden yapılıyor ve bir el aparatı var. Bir de sıcaklık ayarlı sıcak hava tabancaları var, birinin linkini aşağıya ekledim. Bunlardan hangisi daha efektif olur ve iş görür? Bilinmedik Çin malı bir hava ünitesi yerine Bosch marka hava tabancası daha iyi bir tercih olur mu? Bunu özellikle elektronik devreler için soruyorum. Ama Bosch genel amaçlı olarak kullanılabilir ve masada yer kaplamaz diye dşünüyorum. Bu konuda sizlerin yorumu ne olur?

http://www.bosch-do-it.com/tr/tr/amatoerkullan%C4%B1c%C4%B1lar/aletler/phg-630-dce-3165140288491-199922.jsp#tab_1

JKramer

Sıcak hava tabancasının ağzı biraz büyük ve başka uçlarla değiştirilemiyor. Mesela ısıyla daralan makaron için iyi ama devre kartını yakar geçer :). Bilinmedik Çin malı üniteyle farklı markalar altında birbirinin aynısı istasyonları kastediyorsunuz sanırım. Bende yok ama kullananlar memnun; hatta forumda konusu geçmişti sanırım.

CLR

SMD parçaları sökmek/takmak için sıcak hava tabancasına tonla para ödemeyin, 25TL'ye geçen sene şu pimapencilerin kullandığı WERT marka sıcak hava tabancalarından aldım, içinde 4-5 uç/parça var, 2 kademeli sıcak hava üflüyor, 1. kademesinde yüzlerce smd komponent söktüm/taktım, sorunsuz.
Pcb'yi hepsinde yakabilirsiniz, kullanım meselesi, mesela ocak yemek pişirmek içindir ama yemeği ocakta çok tutarsan veya yüksek ateşte kalırsa yanar. Durum hepsinde aynı.
1.kademe yeterken 2. kademede malzemeye gereğinden yakın tutulursa pcb'nin yanması, renk değiştirmesi normal.   

Knowledge and Experience are Power

polleme

Bu işler biraz da tecrübe işi. Nereye hangi derecede ne kadar sure kullanacağını bilmezsen malzemeyi yakabilirsin. Atıyorum, örneğin PCB'ye 300 derecede sözgelimi 3 dakika hava verdiğinde söküleceğini bilmiyorsan 2 dakika olduğunda bu şekilde sökülmüyor deyip tabancayı çok fazla yaklaştırabilir veya ısıyı artırıp yanma sürecini hızlandırabilirsin. Biraz tecrübe, biraz sabır gerek.

cevat1

Böyle bir cihaz işinizi görür.

fiyatı da 60-75 $ gibi...