Telefox 37 ekran Tv Arıza Sorun:Besleme Yok Stnby yanmıyor

Başlatan Elektrik2012, 29 Eylül 2013, 21:58:47

Elektrik2012

Merhaba abilerim üstadalarım 37 ekran telefox tv var Stnby gelmiyor.Besleme devresinde STRW 6754 bozuktu ondan kaynaklanır diye düşündüm bulamadım sipariş verdim 1 hatta sonra geldi değiştirdim gene olmadı.Öğrenmek için Yapıyorum olacak bu televizyon başka yolu yok :) 100uf 400v Kondasatörde 256V Var. arıza neredeyse bilmiyorum beslemeyi durduruyor korumaya alıyor olabilir mi?  :) Sonra tt2140 diye bişey var onuda söktüm onuda değiştircem :) Yardımcı olurmusunuz?Çok teşekkürler Ne bi şema bulabildim Tv numarası filan bulamadım:)

F.T

400 vdc kondansatör uçlarında normalde 220 vac de 300-320vdc arasında ölçüm yapmalısın.senin 257 vdc düşük.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Elektrik2012

Analog avometre kullanıyorum Daha alışamadım bu arada ismim nurullah yaşım 16 Analog avometre 1000v Dc kademesine aldım.ibre 0 dan itibaren kalın çizgiler var 5 tane çizgili 5 tane 3 ibre gitti yani 15 geldi 1000vdc 12 ibre var 1000/12=83 Yapıyor 83*3=250 Yanlış mı hesapldım :) Peki dogru hesapaldıysam sorun nerde oalbilir?

Elektrik2012

Birazcık daha ielrledim galiba c1815 diye transistör vardı bozuktu değiştirdim.Daha sonra Seri lambaya taktım lamba devamlı yanıyor sonra demanyonize bobini kablosunu kart çıkartttım Seri lamba yanmadı galiba Demanyonize bobininin kartında arızza var Diye tahmin ettim dogru mu?  ;)

pisayisi

Bu tür tamir işleri analog avometrelerle olmaz, en azında bir dijital multimetre edinmelisin. Yaşın itibarı ile de şebeke ceyranı ile çalışan cihazları onarırken dikkatli olmalısın, özellikle büyük sığalı yüksek gerilim kapasitelerinin sol el pozitif kutup ve sağ el toprakta kalcak şekilde temas edildiğinde cihaz şebekeye bağlı olmasa bile kalbi durdurabilcek riskler taşıdığını bilmen gerekir.

Demanyetize bobin devresinde sıkıntı var gibi duruyor, genelde bu devredeki sorunlar ptc deki arızalardan kaynaklanabilir. Demanyetizasyon devresine yakın duran ptc yi ve sürücü transistörleri bir incelemeni öneririm...
Murat

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için analog avometre kullanması biraz zor ama alışınca kolaylaşıyor Bana göre :) Evet biliyorum büyük kapasitörler var 100uf 400v Elektrik olmasa bili içinde 160-260 v Civarı kalıyor onu Lamba ile boşaltıyorum Kondasatörleri boşaltıyorum ilk önce sonra işlem yapıyorum Ptc arızalı diyelim onuda değiştiricem siyah bişey kutu gibi Devrede bol bol c1815 Var :) İnşallah böyle böyle tecrübe kazanıcam Tekrardan teşekkür ederim
Sizin gibi Abilerim üstadlarım sayesinde çok şey öğreniyorum Allah razı olsun

Bu arada elimde dijital ölçü aletlerim vardı hepsini bozum en son vc 97 Vardı onuda bozdum :) Sonra birdaha almıycağım dedima nalog kullanıyorum maşallah taş gibi Hiç bişi olmuyor İbre sona sapıyor en fazla :) Transistörleri artık sökücem Tek tek kkontrol edicem peki bu demonyanatizze bobini devresi tüpün girdigi bir devre var crt devresi galiba o devre mi oluyor?

Elektrik2012

Abilerim üstadlarım kodnasatörü yeniden ölçtüm bir kaç zener bozulmuş onlarıda değiştiriem Şimdi ölçtüm kondastör 266 v var ama haala stnby gelmiyor Ama yapıcam bne bu televizyonu :D İnşallah

POWER

TB6BKG

Elektrik2012

ilgilendiginiz için çok teşekkür ederimdedigim daha acemiyim birde analog kullanıyorum daha tam okuyamıyorum.Ama 300V aldıgımda ibre sona kadar saptı.Ben sonra 1000v ölçtüm şöyle düşündüm ibrede 11 tane çizhi var 1000/12 çizgi var =83 Yani her 5 çizgi 83V sa 5*3 ibre gitti=83*3=249+16=265 yanlış hesaplkadım herhalde ama Avometreyi 300v Dc aldıgımda ibre sona kadar geliyor

F.T

demekki voltajın var.smps trafosu çıkışında diodlar var.uçlarında kondansatörler var.o kondansatörlerde voltaj varmı??
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Elektrik2012

Hocam isminiz ile hitap etmek istiyorum mahsuru yoksa isminizi Söylermisiniz.Abicim ölçtüm Ama spms trafonsundan sonra Voltaj yok :) smps trafosunun girşinde voltaj var 3 tane uç var dı bağlı olan biri şase galiba onunla dieğr 2 ucu ölçtüğümde voltaj vardı 300 kademesinde ibre saptı 1000v kademeinde İşte onu hesaplıyamıyorum :) Analog markası sunwa ks-803 :) ama smps çıkışndaki kondastörlerde voltaj yok Smps trafom bozuk olabilir mi :(

POWER

sms trafosunun çıkışından direk voltaj okuyamazsın.bu trafo çıkışında tasarıma bğlı olarak 3-4 tane farklı voltaj vardır.tafo çıkışında bu voltajlara ait ayrı ayrı diyotlar ve condansatörler vardır.voltajı aletin dc. kademesinde condansatörün uçlarından ölçmelisin.özellikle besleme arızalarında bu diyotlar ve condansatörler çok arıza yapar.birde,bana göre arıza bulmanın olmazsa olmazı şemadır.
TB6BKG

Elektrik2012

Evet biliyorum ama nasıl bir marka ne şama var ne bir bilgi :) Kondasatörleri ölçtüm dc ama voltaj yok  Televizyonun markası telefox 37 ekran  ;D

POWER

daha ziyade televizyondaki ana kart(şase) numaralarından bulunur şeması.dc voltaj yoksa bu trafoyu süren fet yada başka bir malzeme olmalı ona bakmak lazım.
TB6BKG

Elektrik2012

Abilerim öyle büyün sogutuculu bir mosfet görmedim :) Bir tt2140 var horizantal mıydı vertical mı ne bir la78040 diye bunlar görüntü vs ilgili trafoyu süren bulamıyorum Birde bol bol c1815 var :D içinde bi strw6754 vardı flback regulatör o bouktu onu değiştirdim İstanbuldan sipariş ettim geldi Bi firma tarafından da :) Ama olucak bu televizyon başka yolu yok :) Tv şase numaraası üstünde bir sürü nuamra yazıyor

Tv de şöyle yazıyor
T2P42. (20). pcb
2010-01-25

100203
3151C YAZIYOR biraz karışık olduda bunların hangisi şase numarası :)