VB ile 16f877 yi rs-485 ileşim ortamı üzerinden kontrol e

Başlatan transistor, 10 Ocak 2005, 23:17:51

transistor

tüm arkadaşlara selamlar.
benim problemim vb ile yazdığım program üzerinden rs-485 iletim ortamında bağlı başka pic16f877li kontrol devrelerinin çıkışlarını kontrol etmek istiyorum. forumları ve vb ile ilgili birçok siteyi dolaştım. fakat yazılanlar birbirinden çok farklı. benim sorunum vb te bu işi nasıl yapacağım.VBde on/off butonlarım olacak on butonuna basınca rs-485 ortamındaki ilgili f877nin ilgili çıkışını açıp off ile kapatacağım. farklı bir rs-485 üzeriindeki farklı bir f877nin ilgili çıkışını açmak içinde yine onun on düpmesine basıp açmak ve off ile kapatmak istiyorum.                            
16f877 deki program konusundada sıkıntım var. programı pbaspro ile mi yoksa asamblery olarak mı yazayım. pbaspro ile daha basit yazılır deniyor lütfen bu iki konuda ilgili ve bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum. herkese teşekkür ederim.[/img]
Herşey Vatan İçin.

Erol YILMAZ

Oncelikle RS485 bir arayuz.
Sana protokol gerekli. Bunun icin CAN, Modbus, vs gibi protokolerden birini kullanabilirsin. https://www.picproje.org/index.php/topic,4406 linkinde Modbus biraz irdelendi.
Gerci basit bir ON-OFF islemi icin de Modbus a gerek yok. Ama ileride veri transferi falan da lazim olur dersen bence standart bir protokolu kullan.

Oncelikle bu RS485 hattı butun PIC ler arasında gezecek. Yani hepsi aynı anda baglı olacak. Master olan Bilgisayarın PIC adresi + PIN + komut gonderecek. Butun PIC ler bu komutu aldıktan sonra adresi inceleyecek. Kendisine uyan bir adres ise PIN + komut bilgisini degerlendirecek.

Vb te butun pinlere bir buton koyarsan ve birkac tane de PIC kullanırsan yer-gok buton olacaktir.  5*33 ???

Kolay Gelsin...