TT T-ECHNI-C VC88E kalibre

Başlatan papsukkal, 20 Ekim 2013, 21:11:11

papsukkal

Ölçü aletimin bazı kademelerinin yanlış ölçtüğünü fark ettim.

Nasıl kalibre edeceğim konusunda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.

papsukkal

2 adet matech my68,  1 adet vc88e ve 1 adet tezgah malı ufak ölçü aleti ile mA seviyesi yaptığım ölçümlerin 4ü de farklı değerler verdi.

Nerede o eski ölçü aletleri. >:(

Elinizdeki ölçü aletlerinin doğru ölçüm yaptığından emin misiniz?

Nasil yapacağız bu kalibreyi?

Icarus

My68'in içerisinde 2 tane trimpot var. Her ikiside farklı şeylerin ayarını yapıyordu ama hangisi hangisi bilmiyorum ?. Zaten trimpot'lu teknolojide ne yaparsanız yapın yine hatalı ölçecek :)

Ben şuan brymen ve fluke kullanıyorum. Brymen fiyat/performans açısından gerçekten iyi hem ucuz hem kaliteli. Ama Fluke'uda kalibrasyon menüsü var o yüzden ayar yapmak hem kolay hem kalıcı

Not:Brymen'e nasıl kalibrasyon yapılıyor bilmiyorum ama menülerden değil
EkNot: Az önce google'da aradım menülerden yapılıyormuş ama manuelin'de yazmıyor bulaşmadım

papsukkal

Yılda yaptığım iki devre için Fluke ya da Breymene para vermek istemedim.
Keşke verseymişim.

My68 ler benim değil.  Vc88e nin içini açtım. 5 tane trimpot var.  Bir referans bulup kurcalıyacağım artık.

Referans için önerileriniz var mı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Ekim 2013, 15:35:46
Yılda yaptığım iki devre için Fluke ya da Breymene para vermek istemedim.
Keşke verseymişim.

My68 ler benim değil.  Vc88e nin içini açtım. 5 tane trimpot var.  Bir referans bulup kurcalıyacağım artık.

Referans için önerileriniz var mı?

direnç akım gerilim ölçüyor en azından bu alet...

hangisinin referansı ?

referans dirençler var bi iş için lazım oldu aldım, 18€ mu neydi :))

direnci voltajı keşfetmeye gerek yok,

Kullanılabilecek aletler 60-70 TL den başlıyor. Bak hoşuna giden bir tanesini al kullan derim.

Birisi benim, diğeri şirketin aynı model 2 Brymen'de denemiştim.
37.683 V demişti birisi diğeri de aynı değeri gösterince,
kalibrasyon denen şeyin ne demek old. anladım.

Akım da aynı doğruluğu göstermesini hiç beklemem...

Ama muhtemelen bunlar, Çalışırken çok daha doğru bir cihazla ONLINE olarak kalibre ediliyor.

Sonuçta yazılım var 24 bit ADC'ler var.

Mümkün mü ? sonuna kadar...

Bir ara ikisini bir araya denk getirirsem, akımını da ölçerken el tipi Fluke i da dahil eder, grup halde fotoğrafını çeker, koyarım buraya.
---------------
Güncelleme:

Akım ölçümü için birbirine seri bağlı ampermetrelerden bir ampülü yakarken değer aldım.

mA kademesi her iki alet için de biraz oynaktı, ama "doğruluk!" her iki alette de had safhada...

Akım kademesinde %1 e çok iyi diyebiliriz,,,
Fakat burada 2 farklı  marka arasında %0.1 den daha fazla tutarlılık var.

Aynı kademeleri göstersin diye Brymen i bir kademe duyarsızlaştırdım... (! doğru kelime ne? )
Normalde 1.7074 şeklinde gösteriyordu.

papsukkal

Hocam sizin yöntemi uyguladım. A kademesi ölçümler biri birine çok yakın.  Ancak mA kademesinde olay sapıtıyor.
180 mA akım, Mastech te mA kademesine ölçülünce 47 mA  e düşüyor.  (Devreden akan akım düşüyor. Ölçüm  değil). Vc88e de gene mA kademesinde akım düşmüyor. Ama ölçtüğüm değer 293 mA.

Vc88e nin mA kalibresini yaptığımda daha güvenilir olacağına kanaat getirdim.

Değerini bildiğimiz bir akım üzerinden ilgili trimpot ile ayarlamak yetecek mi yoksa başka bir prosedürü var mı bu ayar işinin?