Flowcode6 Çıktı

Başlatan kengel, 22 Ekim 2013, 12:07:23

kengel

Flowcode6 Çıktı

Arkadaşlar Flowcode programını kullan veya kullanmayan herkesin elinin altında böyle bir program bulunmalı.

Flowcode 5 e göre inanılmaz yenilikler var. buyurun hep beraber inceleyelim.

kod yazarken bazen saatlerce uğraşıyoruz bu program 2 dk sorunu çözebiliyor.

Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

30 günlük deneme sürümünü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.matrixmultimedia.com/flowcode.php

Her gün mutlaka biter...

ayhani

Evet flowcode gerçekten harika. Yalnız flowcode 6'nın arayüzü 5 versiyonuna göre gereksiz karışık.
Flowcode ile süper kolay pic programlama eğitim setide yakında çıkarıyorum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kengel

Alıntı yapılan: ayhani - 22 Ekim 2013, 13:18:11
Evet flowcode gerçekten harika. Yalnız flowcode 6'nın arayüzü 5 versiyonuna göre gereksiz karışık.
Flowcode ile süper kolay pic programlama eğitim setide yakında çıkarıyorum.

Arkadaşıma tam olarak katılmıyorum.

Flowcode 6 profesyonel bir program olma yolunda ilerliyor arayüzün karışık gelmesi önceki basit arayüze alışmaktan diye düşünüyorum.
Flowcode 5 versiyonunda gereksiz hafıza kaplama, yanlış kod üretme, derleme sırasında oluşan hatalar gibi birçok sorun düzeltilmiş.

Saygılarımla
Her gün mutlaka biter...

ayhani

Alıntı yapılan: kengel - 22 Ekim 2013, 13:39:21
Arkadaşıma tam olarak katılmıyorum.

Flowcode 6 profesyonel bir program olma yolunda ilerliyor arayüzün karışık gelmesi önceki basit arayüze alışmaktan diye düşünüyorum.
Flowcode 5 versiyonunda gereksiz hafıza kaplama, yanlış kod üretme, derleme sırasında oluşan hatalar gibi birçok sorun düzeltilmiş.

Saygılarımla

FLowcode6 gerçekten çok harika özellikler barındırıyor fakat keşke ilk açılışta 5 versiyonu gibi basit bir arayüzle açılsa, opsiyon menüsünden ek özellikler açılsa daha iyi olurdu. Mesela 3d simülasyon özelliği ile pic programlama özelliği ares-isis gibi iki ayrı program olabilirdi.  5 versiyonunda çok kolay olan arayüz 6 versiyonunda ilk başta insanı ürkütüyor. Programı hiç bilmeyen açısından baktığımda 5 versiyonu çok daha anlaşılır geliyor. 5 versiyonu iyi kullanmama rağmen 6 versiyonunu ilk indirdiğimde arayüz beni bile yordu.

Mesela iki örnek resim veriyorum. 1.resimde input elemanları olan switch, switch array gayet sade. Fakat 6 versiyonunda pcb tip, metal tip, slade, beam tip gibi bir sürü model vermiş. Bu model tipleri simülasyonda güzel duruyor ama programlamaya bir faydası yok üstelik bu elemanların boyutunu vs ayarlamaya uğraşmakta ayrı sıkıntı.

<a href='http://img491.yukle.tc/image.php?id=9698fv5.JPG'></a>

<a href='http://img491.yukle.tc/image.php?id=4237fv6.JPG'></a>
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kengel

Alıntı yapılan: ayhani - 22 Ekim 2013, 14:04:04
FLowcode6 gerçekten çok harika özellikler barındırıyor fakat keşke ilk açılışta 5 versiyonu gibi basit bir arayüzle açılsa, opsiyon menüsünden ek özellikler açılsa daha iyi olurdu. Mesela 3d simülasyon özelliği ile pic programlama özelliği ares-isis gibi iki ayrı program olabilirdi.  5 versiyonunda çok kolay olan arayüz 6 versiyonunda ilk başta insanı ürkütüyor. Programı hiç bilmeyen açısından baktığımda 5 versiyonu çok daha anlaşılır geliyor. 5 versiyonu iyi kullanmama rağmen 6 versiyonunu ilk indirdiğimde arayüz beni bile yordu.

Bir makalesini okudum bir sonraki versiyonda ares isis gibi bölünecekmiş sabırla bekleyip görmek lazım

Her gün mutlaka biter...

Faraday

Yazılımın temelde yapabildiği şeylere baktığımızda çok fazla gibi görüksede C# ile yapılabileceklere kıyasla neredeyse daha bebek bir ürün..
Belki versiyon 10 dan sonra vav, müthiş vs. diyebiliriz.
Yalnız programın çalışma mantığına bayıldım, inşallah akış şeması (flowchart) metodunu değiştirmezler.

Flowcode 6 biraz incelemeden sonra ne kadar vasat bir ürün olduğunuda gösterdi.
Mikrodenetleyici programlayabildiğini iddia ediyor ama hangilerini ? Mesela PIC serisi, PIC32 ailesi komple yok!
Mesela ARM serisi, sadece Atmel desteği var, STM ailesi komple yok..!

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/1865FlowCode6_ARM.JPG[/img]

Eğer bu yazılım STM ailesi desteği ile gelseydi ve mesela STM32F4'ü ve STM32F3'ü tam destek sunsaydı kesinlikle harika olurdu.
Bu yazılımın bir diğer eksik kaldığı nokta ise elbette mühendislik kısmı. Mesela Flowcode çalışanları için yeni bir mikrodenetleyiciyi kütüphaneye koymak zor ve uzun süreç alabilir ve bunu yapmak istemeyebilirler. Neden programı satın alanlara bunun metodu açık değil?
Cevap basit o kadar da profesyonel bir yazılım değil.

Herşeye rağmen bir emek sonuçta ve yazılımı yapanların ve düşünenlerin emeğine sağlık. :)