Hangi Arduino kiti almalıyım?

Başlatan fthdmrl, 22 Ekim 2013, 23:54:33

fthdmrl

merhaba arkadaşlar..arduino konusunda hiç bilgim yok, mikrodenetleyeciler konusunda özellikle pic ile bir çok uygulama yaptım bundan sonra arduino üzerinemi çalışmalıyım fikir almak istiyorum..başlamak gerekirse ise hangi kit almam iyi olur ..

polleme

Bence deneyip mutlaka görün. Arduino UNO, en çok tercih edilen Arduino serisi ürünü, öğrenmek için materyal de çok fazla. Arduino'yu mutlaka deneyip görmek gerek.

trgtylcnky

UNO en çok kullanılan model ama DIP paketine uyumlu bir model bence daha iyi olabilir. Öte yandan, eğer shield kullanılacaksa bu mümkün değil. Önerim Leonardo, kendinden usb desteği var.

ttg

unoda cip bozulursa degistirme sansi var, leonardo da o yok ama usb var,leo smd geliyor. ben uno aldim, cip bu bozulursa bozulur problem olmasin dedim. hem zaman geliyo baska cip takmak isteyebiliyosun. diger modelleri unoyu programlerken duya duya ogrenirsin zaten, ezberlemeye gerek yok
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

hll

hiç düşünme  arduino mega al kardeşim pin(I/O , ADC, PWM) sayısı ve hafızası diğer  arduinolara göre(UNO VE LEONARDO)  mega olduğundan orta düzey her projede kullanırsın zaten kaynak olarak arduino.cc  yeterli aşağıdaki linktekini hiç düşünme al derim

http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-ROBOTALE-Mega-2560-R3-Mega2560-REV3-ATmega2560-16AU-Board-USB-Cable-compatible-arduino/1208214126.html

Murat Mert

Alıntı yapılan: hll - 23 Ekim 2013, 10:57:55
hiç düşünme  arduino mega al kardeşim pin(I/O , ADC, PWM) sayısı ve hafızası diğer  arduinolara göre(UNO VE LEONARDO)  mega olduğundan orta düzey her projede kullanırsın zaten kaynak olarak arduino.cc  yeterli aşağıdaki linktekini hiç düşünme al derim

http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-ROBOTALE-Mega-2560-R3-Mega2560-REV3-ATmega2560-16AU-Board-USB-Cable-compatible-arduino/1208214126.html

S.A.
hiç kullanmadım ama Türk sitelerine baktım madem mega az daha ekle arduino due al az bir fark var fiyatta. Ama aradaki fark kat kat yazılım inceledim aynı. tek kötüsü projelerde pahalı ve mecburi olarak ben buyum diyor onu kullanıyorsun.
mert07

fthdmrl

teşekkürler arkadaşlar.

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2013, 23:31:56

üniversitelerde Arduino dersleri verilmeye başlamış galiba

1nsane

Kendimi geliştircem dersen Arm Cortex tabanlı bir kit al. Hızlı kod yazmak istiyorum dersen Arduino Uno olabilir.

kriptolojix

Alıntı yapılan: fthdmrl - 23 Ekim 2013, 23:30:12
teşekkürler arkadaşlar.

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2013, 23:31:56

üniversitelerde Arduino dersleri verilmeye başlamış galiba

Galatasaray Üniv. Bilgisayar muhendisliğinde derslerin birinde (klüpte olabilir) ama Galatasaray Üniv. logosu olduğunu çok iyi hatırlıyorum.Ders olarak verilmekte.Özellikle son zamanlarda YUN ile linux altyapısınında oluşması ve intel amcanında destek vermesiyle bence almış yürümüştür.

Donanım ile neredeyse hiç ilgilenmemeniz ve bu nedenle kod yazılımının daha basit olmasıyla , bir çok kütüphane desteği ve shield'lerin artmasıyla gittikçede popülerleşmektedir.

"1nsane" ustamızında dediği gibi ARM mimarisine ait  mikroişlemciler aşırı derecede popüler ama yazılımı biraz zordur.Fakat bir elektronikçinin mutlaka uğraşması gerektiğini düşünüyorum..

Düzenleme ; Yanlışlıkla hızlı yazarken PC mühendisliği gibi yanlış bir kısaltma kullanmışım , CoşkuN hocamızın uyarısından dolayı teşekkürler.Arada bir dilimiz sürçer işte affola..

CoşkuN

Alıntı yapılan: kriptolojix - 25 Ekim 2013, 09:35:48
Galatasaray Üniv. PC muhendisliğinde derslerin birinde (klüpte olabilir) ama Galatasaray Üniv. logosu olduğunu çok iyi hatırlıyorum.Ders olarak verilmekte.Özellikle son zamanlarda YUN ile linux altyapısınında oluşması ve intel amcanında destek vermesiyle bence almış yürümüştür.

Donanım ile neredeyse hiç ilgilenmemeniz ve bu nedenle kod yazılımının daha basit olmasıyla , bir çok kütüphane desteği ve shield'lerin artmasıyla gittikçede popülerleşmektedir.

"1nsane" ustamızında dediği gibi ARM mimarisine ait  mikroişlemciler aşırı derecede popüler ama yazılımı biraz zordur.Fakat bir elektronikçinin mutlaka uğraşması gerektiğini düşünüyorum..

PC'nin açılımı ne burada?

run

Ben uno ile bir başlangıç yaptım kitabın gelmesini bekliyorum
özgürlük için teknoloji

1nsane

Usta falan aman ha, yok öyle bişey :)

Arduino çok eğlenceli, çok hızlı kod yazabiliyorsunuz, bence stabil abartı büyük proje olmadıkça. Ama kesinlikle insanı tembelleştiriyor.

Endüstriyel ürün yapıyorsanız, güvenlik önemli değilse ve kütüphaneler yetiyorsa direk Arduino'dur benim gözümde. Sonuçta zaman=para.

Üniversitede Arduino gösterilmesine karşıyım. Teknik adam işin zorunu bilmeli. Zorunu yapamayana kolayı zor gelir.

Arduino ticari anlamda çok başarılı bir ürün. İyi pazarlandı. Elektronik bilgisi sınırlı insanlara inanılmaz projeler yaptırdı. Ama teknik adam için yetersiz.

Mr.Java

Alıntı yapılan: 1nsane - 25 Ekim 2013, 15:13:07
Usta falan aman ha, yok öyle bişey :)

Arduino çok eğlenceli, çok hızlı kod yazabiliyorsunuz, bence stabil abartı büyük proje olmadıkça. Ama kesinlikle insanı tembelleştiriyor.

Endüstriyel ürün yapıyorsanız, güvenlik önemli değilse ve kütüphaneler yetiyorsa direk Arduino'dur benim gözümde. Sonuçta zaman=para.

Üniversitede Arduino gösterilmesine karşıyım. Teknik adam işin zorunu bilmeli. Zorunu yapamayana kolayı zor gelir.

Arduino ticari anlamda çok başarılı bir ürün. İyi pazarlandı. Elektronik bilgisi sınırlı insanlara inanılmaz projeler yaptırdı. Ama teknik adam için yetersiz.

Arduino hiç bakmadım.Fakat ilgimi çekmiyorda değil.Neticede programlama işine girdiyseniz her telden çalmanız lazım.Fakat arduino kullananlar bilir ki Arduino Due ile Arduino artık bir üst basamağa çıktı.Artık çok daha spesifik programlar yazılması mümkündür diye düşünüyorum.

1nsane

Bence due ile Arduino kimlik bunalımına girecek

kriptolojix

Alıntı yapılan: 1nsane - 25 Ekim 2013, 19:56:49
Bence due ile Arduino kimlik bunalımına girecek

Hocam bir tek due ile girse keşke : ))

Özellikle şu 2 sini cidden merak ediyor ve almak istiyorum ;

http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardTre

http://arduino.cc/en/ArduinoCertified/IntelGalileo

şaka gibi Dev-Kit'lerdir...Özellikle ciddi anlamda İntel'in 32 bitini merak ediyorum.Hemen hemen her yerde ARM Dev-Kit görebilmek ve edinebilmek gayet kolay.

Forumda acaba hiç İntel 32 bitlik bir sistem ile yada dev-kit ile çalışan oldumu acaba ? Yada mini PCI-e slot ile çalışan var mıdır ?

Link1 : http://e2e.ti.com/cfs-file.ashx/__key/communityserver-blogs-components-weblogfiles/00-00-00-05-35/6404.TRE_5F00_hardware_5F00_features.JPG

Link2 : http://asset1.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim2/2013/10/03/Galileo-circuitry_610x534.png