Hangi Arduino kiti almalıyım?

Başlatan fthdmrl, 22 Ekim 2013, 23:54:33

muhendisbey

Benim kanaatim en uygun seçim UNO.
Nedeni ise entegresi değişebilir, ve dışarıda rahatlıkla kullanılabilir. Hatta devresini breadboard'a dahi kurabilirsin. Bu da seni sınırlamaz.
Mega daha çok io'ya sahip. Ancak bu çipi bulması kolay değil. Yaktığın an yenisini almalısın. Sıkıntı
Arduino nano breadboard'ta doğrudan kullanabileceğin bir arduino. Elimde 3 adet var ve oldukça kullanışlı. Bu kartla sadece shield'ı doğrudan kullanamazsınız onu da dupont kablo ile halledebilirsiniz.

Diğer üst seviye arduinolara gelince: güzeller ancak ne amaçla kullanacaksınız? Beklentiniz nedir? Üretimde kullanamayacağınız cihaz ne işinize yarayacak? Bence bu sorular sorulmalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

LukeSkywalker

Intel Galileo'yu ben de merak etmeye başladım iyiden iyiye. Bu aurdiuno çok yaygınlaşmaya başladı...

Murat Mert

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Ekim 2013, 22:56:33
Intel Galileo'yu ben de merak etmeye başladım iyiden iyiye. Bu aurdiuno çok yaygınlaşmaya başladı...

S.A.
evet hocam plc gibi paket bir şey kütüphane hazır bilmem ne hazır adamlar şema ve boot yazılımını bile veriyorlar. Un var şeker var eee bir tek helva yapmak kalıyor  :)
mert07

Murat Mert

youtub da arduino dueyi takip ettim çok hoş ya. mega ile ikisini tft ekranda karşılaştırmışlar neredeyse 3. turu bindirdi :D
mert07

1nsane

Uno ile yaptıklarını bu kitler ile yapabilirlerse ( kod yazma kolaylığı ) ciddi olay olur.

blacklogic

Arduino sanırım mikroişlemci derslerinde öğretilen bilgileri boşa çıkartma peşinde. Daha önce hiç çalışmadım bu kit ile fakat hitap ettiği kitle kimdir tam olarak anlamış değilim. Elektronikçi adam kullanmalı mı yoksa kullanmamalı mı? Microc ile mplab karşılaştırması gibi geliyor bana.

LukeSkywalker

Bence arka planda nelerin döndüğünden haberdar olmak gerekli. Fakat yüzbinlerce insanın kullandığı açık kaynak kodlu kütüphanelerde de hatalar (bug) varsa kısa zamanda düzeltileceğinden, arduino'nun kütüphaneleri de güvenilmezdir diyemeyiz. Bence bir elektronikçinin işin arka planında neler döndüğünü bildiği sürece arduino kullanmasında sakınca yok.

Tanrın Oğlu

mühendislikte sonuç önemlidir. arduino yada herhangi başka birşey. ne kullandığınızın bir önemi yok. işinize arduino kullanmak mantıklı geliyorsa, onu kullanın. arduino yetersiz kalıyor, başka çözümler üretmek gerekli dersenizde, başka çözümler üretin.

sizler herşeyi ben yapmalıyım. tüm libraryleri oturup ben yazayım diye düşünüyorsanız çok yanlış yoldasınız. çünkü zaten hazırda var olan bazı şeyleri sizde tekrardan yapıp, amerikayı yeniden keşfetmek vakit kaybı ve saçmalık.

bu gün arduino var. yarın xxxduino olacak. kodalarını asm ile yazıp projeleri üzerinde aylarca vakit kaybetmiş kişiler, projelerini arduino ile yapsalar işi birkaç güne bitirirler. ortaya çıkan sonuç kişiseldir ve tartışılır. asm li proje daha iyi çalışıyor olabilir, arduino lu proje daha iyi çalışıyor olabilir. bu projeyi tasarlayan kişiye göre değişir.

LukeSkywalker

"Hız önemli!", "ASM ile yazınca daha hızlı oluyor" mevzusu da  yeni işlemcilerle tarih olacak gibi...

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ekim 2013, 13:02:46
"Hız önemli!", "ASM ile yazınca daha hızlı oluyor" mevzusu da  yeni işlemcilerle tarih olacak gibi...

asm ile çalıştım. basic ile çalıştım. c ile çalışıyorum. asm ye laf etmeyeceğim ama bazı projeler oluyor ki, c de yazılarak 1500 kod satırları mertebelerine ulaşıyor. bunu asm ile yazdığınızı bir düşünsenize? asm ile usb, tft, butonlar, çevresel birimler ve özellikle ethernet uygulamaları yazmayı çalıştığınızı bir düşünün.. vazgeçtim. sadece ethernet uygulaması yazdığınızı düşünün :)

Mr.Java

Alıntı yapılan: Tanrın Oğlu - 27 Ekim 2013, 11:02:41
sizler herşeyi ben yapmalıyım. tüm libraryleri oturup ben yazayım diye düşünüyorsanız çok yanlış yoldasınız. çünkü zaten hazırda var olan bazı şeyleri sizde tekrardan yapıp, amerikayı yeniden keşfetmek vakit kaybı ve saçmalık.

Bu yazdığınız yazıyı genelleme yapmanız hatadır.Çünkü yazılan library(kütüphane) bir defa yazılır ve kullanılır.Kendi kütüphaneni yazmak demek kullandığın donanımı A'dan Z'ye kadar anlaman demektir.Buda donanıma tam hakimiyetlik kazandırdığı gibi mevcut algoritma ve programcılık yeteneğini geliştirir,öz güven ve kod optimasyonu gibi nice özellikler katar programcıya.

İyi forumlar..

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ekim 2013, 13:02:46

Ama malesef oyle. CPU komut kumesi C komutlari olmadigi surece ASM hep hizli olacak.

Ne zaman ki C komutlari makine kodu olacak o zaman C=ASM olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

blacklogic

Alıntı yapılan: z - 28 Ekim 2013, 23:02:48
Ama malesef oyle. CPU komut kumesi C komutlari olmadigi surece ASM hep hizli olacak.

Ne zaman ki C komutlari makine kodu olacak o zaman C=ASM olacak.
Yani demek istediğiniz C yorumlama dili değil işlem dili olmalı, if deyiminin direk bir hex karşılığı olmalı. Bu C değil artık bir D dili olarak gelir aramıza muhtemelen.

mistek

Alıntı yapılan: blacklogic - 29 Ekim 2013, 00:26:19
Bu C değil artık bir D dili olarak gelir aramıza muhtemelen.

Kesinlikle D dili olamaz :)
http://ddili.org/
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

hasankara

c tam donanımlı bildikten sonra asm kadar esnek programlar yazılabilinir. asm de bir if koşulu oluşturmak istediğin zaman veya for veya while fln fln hep aynı standart yapılar kurmaktansa bırakın c derleyiciniz düşünsün bunları. asm ile amerika keşfetmek ayrı bir mevzu zaten hobi veya zamandan bol ne ki deniyorsa asm faydalı olur ama asm ile piyasaya ayak uydurmak ... düşünmesi bile mide bulandırıcı. c de bir kaç ana komut var gibi gözükse de kullanım alanları tek bir asm koduna sığmayacak kadar geniş ve esnek kullanımlara izin veriyor. performans konusunu derleyici de etkiler. c den c ye farklar olur.