Hangi Arduino kiti almalıyım?

Başlatan fthdmrl, 22 Ekim 2013, 23:54:33

mistek

Alıntı yapılan: hasankara - 29 Ekim 2013, 01:09:09
c tam donanımlı bildikten sonra asm kadar esnek programlar yazılabilinir. asm de bir if koşulu oluşturmak istediğin zaman veya for veya while fln fln hep aynı standart yapılar kurmaktansa bırakın c derleyiciniz düşünsün bunları. asm ile amerika keşfetmek ayrı bir mevzu zaten hobi veya zamandan bol ne ki deniyorsa asm faydalı olur ama asm ile piyasaya ayak uydurmak ... düşünmesi bile mide bulandırıcı. c de bir kaç ana komut var gibi gözükse de kullanım alanları tek bir asm koduna sığmayacak kadar geniş ve esnek kullanımlara izin veriyor. performans konusunu derleyici de etkiler. c den c ye farklar olur.

C kullanma taraftarı olmamla birlikte ASM'yi yabana atmamak lazım. Ciddi anlamda profesyonel ürünler üreten firmalardan birkaçına ne ile kodlama yapıyorsunuz diye sorduğumda ASM cevabını aldım. Üniversitedeki hocam dahi C/C++ bilmesine rağmen baştan aşağı kendi yaptığı 3 eksen CNC makinasının kodlarını ASM ile yazdığını söyledi. Endüstriyel alanda çalışan birçok ürünü seri üretim yapan bir firmanında kodlarını ASM ile yazdığını biliyorum.
Örnekler çok. Tercih meselesi.
Bu adamlar ASM'yi tercih ettiğine göre bişeyler var demektir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

hasankara

Alıntı YapBu adamlar ASM'yi tercih ettiğine göre bişeyler var demektir.
evet dediğine katılıyorum. bu yaklaşımı bende çok benimserim. dediğin gibi örneklerle karşılaşmamıştım senden bunları duyduğum iyi oldu. bunun sebepleri için bazı tahminlerde bulunabiliyorum, derleyiciye tam güvenememek tarzında şeyler geliyor aklıma. açıkçası bu adamlar ın asm i tercih etme sebeplerini merak etmemek elde değil. adamların birbirlerine göre tercih sebepleri de değişebilir neticede.

Mr.Java

ASM'de birşey yoktur.Alışkanlıktır.Programlar spesifik olmadığından ASM tercih etmişlerdir.Hem ASM diye birşey kalmadı kaç kere konuşuldu bu forumda.ASM ile uğraşacağın zamanda C'nin piri olursun emin ol.

Tagli

Ben ASM'yi gazetelerdeki kutu bulmacalara benzetiyorum. Gereksiz ama eğlenceli.

Gerekli olduğu yerler var tabi. Ama çalıştığınız şirket özellikle ASM'de kod yazmanız için size para ödemiyorsa, mümkün olduğunca uzak durulmalı. Ancak, kullanılan işlemcinin komut setinin ve mimarisinin bilinmesinde fayda olduğuna inanıyorum.

Ekleme: Bu arada, Arduino ile ilgili bir başlık nasıl ASM tartışmasına dönüştü anlamak güç.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 29 Ekim 2013, 08:41:33
ASM'de birşey yoktur.Alışkanlıktır.Programlar spesifik olmadığından ASM tercih etmişlerdir.Hem ASM diye birşey kalmadı kaç kere konuşuldu bu forumda.ASM ile uğraşacağın zamanda C'nin piri olursun emin ol.
En çok yapılan yanlışlardan bu sizin söylediğiniz.
Enerji ve kod tasarrufu açısından hangi dili kullanırsınız? Bu soruya ASM cevabı verilir. Ama bunlar dışında da ASM'ye gerek yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JKramer

Alıntı yapılan: Tagli - 29 Ekim 2013, 08:46:46
Ekleme: Bu arada, Arduino ile ilgili bir başlık nasıl ASM tartışmasına dönüştü anlamak güç.
:) Benim bununla ilgili çözüm önerim şudur: Forumda yeni bir bölüm açılıp içine yıllardan beri bitmek tükenmek bilmeyen konular sabitlenecek. Örneğin:

"Hitech vs ccs vs mikroc"
"c mi asm mi"
"windows mu linux mu"
"arduino sadece amatörler için mi"
"arm mı pic mi"
"endüstriyel ortamda pic"
"pickit2 mi pickit3 mü"
"ios mu android mi"
"peynirli makarna mı yoğurtlu makarna mı"

Böylece üyeler canları sıkıldıkça aynı şeyleri tekrar tekrar tek bir başlıkta konuşabilme fırsatı yakalayabilecekler. Her ne kadar yakalamak desemde bölümün başına şöyle bir .gif konulabilir:
funny gifs

Bunu yazarken ben de konu dışına çıkmış oldum, başlık sahibinden özür dilerim.

Murat Mert

Alıntı yapılan: JKramer - 29 Ekim 2013, 09:14:20

"peynirli makarna mı yoğurtlu makarna mı"

Örnekler güzel :)

Yoğurtlu makarna :P
mert07

Mr.Java

@Mühendisbey

ASM 21.yüzyılın dili değil.Ne kadar hızlı olursa olsun.Sağ kulağını sağ elinde değil ,sol elle tutmanın mantığı yoktur.Hele ki ARM işlemcilerde ben düşünemiyorum ASM dilini.

LukeSkywalker

ARM işlemcide ASM olmaz diye bir şey yok. Hassas cihazlarda asm kullanmak, israf değil, zaruriyettir. Ben ASM tartışmasını başlatan ilk mesajımda ASM'nin gereksiz olduğundan bahsetmemiştim. Sadece çok daha hızlı işlemciler ortaya çıktıkça, ASM ile yazılan programların daha hızlı olma özelliklerinin bir öneminin kalmadığını vurgulamak istemiştim. Fakat mevzu hassasiyet ve doğruluğa gelince en iyisi şüphesiz ASM'dir. Bir Japon seni en iyi Japonca konuşursan anlar. Önemli olan Japoncayı iyi konuşabilmek.

z

Evet C - ASM tartismasi icin bu basligi kullanmak hos olmuyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 29 Ekim 2013, 10:53:12
@Mühendisbey

ASM 21.yüzyılın dili değil.Ne kadar hızlı olursa olsun.Sağ kulağını sağ elinde değil ,sol elle tutmanın mantığı yoktur.Hele ki ARM işlemcilerde ben düşünemiyorum ASM dilini.
Bu sizin dediğiniz kişisel fikriniz. Ben ise olanı söylüyorum. Eğer bu iki işi yapacağım diyorsanız alternatifiniz yok. En güzel örnek arduino aslında.
atmaga 328in hafızası 32kb
ama baktığınız zaman çok hızlı bir şekilde hafızanın dolduğunu farketmişsinizdir. Nedeni basit. Kullanılan kod kolaylaştıkça arka plandaki kod şişer.
Yoksa yazarsınız delay komutunu geçersiniz. 6-7 satır ASM kodu yazmadan.

Dilleri 21.yy yada mö500 diye kıyaslamak doğru değil. Herşey ihtiyaca göre. C ile daha hızlı yazarsınız ama yapamayacağınız şeyler de var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fthdmrl

bugün robot üzerine çalışan bir firmaya gittim özellikle çizgi izleyen robotlarda arduino uno kullanıyoruz diyor artık pic dönemi kapandı çizgi izyenlerde çok iyi performans veriyor dedi.

CoşkuN

Alıntı yapılan: fthdmrl - 30 Ekim 2013, 22:41:37
bugün robot üzerine çalışan bir firmaya gittim özellikle çizgi izleyen robotlarda arduino uno kullanıyoruz diyor artık pic dönemi kapandı çizgi izyenlerde çok iyi performans veriyor dedi.

Arduino'nun performansla pek alakası yok. Baktığınızda Atmega328p var UNO'nun üzerinde, performans olarak PIC18 Serisi ile aynı ayarda bir mikrodenetleyici bu.

z

Performans artimindan bahsedebilmesi icin kontrol algoritmalarini degistirmis olmalari gerekir.

Benzeri isler cizgi sagda kaldiysa saga kay, cizgi solda kaldiysa sola kay gibi duz mantiktan daha ileri algoritmalar ister.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

carirt

microchip firması pic32 serisi için c dilini kullanın diyor
pic e önce asm den başladım asm nin eğlenceli yanları var