Mosfet'li Osilatörler

Başlatan Icarus, 23 Ekim 2013, 23:49:51

Icarus

Mosfet'li bir kristal veya LC osilatör aradım. Fakat hiç sonuç bulamadım ?
Sizlerin bildiği var mı ? Yoksa böyle bir şeyi mosfet'ler le yapmak mantıklı değil mi ?

fatih6761

Hocam ne gibi bir osilatörden bahsediyorsunuz?

Icarus

bobion + kondansatör (LC) veya quartz kristalli herhangi bir osilatör.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Calismiyor demisler ama voltaj yukseltilirse calismasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Alıntı yapılan: OG - 24 Ekim 2013, 00:25:32
Fet li bolca kullanılır, bazı fetler de enhanced mosfet karakterisyiği gosterir
Fet'li bolca var. Ama enchanted mosfet'li göremedim. Sormak istediğim özellikle o

@z, teşekkürler ama bu bir blocking osilatör, RC frekansı belirler. Aslında gate devresine hep seri konur.
Mosfet'le kare dalga bile üreten bir LC/Kristal osilatör yapabilirsem benim için gerçekten çok iyi olur.

OptimusPrime

afsunlu (enchanted) mosfet diye bişey olmadığı için görememen normal. :) yeni bir kelime öğrenmiş olduk bu arada.

barkhausen kriterine göre osilasyonun başlaması için AxB=1 olmalı.
daha açık yazarsak gm x R x B =1 olmalı.

enhanced mosfetler anahtarlama elemanı olarak tasarlandığından gm değerleri fet e göre oldukça büyüktür. dolayısı ile eşitliği sağlamak da zor olacaktır. bu nedenle sistemi osilasyona götürmek pratik olarak mümkün olmayabilir...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Icarus

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 24 Ekim 2013, 03:02:22
afsunlu (enchanted) mosfet diye bişey olmadığı için görememen normal. :) yeni bir kelime öğrenmiş olduk bu arada.

barkhausen kriterine göre osilasyonun başlaması için AxB=1 olmalı.
daha açık yazarsak gm x R x B =1 olmalı.
Barkhausen kriterini yanlış anlamışsınız. "stable sinusoidal oscillation" için 1 olmalı, birden büyükte olsa gayet güzel olur. Sadece ideal sinusodial olmaz.
Hatta lojik kapılarla yapılan RC/LC/Kristal osilatörlerin hepsi böyle.

OG

z

OG, arkadaşın sorununu anladım. Verdiğin şemalarda frekansı gate devresindeki RC belirliyor. Doğrudan bu şemayı öneremezsin.

Verdiğin yapıdaki prensibi kullanarak çok smps yaptım ve sistem üzerinde uğraşırken LC osilasyonu gerçekleştirdiğimi ancak mosfetin çok ısındığını hatırlıyorum. (En basitinden primere paralel kapasitör bağlantısı.)

Müsait bir zamanda  Power mos ile LC osilastor çalışması deneyeceğim. Bunun için öncelikle tek power mos ile küçük sinyal amplifikatörü yapmak gerekiyor.

Osilasyon için 2 şart gerekli.

1 den yüksek kazanç.
pozitif geribesleme.

OG

MOSFET ile herhangi osc olamazmı, çok rahat olur. Peki niye bu tip şemalar, uygulamalar yok, sebep şu sanırım.

MOSFET bir güç elemanı. Yanlızca küçük sinyal salınımları üretmek için direk MOSFET kullanmak anlamsız. Küçük sinyal elemanı kullanırsınız olur biter.

MOSFET kullanarak bu işi yapma ihtiyacı nerede doğar, güç süreceği zamanlarda fazladan osc devresi kurmadan yapılacak ucuz çözümlerde.

Fazladan osc devresi kullansaydık ve onunla bir güç sürseydik ne olacaktı, nasıl tasarlanacaktı, MOSFET'in sürüş tarzı değişik düşünülüp tasarlanacağından (switch elemanı yani on-off) daha az ısınacaktı.

Oysa üstteki haliyle MOSFET linear alanda çalışıyor ve boşuna fazladan ısınmaya sebep oluyor. Bu sebeplerle olsa gerek mosfetli osc şemaları yok.

z

TO92 kilifinda da enhancement mosfetler var.

polleme

MOSFET kullanılan osilatör yapılarında BF900 serisi çift gate girişine sahip MOSFETler çok yaygın kullanılmakta, benim karşıma çok çıktı. Bunlar çok küçük kılıfta 4 bacaklı elemanlar. Böyle bir osilatör de yapmıştım. Bir örnek:

http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/BF900.pdf

OG

Küçük sinyal mosfetleri RF de osilator veya mixer olarak çok kullanılır.

rree

jfet ile fm verici yapardık  transistörlü devreden daha kararlı çalışırdı. 6mm çapında 5  veya altı tur 2. turndan uç çıkarılırdı.