Mosfet'li Osilatörler

Başlatan Icarus, 23 Ekim 2013, 23:49:51

ipek

jfet'lerin Fm nodulasyonuda yapabileceğini deneyerek bulmuştum.gate kapasitansının avantaja dönüştürerek 75Khz deviasyon yapılabiliyor.hiç kapasite diyodu kullanmadan.analizörle incelediğimde,FM den çok PM modulasyon öne çıkıyor,fakat alıcı bunu hissedemiyor .discriminator her ikisinide rahatça çözüyor.

OG

Zaten PM ile FM arasındaki temel fark 90 derece donusume uğraması.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

BF900 deplacement mod. BF244 ise JFET.

MOSFET dendimi ön ek getirilmezse enhancement mod anlaşılır.

Verdiğiniz şemalar iş görmüyor yani.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OptimusPrime

Icarus
mutlak değeri 1 den küçük veya eşit olmasın o. barkhausen duysa çok üzülür senin bu yaptığına. ;D

bu arada LC osilatör, kristal osilatör diyorsun arkasından barkhausen a karşı çıkıyorsun. bu durumda kare dalga çıkışlı birşey arıyorsun diye düşünüyorum?

LC veya kristal osilatör denilince akla genelde sinusoidal olanlar gelir. zaten bilenen osilatör tipleri içerisinde (10dan fazla olsa gerek) blocking ve pierce gibi osilatörler dışındakiler sinus çıkış veriler.

OG
mümkün değil demedim, mümkün olmayabilir dedim. ayrıca dikkat ettiysen barkhausen dan bahsediyorum yani sinüs çıkışlılar için konuşuyorum. verdiğin devre zaten sinüs çıkarmıyor.

kare dalga için evet haklısın bu bir osilatör tebrik ederim...  ;)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Icarus

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 25 Ekim 2013, 00:39:46
Icarus
mutlak değeri 1 den küçük veya eşit olmasın o. barkhausen duysa çok üzülür senin bu yaptığına. ;D

bu arada LC osilatör, kristal osilatör diyorsun arkasından barkhausen a karşı çıkıyorsun. bu durumda kare dalga çıkışlı birşey arıyorsun diye düşünüyorum?

LC veya kristal osilatör denilince akla genelde sinusoidal olanlar gelir. zaten bilenen osilatör tipleri içerisinde (10dan fazla olsa gerek) blocking ve pierce gibi osilatörler dışındakiler sinus çıkış veriler.

OptimusPrime
hiç ilgisi yok, lütfen Google Mühendisliği yapmaya kalkışmayalım.

z

@Optimusprime

Osilasyon olması için kazancın 1, 5, 10 olması lazım gibi bir şart getirilemez. Çünkü bu sistemden sisteme değişir.

Sistem transfer fonksiyonunu yazarsın. Kutupları imajiner eksene yerleştirirsin. Bu durumda kazancı diğer parametrelere göre formülüze eder ve hesaplarsın.

Google'dan baktım. Barkhausen'ın kararlılık kriteri de zaten söylediğim şartın bir başka şekilde ifadesi.

Barkhause, kazancın 1 olması gerektiğini değil sistemin açık çevrim kazancının 1 olması gerektiğini söylüyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OptimusPrime

z

kazanç şu olmalı bu olmalı demiyorum zaten. |AB|<=1 olmalı diyorum ki bunuda ben değil barkhausen söylüyor. bu denklem sistemin açık çevrim kazancının 1 olması gerektiği anlamına gelmiyor. aksine kapalı çevrim kazancının 1 veya birden küçük olması gerektiğini söylüyor. daha önceki mesajında 1 den yüksek kazanç (hangisi açık mı kapalı mı) ve pozitif geri besleme yeterli demişsin ama senin kriterlerin nyquist ve barkhausen ına göre yeterli olmuyor.

ayrıca bu yöntemlerde kendi başına tam bir çözüm değiller gerekli şartlar sağlansada devre osilasyona gitmeyebilir.

colpitts için böyle bir hesap yapmış ve paylaşmıştım.
http://electronicsfreelancer.wordpress.com/2011/10/10/colpitts-osilator/
adresinden bakabilirsin.
burada |AB|>=1 kullandım çünkü barkhausen ın stabil dediği yerde start up için gerekli durum oluşmuyor. fakat start up dan sonra barkhausen kriterini sağlarsan sistemin daha stabil osilasyon yaptığını görebilirsin. zaten literatürde barkhausen kararlılık kriteri ile start up durumu eleştiren bazı makalelerde bulabilirsin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||