Beaglebone Yardım

Başlatan 94onur94, 27 Ekim 2013, 02:25:17

94onur94

Merhaba arkadaşlar ben 5 yıldır PIC programlama ile uğraşıyorum dil olarak c dilini kullanıyorum, dil seviyem iyidir. Gömülü sistemlere merak sardım ama kafamda bir kaç soru var;
1) PICde olduğu gibi port giriş çıkışlarına istediğim gibi hükmedebiliyor muyum?, istediğim gibi gecikme verebiliyor muyum?
2) geliştirme kartı olarak Beaglebone'ı düşündüm fiyatı da uygun, başlangıç olarak araştırmalarıma göre bunu önerdiler sizler hangisini tavsiyesi edersiniz?
3) Beaglebone ile ilgili Türkçe kitap var mı veya bu gömülü sistemler için hangi kitabı önerirsiniz.
4) Yazılımlar beaglebona herhangi bir işletim sistemi kurmadan yazılıp derlenebiliyor mu?
5) Modülleri (Wifi,lcd, vb..) direk beaglebone üzerine takıp yazılıma göre kontrol edebilir miyim?
Biliyorum çok soru sordum cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kralsam

Selamlar,
Yapabilirsin ama çok yorar ve gereksiz uğraş olur. O şekilde kullanacaksan STM32 gibi birşey kullan derim. Bir anda beaglebone çok kasar diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Tagli

1) Evet, ama işletim sistemi üzerinden bu iş belki biraz daha karmaşık olabilir. Linux ile pek real-time performansı beklememek lazım.
3) BeagleBone hakkında Türkçe kitap olduğunu sanmıyorum ama Nazım Koç'un "Gömülü Linux Sistemleri" adlı kitabını öneririm.
4) Evet. Ancak buna uygun bir karşı derleyici (cross compiler) bulmalısın. Ancak şahsi görüşüm, içine işletim sistemi kurmayacaksan BeagleBone'un bir anlamı yok.
Gökçe Tağlıoğlu

camby

Alıntı yapılan: kralsam - 27 Ekim 2013, 03:27:09
Selamlar,
Yapabilirsin ama çok yorar ve gereksiz uğraş olur.

Bunu biraz detaylandırabilir misiniz ? Bir CPU'yu doğrudan kullanmak ( OS olmadan ) neden çok yorar ?

kralsam

Alıntı yapılan: camby - 27 Ekim 2013, 03:32:48
Bunu biraz detaylandırabilir misiniz ? Bir CPU'yu doğrudan kullanmak ( OS olmadan ) neden çok yorar ?
Uygulama çeşidine göre farklılık gösterecek olmakla birlikte, zaman kritik uygulama yapılmadığı varsayılırsa - yapılsa bile-

1-PIC den sonra direk olarak 32 bit  Register yapıları ve iç mimarinin tam olarak yapısını çözmek zaman alacak. Bir çok yapı içerik olarak tam açıklanmıyor. Ulaşılsa da hata çıkabiliyor. Çözmek tecrübe gerektiriyor.

2-Çevrebirimleri kullanmak için herbirine özel program parçaları yazmak gerekir.

3- En önemlisi bunların koordineli çalıştırılması kolay olmayacaktır.

STM32 için bile bir led yakmak için ne kadar register değiştirilmesi gerektiğini düşünürsek,Beaglebone  bezdirebilir diye düşünüyorum. 

94onur94

Gömülü sistemlere 0 dan başlamak istiyorum ne yapmam gerek ilk neyi öğreneyim?

Tagli

Anlatılacak çok şey var. Daha önce forumda birkaç mesajımda uzun uzun anlatmıştım. Sen en iyisi yukarıda bahsettiğim kitabı al, Nazım Koç'un "Gömülü Linux Sistemleri" adlı kitabı.
Gökçe Tağlıoğlu

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.