elektronik havya

Başlatan alican, 27 Ekim 2013, 17:14:44

alican

havya almayı düşünüyorum hangi havyayı alacağıma karar veremedim yardım edebilir misiniz bu havyalar nasıl?

HAVYA İSTASYONU ISI AYARLI YANMAZ UÇLU CYBER 936
http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/havya-istasyonu-isi-ayarli-yanmaz-uclu-cyber-936-95922216

CLASS ZD-936A ISI AYARLI HAVYA
http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/class-zd-936a-isi-ayarli-havya-93253749

Maxim

ikiside ucuz çin malı, fazla birşey beklemeyin

erpay

Quick 236 alabilirsiniz esman mağaza da uygun fiyata var.

F.T

en kaliteli sıcak hava üfleme normal havya ve vakum özelliği olan havya hangisi kullanan veya bilen varmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

erpay

http://www.jbctools.com/dm-4-tools-control-unit-product-158-gama-6-category-6.html Buna irçok parça takılabiliyor ama pahalı baya.
Quick 861 DW ya da yine Quick 713 de var JBC'ye göre daha ucuz.

maxel

valla ben bu işte kaliteli havya olduğuna inanmıyorum bundan 3 -4 sene önce 80-90 tl ye ersa marka sözde alman malı kalem havya aldım aldığıma pişman oldum bikere ucu hemen eğildi 2.si gövdesi aşırı ısınıyordu. gidip malzemeci den 10 tl lik normal bir havya alıp kullanın hepsinden iyi bena rtık öyle yapıyorum 2 kere garantiye yolladım havyayı hiçbişey çıkmadı adam bana ucunu eğmişssin diyor salak herif ucunda biriken lehimi düşürmek için illaki byere vuracam ki lehim düşssün ...

mistek

Alıntı yapılan: maxel - 27 Ekim 2013, 22:16:47
ucunda biriken lehimi düşürmek için illaki byere vuracam ki lehim düşssün ...

Keşke ıslak süngere sürseydiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

K46

Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Burak B

Bende bu linkteki havya var. Ucunu 6TL' lik  daha kaliteli bir uçla değiştim. Uzun zamandır kullanıyorum. Havya kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bunlara dikkat ederseniz havyanız size uzun yıllar hizmet eder. Benim deneyimlerime göre;

1- Havyanız ihtiyaç yoksa asla 300-350C üzerinde bir ısıda durmasın.
2- Lehim yaparken asla ve asla havya ucunuz ile lehim bölgesine ağırlık uygulamaya çalışmayın. Lehim ısı ile yapılır kuvvet ile değil. Aksi halde ucunuz kısa sürede düşer.
3- Havya ucunuzu her daim temiz saklayın ve işini bittiğinde lehim ile kaplayın.
4- Havya ucunu aşındırıcı temizleyicilerden kaçının.
5- Temizleme için nemli sünger kullanın. Löp su olmuş bir sünger havya ucuna yarardan çok zarar verir.
6- Lötfett(Lehim pastası) dediğimiz şeyi çok sık kullanmamaya özen gösterin sadece havya ucunda çıkmayan inatçı lekeler oluşuyorsa kullanın.
7- Lehimleme için reçine kullanın veya pastalı kaliteli bir lehim tek başına yeter.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Maxim

Alıntı yapılan: maxel - 27 Ekim 2013, 22:16:47
ucunda biriken lehimi düşürmek için illaki byere vuracam ki lehim düşssün ...

enteresan bir taktik
42 yaşındayım daha havya ucunu bir yere vurma gereği görmedim
bence siz bu huyunuzdan vazgeçin

t2

Ucunu değil de ucun 5cm kadar gerisini masa kenarına tıklıyorum. Ucunda biriken topak lehim düşüyor. Sökme işlerinde birikiyor.

Sünger?  O sırada düşmüş, yerinde yok.

Sünger yerine susuz kullanılan silikon sünger daha iyi oluyor.ufak kavanoz içindeki bulaşık teli de gerekli.

musti463

havyayı bir yerlere vurursanız üzerindeki kaplama zarar görür ve lehimlemede sorun yaşamaya başlarsınız en iyi sünger veya bulaşık teline benzer malzemeler var onları kullanmak
Mustafa Emir SADE

maxel

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Ekim 2013, 07:30:51
enteresan bir taktik
42 yaşındayım daha havya ucunu bir yere vurma gereği görmedim
bence siz bu huyunuzdan vazgeçin

neden şaşırdınız ??
lehim yaptığınız taht ahşap v.s malzemenin üstüne vuracaksınız ki ucunda biriken lehim düşsün peki şöyle diyim size ben bu işi 90 tl lik havya ile yaptım ucu eğildi fakat 10 tl lik ucuz çin malı havya ile yapınca hiçbişey olmuyor buna ne diyeceksiniz peki ? 

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2013, 13:33:10

Alıntı yapılan: musti463 - 28 Ekim 2013, 12:36:39
havyayı bir yerlere vurursanız üzerindeki kaplama zarar görür ve lehimlemede sorun yaşamaya başlarsınız en iyi sünger veya bulaşık teline benzer malzemeler var onları kullanmak

abicim vuracaz dediysek alıp havyayı yere çalacaz demedik ya ! 
hafifçe ucunda biriken lehim v.s şeyleri hafifçe ahşap veya kullandığınız malzme neyse üzerine vuracaz ki ucunda birilen şeyler düşşün bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok ....

teknikelektronikci

islak süngerde iyi degil bulasik süngeri alin onunla halledin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Maxim

Alıntı yapılan: maxel - 28 Ekim 2013, 13:26:17
neden şaşırdınız ??
lehim yaptığınız taht ahşap v.s malzemenin üstüne vuracaksınız ki ucunda biriken lehim düşsün peki şöyle diyim size ben bu işi 90 tl lik havya ile yaptım ucu eğildi fakat 10 tl lik ucuz çin malı havya ile yapınca hiçbişey olmuyor buna ne diyeceksiniz peki ? 

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2013, 13:33:10

abicim vuracaz dediysek alıp havyayı yere çalacaz demedik ya ! 
hafifçe ucunda biriken lehim v.s şeyleri hafifçe ahşap veya kullandığınız malzme neyse üzerine vuracaz ki ucunda birilen şeyler düşşün bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok ....

sizce vurunca ucu eğilmeyen havya daha kaliteli demekse
1 çuval tahta saplı havya alın mutlu mutlu yaşayın o zaman.

ama bizce havya kalitesi başka şeylerle ölçülür ve havya ucu bir yerlere vurulmaz.