elektronik havya

Başlatan alican, 27 Ekim 2013, 17:14:44

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Ekim 2013, 13:45:51
sizce vurunca ucu eğilmeyen havya daha kaliteli demekse
1 çuval tahta saplı havya alın mutlu mutlu yaşayın o zaman.

ama bizce havya kalitesi başka şeylerle ölçülür ve havya ucu bir yerlere vurulmaz.

aslinda dogru havyayi vurmak hem tehlikeli hemde Amatör elektronikciler yapar,

havya uclarinin cogu 400 dereceden fazla isiya UZUN süre tabi kaldiginda bozulyuor o yüzden ayarli havya alip 370-380 dereceye ayarlamak havya ucunun ömrünü artirir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Icarus

Alıntı yapılan: maxel - 28 Ekim 2013, 13:26:17
neden şaşırdınız ??
lehim yaptığınız taht ahşap v.s malzemenin üstüne vuracaksınız ki ucunda biriken lehim düşsün peki şöyle diyim size ben bu işi 90 tl lik havya ile yaptım ucu eğildi fakat 10 tl lik ucuz çin malı havya ile yapınca hiçbişey olmuyor buna ne diyeceksiniz peki ? 
Evet neden böyle ?
Kaliteli ucların iç çekirdeği ısı iletimi yüksek olsun diye elektrolit (elektroliz ile elde edilmiş) bakırdan yapılır. Hepimizin kablolardan bildiği üzere yüksek saflıkta bakır yumuşak fakat pahalı bir metaldir. Çinlilerde bu ucun bu bölümünü incelterek veya daha düşük kalitede bakır kullanarak daha sert fakat ısıyı daha kötü ileten uçlar yapmaktadırlar.

z

Havyayi dogrudan masaya vurmam da masa ile havya arasinda avcumun alti yada parmaklarim tampon gorevi gorur. Bu islem isyesinde havya ucundaki curumus lehim topu duser. 4 kere bu fiske islemini yapiyorsam 1 kere ovalama ile sungere vs silerim.

@Icarus

Havya ucu kac gram ki  yuksek saflikta bakir uc pahali olsun. Tam tersine kaliteli dedigimiz bakir uclar alasimli ve kaplamali dir. Burada kaplamada amac, yuksek isidan dolayi hizlanan oksitlenmeyi engellemektir. (Saf bakir hizli oksitlenir ve cok yumusaktir. Sivri kisimi  kolayca egilir. Bakirin alasimli olmasi ve ustune kaplama yapilmasi bu soruna da cozum getirir.)

Kaplama kalinligi uc kalinligina kiyasla cok cok incedir. Bu kaplama bozuldugunde havya ucu hizla asinir ve kutlesir.

Bu nedenle havya ucuna agrasif davranmamak gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

@z: Uc bir kaç kattan oluşuyor benim bahsettiğim iç nüvesi, senin söylediğin en dış kaplaması.
Google bir kesit arıyorum bulunca link vereceğim
Ek:
Bir tek bunu bulabildim.
http://www.tequipment.net/ProductImages/Hakko/LFtip_new.jpg

metaltrrocker

Piyasada tabanca havya olarak bilinen havya turu ne tarz lehimleme islerinde kullaniliyor?normal ince lehinlemede.kullanildigina rastlamadim pek.

z

Alıntı yapılan: Icarus - 28 Ekim 2013, 15:32:22
@z: Uc bir kaç kattan oluşuyor benim bahsettiğim iç nüvesi, senin söylediğin en dış kaplaması.
Google bir kesit arıyorum bulunca link vereceğim
Ek:
Bir tek bunu bulabildim.
http://www.tequipment.net/ProductImages/Hakko/LFtip_new.jpg

Ben de ondan bahsediyorum. Orta cekirdegi saf bakir yaparsan cok yumusak olur. Bakiri bir sogukken bir de sicakken egmeyi denedin mi hic?

Ustelik saf bakir cekirdek kullanmakla isi iletimi sorunu cozulmuyor. Cok daha onemli sorunlar var. Isisitici ile uc arasindaki isi iletimi gibi.

Maxim

o değilde
bir havya nasıl 2 saniyede ısınıp hazır olur onu hala anlayamıyorum
reklam gibi oldu ama kalite budur ya

http://www.jbctools.com/tech-area.html#fast_heating

erkan614

@Maxim fuarda konuşmuştuk o havyaların reziztansı ucunda ondan dolaya çat diye ısınıyorlar

musti463

hafifçe vursanızda zamanla aşınma olacaktır.Bu iş için üretilen malzemeleri kullanmak gerek
Mustafa Emir SADE

Andromeda

Ben havada hızlandırıp aniden fren yaptırıyorum, ikinci olarak bakır kablodan ayaklık yapmıştım onun üzerinde zıplatıyorum, amortisörlü yani, gelişmiş tekniklerim var :)
bu arada, havyayı bulaşık topu benzeri tel var ona sürüyorum,elektronikçiden almıştım,alt kısmı açınca lehim artıkları düşüyor, zarar veriyor mu acaba bu tel,havya da kıytırık bir havya..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ibo1973

Herkezin taktiği de kendine göre doğrudur.

Kaliteli Havya + ucu sıcaklıkla ilgili olarak bozulmaz bence sürekli 480 derece +- 10 derece olabilir Çalışıyorum havyanın ucu deforme olmuyor Kaliteli ucun sıcaklıkla alakası olmaz bence.

Havyanın ucunu hafif nemli süngerle temizlemek en iyisi aslında ama çalışma esnasında sürekli süngere ulaşmak pek pratik değil ayrıca sünger çok sık kuruyor ve çalışmaya başlamadan önce genelde unutuyorum süngeri ıslatmayı dolaysı ile ikincil taktik olarak ucunda lehim toplanınca havada ani fren yaptırmayı kulanıyorum ve yanımda sürekli selpak olur havyanın ucunu sık sık kuru selpak ile silerim sonuçta yaptığım lehimler gayet başarılı oluyor diyebilirim.

maxel

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Ekim 2013, 13:45:51
sizce vurunca ucu eğilmeyen havya daha kaliteli demekse
1 çuval tahta saplı havya alın mutlu mutlu yaşayın o zaman.

ama bizce havya kalitesi başka şeylerle ölçülür ve havya ucu bir yerlere vurulmaz.

herkesin bu meslekte kendine göre bir tecrübesi  bilgisi var sen canın nasıl istiyorsa öyle kullan havyayı

RaMu

Havya arayan hayvanat bahçesi sahipleri veya sakinleri varsa
(yanlış anlaşılmasın bende havyayı hunhanca kullanırım
sadece çok dayanaıklı olduğunu belirtmek için yazdım)
solomonu tavsiye ederim, atolyede yerden yere vurulmakta
halen gayet iyi çalışmaktadır, uç değiştirmek gerekiyor tabi
zamanla uçlar eriyor ona çarem yok.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Ben zirt pirt havya ucu bozarim.

Cunku uca gereken ozeni gostermem. Lehimli malzemeyi sokmek icin bacagin lehimini isitir ve egik bacagi duzeltmek icin havya ucunu levye/kaldirac gibi kullanirim. Havya ucunu tahrip eden en onemli olay bu olaydir.

Uc sonucta ince bir kaplamaya sahip. Bu kaplama bir yerden catladimi uc kangren olmaya mahkumdur. Yada uc enfeksiyon kapmaya mecburdur.

t2

Eskiden 1 uç 6 ay 1 sene giderdi.

Uca gereken saygıyı göstermeye başladıktan sonra daha uzun süre gitmeye başladı. belki 2 senedir değiştirmedim. hatta öyle ki havyanın sapı çatladı kendi telef oldu uç sağlam. Bari yedek uç olsun diye bu uca uyan havya aradım.

Havya dediğim 10-15 liralık yanmaz uçlu havya. sürtmezseniz delmezseniz gerçekten bitmiyor. uzuuuun süre kullanılır.