elektronik havya

Başlatan alican, 27 Ekim 2013, 17:14:44

F.T

16 yıldır saygı gösteriyorum antex havyama  :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Nasil yani, 16 yildir havyanin ucunu degistirmedin mi?
Yoksa ayda yilda lazim oldugunda mi kullaniyorsun?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Ekim 2013, 17:05:09
o değilde
bir havya nasıl 2 saniyede ısınıp hazır olur onu hala anlayamıyorum
reklam gibi oldu ama kalite budur ya

http://www.jbctools.com/tech-area.html#fast_heating

Tukiye'de kac liradan satiliyor bu havya?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diversant

Benim havya uclarım ise kaplama kısımları kalıyor ,kaplamanın bittiği yerden başlıyor korozyona -siyah plaka oluşuyor ve her o plakayı temizlediğimde inceliyor ama kaplama kısmında problem yok  :o.Bu arada havyalarım hep dandik ama lehimi eritmede bir  sıkıntı yaşamiyorum
.Çalışırken 3 havya kullanıyorum  40W,60W,180W .180W-lık olanda hayvan gibi uc var o bozulursa  ucu bulabilmek için taa bulgardan getirtmem gerekicek - oranın malı  ???

t2

Alıntı yapılan: F.T - 29 Ekim 2013, 16:47:55
16 senedir kullanıyorum fakat her gün değil işim oldukça kullanıyorum.yinede az iş yapmadım bu havya ile .ingiliz malı kalem havya  220 vac 25 watt.

Ben de sizin mesajdan etkilenerek, geçtiğimiz günlerde 50 TL + 6tl civarı kargo  parası ödeyerek bunu aldım:
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-antex-xs-kalem-havya-220volt-25w-73273854/detay

Çok güzel havya. Hem kalem gibi. İşte kalite budur.
Saygıda kusur etmezsek 20 sene bile kullanılır.

F.T

hocam ben memnunum inşallah sizde memnun olursunuz.ayrıca değişik uçları var satılıyor.bendeki uçta küt uçtan.

ahmet_zxc

bende aynı antex 18w havyayı (45 derece kesik kalın uç ile birlikte) 2007 den beri (hergün) kullanıyorum.

ucundaki hafif siyahlaşmanın haricinde hiçbir değişiklik yok havyamda..

yazılan herşeyi okudum kendimi elektronikçi gibi hissettim... (bazen bazı devreler yada cihazlar görürüm bunu yapan adam elektronikçiymiş biz hiçbişey bilmiyoz derim...)

leblebitozu

JBC 65S antex'den çok daha iyidir, antex de kullandım çok, bir ton da antex ölüsü vardır hala iş yerinde, uçları sık sık söküp takmaksanız kaynak olur kalır havyaya uğraşırsınız. JBC'nin uçları çok kaliteli ve sağlamdır.

http://www.esmanelektronik.com/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=160&sobi2Id=425&Itemid=0&lang=tr

apsis

konuyu hortlattım ama kusura bakmayın. elimde solomon havya var ve ucunu değiştirmek istiyorum ancak ucu bir türlü çıkaramıyorum. artık içinde pasmı tuttu noldu? (solomon sr-968)
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

metaltrrocker

Uzun süreli kullanımda bu tarz durumlar oluşabilir.Bu arada havyadan memnunmuydunuz?Benim de elimde iki adet eski havya vardı ikisi de cortladı.Memnunsanız almayı düşünüyorum burdan => http://www.elektrovadi.com/SR-968B-30W-KALEM-HAVYA,PR-1419.html

trinity

Alıntı yapılan: apsis - 30 Ocak 2014, 00:57:26
konuyu hortlattım ama kusura bakmayın. elimde solomon havya var ve ucunu değiştirmek istiyorum ancak ucu bir türlü çıkaramıyorum. artık içinde pasmı tuttu noldu? (solomon sr-968)

Bu havyadan bende uzun bir süre kullandım, ısı ayarı olmadığı için sıcaklığı kısa sürede 400 dereceyi geçiyor ve ucu kararıyor. Kararan uçlada lehim tutmuyor çabuk dağılıyor. Lehim tutsun diye uzun süre sıcaklık verince parçalar zarar görüyor. Yeni bir uç alıp takınca bir süre sonra o da kararıyor. Sonra para biriktirip ısı ayarlı bir havya aldım :) Dünya varmış.

hgs

Pasta diye bir şey var.

trinity

Pasta havya ucunun bir numaralı düşmanı, içinde asit bulunduğu için ucu çabuk bozuyor.

vedo35

Alıntı yapılan: K46 - 27 Ekim 2013, 23:33:46
solomon sl-30

Bende simdi calistigim yerde neden islak sunger kullanmiyorsunuz dedigimde ' islak sunger havyanin ucunu bozar sungerdeki suda bulunan kirec ucunda birikir ayrica sicak soguk etkisi ile havyanin ucu deforme olur onun yerine biz temizlik teli kullaniyoruz demisti. Hani su sari renkli bulasik teline benzer olanlardan. Isyerinde bu tellerden kullaniyoruz hatta bende etkilendim evdede bu tellerden kullanirim. Bir yildir kullaniyorum bana yetiyor. Birde sef arkadas soyle demisti su yerine aku suyu kullan boylece havyanin ucunda biriken ve ucu olduren kirecten kurtulursun demisti. Yani ucun zamanla korelmesine bu neden oluyormus hic denemedim  sunger ve aku suyu  kullanip dener ve  sonucu burda paylasirsa seviniriz.
Havya olarakta ben JBC kullaniyorum. Uclarini hor kullanmazsaniz hem isyerinde hemde evde uzun sure kullanirisin. Degistirilebilen uclarin icleri bos cok bastirilip yada  ege ile torpulerseniz deliniyor. Onun yerine sadece temizlik teli yullanin ve havya yaparken yada degistiriken kesinlikle ucu cok bastirmayin. Zaten uclar oldukca pahali.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.