Programlama Öğrenmek İçin Hangisini Tavsiye Edersiniz?

Başlatan Orhans, 29 Ekim 2013, 07:59:34

Orhans

Merhabalar,

Arkadaşlar programlamaya merak sardım. Yıllar önce ufak bi uğraşmıştım ama kelimesini etmeyecek kadar acemiydim. Son günlerde Visual Basic (.Net) üzerine düştüm. Anca hesap makinesi yapmayı öğrendim :) Hoşuma da gitti açıkçası ve anlayabilecek gibiyim. Fakat internette bazı yerlerde .Net bilmiyorsan hiç başlama direk C# öğren falan diye okudum. .Net'in kod yapısı daha kolay geliyor bana. C# ın form1.cs kısmını açtığımda daha kafam karışıyor. Ayrıca internette baktığım örneklerde sade sade anlatım yok. Mantığını anlatan böyle sıfırdan başlayacakların anlayabileceği şekilde yok. Kaynak kodları veriyorlar oradan yola çık diyorlar. Benim istediğim, kütüphaneleri öğretsin, problemleri nasıl çözebileceğimi, kaynağa ihtiyaç olmadan 0'dan kendim yazabilmeyi vs. öğretsin istiyorum. Dediğim gibi şuan .Net'i sevdim. Devri bitti diyenler doğru mu söylüyor acaba? Uzun yazdım kusura bakmayın son olarak bugün kitap almak istiyorum. Hangi kitap(ları) önerirsiniz. Beyazıt tarafında işim var sahaflara uğrayacağım. Daha önce Muhammed Mastar ve Süha Eriş'in C++ kitabını almıştım fakat console falan cazip gelmedi bana. Benim amacım ilk başta programlamayı öğrenip, kafama esen, becerimi geliştirebileceğim programlar yazmak, oyun hileleri yapmak vs.

.Net mi tavsiye edersiniz, C# mı?
Hangi kitabı almamı tavsiye edersiniz
İngilizcem yok :)
Yaşım 27 öğrenmem çok mu zor olur?

Arkadaşlar lütfen cevaplarınızı esirgemeyin. Birkaç saat sonra çıkacağım ona göre alayım kitapları bir an önce başlamak niyetindeyim. Çok teşekkürler, saygılar.

Mr.Java

Programlama güzeldir.Öncelikle amacını belirlemelisin.Ne tür uygulamalar geliştirmek istiyorsun ? Android mi ? gömülü sistem mi ? Web tasarım mı ? iphone vs diye gider bu.Ben programlamaya C ile başladım ve çok yararını gördüm.Diğer dillere geçişte çok ama çok faydasını gördüm.C,C++,C# hatta Java'yı bile C temeliniz sağlam ise çok kısa bir sürede bitirirsiniz.Fakat öncelik programlamadan önce algoritmadır.Algoritma sağlam olduğu sürece hızlı,stabil çalışan programlar yazmanız mümkündür.İngilizceniz var ise kitaba gerek bile duymayabilirsiniz.Çünkü programlamada kilit isim herzaman ingilizce oluyor malesef.Bu nedenle başta kitaplara vereceğiniz parayı ingilizce kursuna ver en hayırlısı diyebilirim.Eğer masaüstü uygulamaları geliştirecek,görsel bir tasarım yapacaksanız Java veya C# öneririm.Fakat benim yazdığım program her türlü ortamda çalışsın derseniz ise kesinlikle Java derim.En azından microsoftun saçmalıklarıyla uğraşmaz,windows'a bağımlı kalmazsınız.

En kısa yoldan çözüm ise İngillizce,Algoritma,Python'dur.

Yaşa takılmayın,herşey heveste ve azimde biter.

Kabil ATICI

http://acikakademi.com
adresinde .net platformu ile ilgili (özellikle C#) ders niteliğinde eğitim bulunmaktadır. Sadece üye olup dersleri takip edip kendini sınayabilirsin.
dil: Türkçe'dir. (mümkün olduğunca)

Yaşı sıkıntı yapmana gerek yok, ben kırkından sonra öğrendim.
ambar7

Tagli

Kesinlikle önce İngilizce öğrenmelisin. Bülbül gibi şakımana gerek yok (benim de konuşma berbattır), ilgilendiğin konularla ilgili teknik yazıları anlayacak ve Google'da arama yapacak kadar bilmen yeterli.

Fkarizmatik'in de dediği gibi, Python güzel bir dil programlamaya başlamak için. Kitaba ihtiyacın yok, biraz İngilizce bilirsen internette bir dolu kaynak bulabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

Orhans

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bir arkadaş daha geçen gün aynısını demişti ingilizce konusunda. Şuan ingilizce kursu için zamanım yok. Aylardır istiyorum ama şuan kayıt olsam, verdiğim para çöpe gidecek. İngilizcem yok fakat 15-16 yıldır bilgisayarla çok fazla içiçeyim. O yüzden yazılan çok şeyi anlıyorum herhangi bir sıkıntı çekmiyorum genelde. Terimlere genel olarak hakimim. Bazen turistlere adres bile tarif ettiğim oluyor :)  .Net'i istememin asıl amacı da şuan anlayabilir durumda olduğumdan ötürü. Yani acele etmemek istiyorum. Onu öğrendikten sonra diğerleri kolay gelecek gibi geliyor. İlk hedefim masaüstü uygulamalar ve ne varsa sınırı zorlamak. Sonrasında diğer dillere geçmeye çabalayacağım inşallah. Kitap öneriniz de varsa eğer .Net için çok iyi olur. Yeni başlayanların anlayabileceği şekilde.

Tesla.25

C++ asla bir konsol dili değildir. Sadece C# ve JAVA 'daki gibi herşey hazır olarak gelmez. Ki zaten felsefesi de budur. C++ 'da QT framework ile çok kaliteli arayüzler oluşturulabilir.

C++ hakkında bilinen bir yanlışı düzeltmek istedim.  ;D
Aşk üç harflidir; C++.  8)

Mr.Java

Fanatiklik yapmanın gereği yoktur.Öncelikle programlama mantığını otutturacak.Sonra diğer dillere geçecek.Şahsen hiç tecrübesi olmayan adamın C++'dan başlaması taraftarı değilimdir.Arkadaşın yerinde olsam hiç bulaşmam C,C++,C#'a.Python yeni başlayanlar için çok ideal bir dil.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

Tesla.25

Alıntı yapılan: Tagli - 29 Ekim 2013, 10:52:16
Konsol dili ne demek?

Aslında o ifadenin biraz yanlış olduğunun farkındayım. Sadece arkadaş(arkadaş diyorum ama abim sayılırsınız :)) için öyle bir ifade kullanmıştım.
Bu arada ben direkt C++ ile başlamasını önermedim. :D Python 'da heyecen verici ve kolay bir dil. (Kolay derken yanlış anlaşılmasın, diğer dillerle yapılan hemen herşey Python ile de yapılabilir. Sadece daha kısa yollardan yapılır. )

OG

@Orhans
Sana hangisi kolaylaştırılmışsa şimdilik onunla devam et, sonra gerekli görürsen gereken yollarıda gezersin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Orhans

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Hiç bu kadar fazla cevap beklemiyordum. Yardımsever insan çokmuş burada :) Şimdi öncelikle vb.net kolay geldi toolbox kısmı ile falan. Ben öncelikle buna yoğunlaşmak istiyorum. Python duyduğum kadarıyla en iyisi ve gelecek vaad edeniymiş. Fakat ona da baktım bir derleyici yardımı ile kodlar yazılıyor. Ben ilk etapta masaüstü uygulamalar yazmak istiyorum kendimi geliştireyim, biraz öğreneyim ondan sonra bunlara da yönelmek istiyorum kısmet olursa.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. İşleriniz rast gitsin.

Son olarak vb.net için sıfırdan başlayanlara önereceğiniz kitap var ise çok memnun olurum. Yoksa rastgele bakacağız artık :)

Mr.Java

Valla üstteki kitabın fiyatı gayet iyi.

Orhans

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 29 Ekim 2013, 16:14:18
Kitap:
http://www.idefix.com/kitap/visual-basic-net-10-cdli-volkan-aktas/tanim.asp?sid=HXG34U0G5B6B3IO3NILM

;D ;D

Ben fiyat göremedim sanırım satıştan kalkmış :)

Bende şuan Visual Studio 2012 var. 2010 ile aynı mantık mıdır? Yani vb6'da "" arasına almak gerekiyorken 2012'de gerek yok. 2010 alsam aynı 2012 de uygulayabilir miyim yazılanları?

Teşekkürler bu arada.

Tesla.25

Alıntı yapılan: Orhans - 29 Ekim 2013, 17:02:13
Ben fiyat göremedim sanırım satıştan kalkmış :)

Bende şuan Visual Studio 2012 var. 2010 ile aynı mantık mıdır? Yani vb6'da "" arasına almak gerekiyorken 2012'de gerek yok. 2010 alsam aynı 2012 de uygulayabilir miyim yazılanları?

Teşekkürler bu arada.

Onu fark etmemişim. Ama 25-30 TL civarı gibi birşey olacağını tahmin ediyorum.  Başka sitelerde illa ki vardır. Yeni bir kitap.
Diğer dediğinizi tam anlamadım. Visual Studio kitabında, program geliştirme ortamı olan program anlatılmıştır büyük ihtimalle(ve C# dili kullanılmıştır herhalde.) .

VB.NET 'in 2012 versiyonu çıktı mı bilmiyorum. VB.NET 'in en son versiyonu olarak 2010 versiyonunu biliyorum  ben. Visual Studio 2008, Visual Studio 2010, Visual Studio 2012, Visual Studio 2013 IDEleri fark etmez. Hepsinde VB.NET 'i kullanabilirsin. Önemli olan .NET Framework 'un 4.5 versiyonu yüklü olması bilgisayarda.