Akış Diyagramını Koda Cevirme

Başlatan umberto, 30 Ekim 2013, 23:29:52

umberto

Merhabalar

Flowcode vb şeklinde akış diyagramlarını koda ceviren yazilimlar var malum. Ben bir mcu secip , ornegin 18f2550 , buna cok basit akis diyagramlari yapip yukleyebilecegim bir yazilim yapmak istiyorum. Oncelikle 18f2550 ye HID arabirimli bir pre kod yukleyecegim. daha sonra usb uzerinden bilgisayara baglayip.

ornegin hazirladigim desktop yaziliminda

basla----yak porta1.---bekle 1000--- sondur porta.1 --- basa don

seklinde gorsel bir akis diyagrami cizip yukle ye tikladigim zaman, usb uzerinden programi atip calistiracagim.

Bunu yapmak icin desktop yazilimina nerden baslayabilirim ? Ne onerirsiniz?

z

Tersden giderek projeyi adim adim gelistirebilirsin.

Oncelikle temel fonskyonlari yazmalisin.

Portun herhangi bir pinini H/L yapan fonksiyon.
Bir pinin H mi yoksa L mu oldugunu okuyan fonksiyon.
Bir degerin 1 mi 0 mi oldugunu sinayan fonksiyon.
Gibi...

Daha sonra insanla etkilesen kismi ilk asamada aynen ornegindeki gibi basla----yak porta1.---bekle 1000--- sondur porta.1 --- basa don text yapisini yorumlayan yorumlayiciyi yazarsin.

Yorumlanan programdan cagrilmasi gereken fonksiyonlari cagirirsin ve boylece ilk versiyonu cikartirsin.

Bir sonraki versiyonda isin icine timer, pwm gibi donanimlari kullanmaya imkan taniyan eklentileri yaparsin.

Boyle boyle sistem  gelisir. En sonunda programin text giris alan kismini grafiksel hale getiririsin. Boylece bir sonraki versiyonu bir oncekinin ustune eklentiler yaparak projeyi ilerletmis olursun.

Bu sirada gitmezsen proje eline yuzune bulasir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

umberto

z , cevabın için teşekkur ederim.

Peki, desktop yazılımı için visual basic mi kullanmalıyım?
Ornegin visual basic ile gorseli oluşturup, gorselden pic basic pro şeklinde derleyip, işlemciyi o şekilde mi programlamalıyım ?

z

PC tarafinda hangi dilde sikinti cekmiyorsan bence onu kullanmalisin.

MCU kodlamada ise temel fonksyonlari zaten neyde yaziyorsan (Asm, C, Basic herneyse) yaz. Bunlar  cantada keklik kutuphane fonksyonlarin olsun.

Geriye sadece kullanicinin yazmasini istedigin komutlarin MCU fonksyonlarini cagiracak kisiminin kodlanmasi kalsin.

Onuda ornegin PORTA'da 0 numarali pini 1 yap gibi bir komut isteniyorsa

A=1
Gosub OutPortA 

yada Outport(A,1)

gibi kodlamanin yapilmasi kalsin. Bu kodlari da zaten sen değil PC yazilimin kendisi uretecek. Bu kodlar ve zaten kutuphaneden cagrilacak fonksiyonlar halihazirda mevcut oldugundan hepsini birlestireceksin. En son olusan program dosyasi MCU icin kullandigin dilin derleyiicisi tarafindan derlenecek ve hex kodlar uretilecek.

Ugrasmasi cok zevkli bir projeye benziyor.

Baslangicta herseye saldirmadan sadece pinler uzerinde islem yapacak en temel yapiyla ugrasirsan sikilmazsin.

Mesela A portunu 7. biti bir ise B portunun 3. bitini 0 yap gibi cok basit amaclara yonel, sonra sonra basardikca olaylari karmasiklastirirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com