projem için hangi TFT lcd'yi tavsiye edersiniz?

Başlatan tekosis, 04 Kasım 2013, 15:00:42

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. bir iç için 3.5" tft lcd kullanmam gerekiyor. aslında lcd belli ancak sizin de tavsiye edebileceğiniz daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir marka ve model varmıdır? uygulamada zorlanılmayacak, kaliteli bir lcd olması tercih sebebimdir. kütüphane desteği açısından programlama dili olarak ccs c veya microc de yazabilirim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

arkadaşlar konu biraz acele de ondan dolayı tekrar yazıyorum tavsiyeniz var mı acaba?.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

tekosis

teşekkür ederim. bir kaç sorum olacaktı. bu tft yi sürmek için acaba nasıl bir donanıma ihtiyacım var? sadece pic ile yapacağım bir bağlantı bu ekranda istediğim görüntüleri basmama yetermi? kusura bakmayın hazırcılık olarak anlamayın bu işe giriş kısmını aşmam için biraz vaktim dar.

polleme

Aynı LCD çip için aşağıda bir çalışma var. Bir inceleyin isterseniz. Çok aceleniz varsa ve hakim değilseniz işiniz biraz zor. Bu işler biraz sabır ve zaman istiyor.

https://320volt.com/pic16f628a-tft-dokunmatik-lcd-uygulamasi-picbasic-ssd1289-ads7843/

tekosis

cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. ssd1289 lcd sürücü çipli bir ekran ile yola devam edeceğim. proje için acelem yok ama bu gün içinde bir ön araştırma yapmam lazım ona göre işe devam edeceğim. bu nedenle bir şey daha sormak istiyorum tft ekrana jpg resmini basmak acaba nasıl olur. jpg nin dosya formatı "YCbCr" ve  parlaklık üzerine kurulu bir format, RGB formatında değil. hafızadan tasarruf etmek amacıyla eğer ekrana bmp yerine jpg basmaya kalkarsak önce jpg verilerini işlemci içinde bir program ile tekrar RGB formatına çevirip ondan sonra ekrana basmak mı gerekiyor arkadaşlar? doğru anlamışmıyım? bu da gecikmelere sebep olur mu?

diot

Pic ile resim basma işi yavaş olur . ( pic ten kasıt piyasadaki 16f877 ayarı picler) ayrıca 16 bitlik 3.2 lcd de 320*240  gb resim 153600 bayt oluyor. bunu pic in hafızasında tutmak zor olacatır. ya dışarıdan bir sdkart yada harici bir seriel eprom gibi bir şey koymanız gerekecek. ARM işlemci kullanarak FSMC bus yapısında kullanırsanız yeterli hıza kavuşursunuz..

tekosis

bu işlem için hangi arm tabanlı işlemciyi tavsiye edersiniz. daha önce arm ile çalışmadım ama sanırım zamanı geldi. bir yere kadar kaçabilirim :)

diot

Ben stm32f407 kullanıyorum. discovery kit. çizgi elektronikte var.