Soğuk Buharlı Nemlendirici Nasıl Çalışır ?

Başlatan MrDarK, 05 Kasım 2013, 20:53:04

MrDarK

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu bu nemlendiriciler ;

Nasıl soğuk buhar üflüyor buharın soğuğu da mı olur muş ? Aklım mantığım pek anlamadı. İçine su dolduruluyor bilen var mı bu sistem çalışıyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Su ultrasonik titresimlerlele pulverize ediliyor.

Ote yandan buharlasma her sicaklikta olur. Illaki 100 dereceye isitman gerekmiyor. Su molekulleri arasindaki bagi kopardinmi su buhar olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrDarK

Alıntı yapılan: z - 05 Kasım 2013, 20:56:07
Su ultrasonik titresimlerlele pulverize ediliyor.

Ote yandan buharlasma her sicaklikta olur. Illaki 100 dereceye isitman gerekmiyor. Su molekulleri arasindaki bagi kopardinmi su buhar olur.

peki hocam baya buhar gördüğümüz için beni şaşırtıyor evet her sıcaklıkta buhar oluşur fakat toplu bir şekilde kendi kendine oluşan ben hiç buhar görmedim normal hayatta normal ısıda (su için)

Bu ultrasonic titreşim ne ile üretiliyor ? Maaliyetli birşey mi gerçekten bu cihazın içinde bu teknik mi kullanılıyor maaliyetleri ne kadar,

Çünkü piyasada tam takım cihaz 45 liraya falan bulunabildiğine göre ucuz bir yapı olmalı gibi geliyor bana
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Normal hayatta havadaki bulutlar suyun 100 derecede isitilmasi ile olmuyor.

Bir zamanlar ugrasmistim. Elime sans eseri gecen bir pizeo krsitalle yapmistim. Tahminen disk 2 yada 3mm kalinliginda 15mm capindaydi. Yuksek frekans yuksek voltajla titrestiriyordum.
Uzerine su damlar damlamaz buhar oluyordu. Islak parmakla piezoya dokununca parmagim inanilmaz derecede sizliyordu.

restore

peki arkadaşlar  basınc altında buhar üretebiliyor mu ?

z

Sicak buhar uretiliyor eger soguk buhar dersen mantiken zor gorunuyor.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 05 Kasım 2013, 21:02:42
Normal hayatta havadaki bulutlar suyun 100 derecede isitilmasi ile olmuyor.

Bir zamanlar ugrasmistim. Elime sans eseri gecen bir pizeo krsitalle yapmistim. Tahminen disk 2 yada 3mm kalinliginda 15mm capindaydi. Yuksek frekans yuksek voltajla titrestiriyordum.
Uzerine su damlar damlamaz buhar oluyordu. Islak parmakla piezoya dokununca parmagim inanilmaz derecede sizliyordu.
Selamlar hocam. Yüksek voltaj ve frekanstan kasıt yaklaşık olarak nedir? Teşekkürler.

esensoy

Alıntı yapılan: kralsam - 05 Kasım 2013, 23:41:57
Selamlar hocam. Yüksek voltaj ve frekanstan kasıt yaklaşık olarak nedir? Teşekkürler.
piezo kristalin çalışma frekansı olmalı,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

kralsam

Alıntı yapılan: esensoy - 05 Kasım 2013, 23:47:24
piezo kristalin çalışma frekansı olmalı,

Örneğin böyle bişeyi deneyebilirmiyiz? Frekansını nasıl tespit ederiz?

sadogan

Alıntı yapılan: kralsam - 05 Kasım 2013, 23:49:11
Örneğin böyle bişeyi deneyebilirmiyiz? Frekansını nasıl tespit ederiz?
Marketlerde satılanların frekansları 1.7Mhz

z

Bu resimdekiler cok ince bunlarla olacagini sanmam.

Bu tur islerle ugrasirken frekansi ayarli osc ve trafolu voltaj yukseltec kullanirim. O gunlerde kim bilir hangi frekansi ve voltaji kullandim. Fakat 20Khz in cok ustunde oldugunu soyleyebilirim cunku hic ses duyulmuyordu.

Zaten piezonun ustune su damlatip frekansi degistirdigimde suda desen falan oluyordu. Bir frekansda ise desen falan kayboluyor su dogrudan buharlasiyordu.

Bu tur calismalarda frekans piezonun rezonans frekansi olmali. Voltajida piezonun kalinligi limitler.

Yanlis hatirlamiyorsam kullandigim piezo balikci teknelerinde kullanilan sonar cihazina aitti.

ipek

Astım hastaları yılardan beri bu cihazı kullanıyor. nebulator mü nebilazatormü ne Allah muhtaç etmesin.

bir arkadaşım servisi uğraşmıyor bir bakıver dedi. baktım içinde 2.5 mm kalınlığında bir disk 5 cm genişlik seramik bir şey,sökünce üç yerden çatlamış olduğunu gördüm.90v dc D44H transistör 3 yada beş de MKT kapasitör var yani son derece basit osilatör. mhz'yi bende merak ettim,arkadaş servisinden iki adet disk almış ,hangisi olursa o kalsın diğerini getir demiş ilkini taktık çalıştı diğerini denemedim,kutusunda 500v DC 1.5 Mhz yazı var gerisi Japonca.diğeri 3.2 Mhz . Yahu bu frekanlar için o zamanlar Telsiz genel müdürlüğünden ölesiye izinler gerekliydi,maksat tıp yada sağlık olunca esneklik oluşuyor galiba.

kralsam

Alıntı yapılan: ipek - 06 Kasım 2013, 01:36:24
Astım hastaları yılardan beri bu cihazı kullanıyor. nebulator mü nebilazatormü ne Allah muhtaç etmesin.

bir arkadaşım servisi uğraşmıyor bir bakıver dedi. baktım içinde 2.5 mm kalınlığında bir disk 5 cm genişlik seramik bir şey,sökünce üç yerden çatlamış olduğunu gördüm.90v dc D44H transistör 3 yada beş de MKT kapasitör var yani son derece basit osilatör. mhz'yi bende merak ettim,arkadaş servisinden iki adet disk almış ,hangisi olursa o kalsın diğerini getir demiş ilkini taktık çalıştı diğerini denemedim,kutusunda 500v DC 1.5 Mhz yazı var gerisi Japonca.diğeri 3.2 Mhz . Yahu bu frekanlar için o zamanlar Telsiz genel müdürlüğünden ölesiye izinler gerekliydi,maksat tıp yada sağlık olunca esneklik oluşuyor galiba.

Aslında telsiz yayını yapmadığı sürece sorun olmaz. Ama merak ettim doğrusu.

Peki bunların rezonans frekanslarını bir osilatör devresine bağlayarak tespit edebilirmiyiz? standart kristal gibi?

ipek

burada bir test düzeneği var fakat olukça sıkıntılı.

Piezoelectric and Dielectric Characteristics of Single-Crystal Barium. Titanate Plates

http://www.ascend.com/bstj/vol37-1958/articles/bstj37-3-719.pdf