SSD1963 xpt2046 TFT Ekran kararması

Başlatan respected, 08 Kasım 2013, 19:14:54

respected

Merhaba arkadaşlar;

STM32F4 discovery ve 7" TFT ekran ile bir uygulama yaptım. Ekranda butonlar oluşturup bir transistör ile led yakıp söndürme gibi basit bir uygulama ile ekran performansını değerlendirmek istedim. Sorunsuz bir şekilde çalıştı.

Hazırladığım pcb nin şasesine tesadüfen bir tornavida değmesi ile ekranın karardığını(ekran önce çizgili sonra ise tamamen siyah oluyor.)  farkettim. İşlemciyi resetlediğimde düzeliyor. Bunu her defasında yapmasada zaman zaman yapıyor.
Çözmek için
1- Ekran beslemesine ve pcb beslemesine yakın yerlere 100nF taktım.
2- Besleme adaptörü yerine Li-po pil bağladım.
3-Ekran gövde şase ile PCB şaseyi blendajlı kablo ile birleştirdim.
Sonuç yine aynı.
Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.  Teşekkürler.

respected

20cm Data kablosu kullandım.  Acaba ondan olabilir mi?

Kabil ATICI

Ekran haricinde işlemcinin tornavidanın şaseye dokunmasından sonra da çalışmaya devam edip etmediğini inceleme şansın var mı?
Besleme ile ilgili bir sorun olabilir, işlemcinin kristal frekansını sürdürme konusunda bir sıkıntısı olabilir,
işlemci kartını metal bir plakanın üzerine monte edebilirsin.Metal plaka ile GND bağlanıp o şekilde denenebilir. Eğer bu şekilde çalışırsa kartın GND alanlarını büyütmen gerekebilir.

Osiloskop GND bağlantısı kartın GND ile bağlanıp o şekilde denenebilir. (Şase durumu)
Belki kendinizin belirttiği gibi kablo bağlantısı olabilir.
Üzerinde statik elektrik birikme olayı var mı? Varsa boşaltman gerekebilir.
ambar7

z

Ekranda yada islemcide interface ile ilgili olupta nasil olsa calisiyor diyip kullanmadigin bosta bir pin varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HexfeT

Discovery kit ve ssd1963 lü 7" lcd ile ben de denemeler yapmıştım. Öyle yaptığınızı sanmıyorum ama LCD besleme voltajlarını STM kit üzerinden alıyorsanız sorun çıkar. LCD'yi özellikle  FSMC modül üzerinden sürerken arada kullandığınız kablonun boyu ve pinlerinin kalitesi iletişimi etkiliyor. Mesela bende ufak bir fiziksel harekette bile, hatta bazen durduk yerde LCD çöküyordu.

Bu arada boşta kalan ve arayüzü ilgilendiren pinlere ben hiç dikkat etmemiştim.

respected

STM32F4 board un pinleri denk gelecek şekilde board yaptım. Yani Board u pcb nin üzerine soketle takıyorum.

Ekran çalışmadığında  işlemci çalışıyor. Butona yüklediğim bir fonksiyon çalışıyor.

Kullanmadığım boşta olan pin var.

LCD besleme voltajını kit üzerinden değil de çizdiğim pcb üzerinden aldım.

PCB üzerinde lm2576 ile 5V  ve  AMS1117 ile 3.3V beslemesi yaptım.

Kullandığım tornavida ya da benzeri metal in elime değen kısmı yalıtkan.

Kabil ATICI

işlemci beslemeni 7805 gibi bir entegre ile deneme şansın var mı?
Besleme devrendan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görme açısından.
ambar7

respected

Var hocam hemen deniyorum.

Aynen devam hocam. Değişen bir şey yok.

Aslında osilaskop olsa belkide olayı daha kolay çözeceğiz ama malesef yok.

respected

Problemin kaynağına yaklaştım sanırım.

Çıplak elle devre üzerinde bir noktaya dokunduktan sonra tornavida ile devrenin herhangi bir noktasına da dokunsam şase ve besleme dahil ekran gitmiyor.

Farklı bir deneme de stm32 board un  herhangi bir noktasında elime gelen kısım yalıtkan olan tornavida ile kazıma hareketine benzer bir şey yaptığımda yine sorun oluyor. Yani Şase veya + olaması gerekmiyor.

Goo

Ekran karardığında backlight'ı da kapanıyor mu?

ssd1963'ün backlight için bir tane pwm çıkışı mevcut. Bu pini harici bir backlight konrolöre girmişlerse; bu pwm'i takip edip, ekran kapandığında pwm sinyalini gözleyebilirsin. Eğer pwm sorunsuz geliyorsa ssd1963'de problem olmaması gerekiyor. pwm geliyorsa backlight kontrölürü çalışmayı durduruyor olabilir.

respected

Backlight kapanmıyor.  Ekran çizgi çizgi ya da koyu bir tonda oluyor.

Ekranın arkasında
1-ssd1968-pwm
2- led A
3- always on
seçenekleri var. led A  ve always on seçeneklerinde ekran çalışıyor. pwm seçeneği aktif edilince ekran çalışmıyor.

respected

Devre girişine EMI filtre bağladım. DC çıkışına troid bağladım ama nafile. Zaten adaptörden olduğunu sanmıyorum. Çünkü batarya ile denedim ve sorun devam ediyor.

Goo

pwm'i seçiyorsan ssd'nin register larından pwm'in frekans ve duty ayarlarını yapıp aktif etmelisin. 

Problem statik gerilimden kaynaklanabilir mi acaba? Benzer tft uygulamalarında resistive dokunmatik panelin uçlarının her birine tvs diyot bağlandığını görmüştüm. Panelde oluşabilecek statik gerileme karşı bir önlem sanırım.

respected

Olabilir hocam. Çünkü panel rezistif ve daha önce panele dokununca benzer şeyleri yapıyordu gövdeye şase bağlayınca düzelmişti.  Yarın ilk iş tvs diyodu bulup denemek olacak.

respected

Malesef dokunmatik panelden değilmiş. Paneli tamamen söktüm. Panelin kodlarını da devre dışı bıraktım yine aynı sorun devam ediyor.  STM32 nin çinden getittirdiğim başka bir board u var üzerinde 3.2" LCD var. Ona benzer şeyleri yapıyorum kesinlikle ekranda en küçük bir etkilenme yok. Acaba bu LCD de mi sorun var diye aklıma gelmeye başladı.