SSD1963 xpt2046 TFT Ekran kararması

Başlatan respected, 08 Kasım 2013, 19:14:54

z

Bir dongu icinde LCD de karakter goruntuleyen kod parcasi yaz.

LCD kilitlendiginde senin rutin ne yapiyor bu soruya cevap ara. Bunun icin keil debug menude adim adim kodlari yurut. Belki buyuk ipucu yakalarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Sorunun %99 kablo uzunluğundan ve kablodan kaynaklanıyordur,
Kablo uzunluğu max. 2-3cm olacak şekilde dene. Sorunun çözülmesi lazım
eğer 20cm uzatma lazım bana diyorsan shield'li kablo kullanman gerekir.

Knowledge and Experience are Power

respected

Pardon hocam shield'li   kablo nedir?

M_B

Alıntı yapılan: respected - 10 Kasım 2013, 15:58:46
Pardon hocam shield'li   kablo nedir?

gibi cesitleri mevcut.
Yani kısaca Diş yuzeyi Gnd ile sarılı olan kablo

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

CLR

Flat kablo kullanacaksan şekildeki gibi ve bir çok çeşiti var google'a "shielded flat cable" yazarsan ve görsellerde aratırsan çeşitlerini görebilirsin.

respected

Tamam. Teşekkürler. Yarın bu kabloyu bulup deneyeceğim. Neticeyi yazarım.
Satılan yeri bilen varsa yazabilir mi?
Teşekkürler

diot

Benzeri şeyler bende de oluyordu stm32f4 discovery kit + ssd1289 lcd ile . Sorun kablolarda imiş. pcb çıkardım ve her iki kiti pcb ile birleştirdim ve besleme olarak ise harici besleme (2 adet 5 volt ve 3.3 volt 3 A ) kullandım besleme adaptörü ise 20w. şimdi sorunsuz çalışıyor.

respected

Henüz shield li kablo bulamadım.  Kablo boyunu 2 cm yaptım. Sorun aynen devam ediyor. Shield li kabloyu  deneyeceğim. Oda olmazsa pcb yi birleştireceğim.

Diot Hocam;
Neden 2 Adet 5V kullanma ihtiyacı hissettin. Board ve LCD beslemelerini ayrı yerlerden mi verdin?

CLR

Alıntı yapılan: respected - 11 Kasım 2013, 11:42:39
Henüz shield li kablo bulamadım.  KAblo boyunu 2 cm yaptım. Sorun aynen devam ediyor. Shield li kabloyu  deneyeceğim. Oda olmazsa pcb yi birleştireceğim

Kabloyu 2cm yaptıktan sonra sorun hala devam ediyorsa sorun kablodan değildir. Ama yine 20cm kullanacaksan shield'li kablo kullanman gerekir. Eğer LCD'nin bazı pinlerini pull-up, pull-down veya floating ile sürüyorsan kolay logic değişim geçirebilir.

Sorun LCD'den görünüyor, lcd bozuk anlamında demiyorum lcd control hatlarından görünüyor mesela reset alıyordur veya benzeri bir durum. Eğer scop'un varsa bulabilirsin hangi hattan kaynaklandığını.

Scop'u external trigger moduna al, edge trigger yap, ve tetikleme olarak düşen kenar seç, lcdyi çalıştır, resim ekrana gelsin, scop problarını LCD reset'e bağla, reset normalde logic 1'de bekler, logic 0 olursa osiloskop tetiklenecektir ve sinyali yakalayacaktır. Scop'u resete bağladıktan sonra ekranı karartmayı dene, karardığında reset 0'a düştümü gözlemle, düşmedi ise sonraki control pine geç, mutlaka bunlardan biri veya birkaçı değişiyor olmalı.

respected

CLR hocam sanırım dediğiniz gibi LCD den kaynaklanıyor. LCD yi doğrudan pcb üzerine bağladım. Sorun yinede aynı. Osilaskop için arkadaşımın yanına gitmem lazım.

Eğer söylediğiniz gibi RESET veya başka bir pinde bahsettiğiniz durum söz konusu ise çözüm nedir. Ne yapmam gerekir.

diot

1 adet 5 volt 1 adet 3.3 volt besleme kullandım. 5 volt u discovery karta 3.3 voltu lcd ye verdim. Usb besleme yetmeyebiliyor ve sorunlar başlıyor. devrede 5 volt regüleyi 5 volt gereken yerlere  3.3 volt u da çevre birimlerin beslemesine verdim. (discovery karta değil).

CLR

Alıntı yapılan: respected - 11 Kasım 2013, 12:19:09
CLR hocam sanırım dediğiniz gibi LCD den kaynaklanıyor. LCD yi doğrudan pcb üzerine bağladım. Sorun yinede aynı. Osilaskop için arkadaşımın yanına gitmem lazım.

Eğer söylediğiniz gibi RESET veya başka bir pinde bahsettiğiniz durum söz konusu ise çözüm nedir. Ne yapmam gerekir.

LCD büyük ihtimalle sağlamdır, sorun pcb yada program kaynaklıdır tahminimce, yukarıda bahsettiğin gibi floating bir pin ayarı kullanmışsan ondan kaynaklanabilir.
Rest pini 0'a gidiyorsa bu lcd'den kaynaklı olmaz, işlemci pini veya pcb kaynaklı olabilir, belki lcd control pinlerinden biri açık devre durumundadır vs. Orasını senin bulman gerekir.

respected

@CLR
Tamam hocam anladım. pcb ve board kontrolü yaptım ama tekrar yapacağım.  Ben ekstra bir durum mudur bu diye sormuştum. Mesela STM32 de board da daha önce kullanılan ses entegresi ivme sensörü bağlantısı olan uçlar bu problemi yapar mı diye düşünmüştüm.
Çünkü board un aynısını kullandım.

F493

Merhaba..
Devredeki ground hatları ince ise ondan kaynaklanabilir mi acaba. Hat endüktans etkisi yapabilir belki.

respected

Sorun büyük ölçüde çözüldü gibi. Gördüğüm kadarı ile 2 farklı durum buna sebep oluyormuş.
1- Kablonun uzun olması
2- STM board un boşta kalan pinlerinin lehimlenmemesi. (örneğin 2 faklı gnd var. her ikisini de lehimlemek gerekiyor)

Önce kabloyu kısalttım sorun devam etti. Daha sonra uzun kablo ve boşta kalan bu gnd leri lehimledikten sonra tekrar denedim sorun devam etti.

Lehimleme ve ardından 2 cm kablo ile denedim ve sorun artık kalmadı. Blendajlı kablo aldım yarın onu 20 cm bağlayarak tekrar deneyeceğim. 

Bu konuda fikirlerini yazan arkadaşlara teşekkür ederim.