SSD1963 xpt2046 TFT Ekran kararması

Başlatan respected, 08 Kasım 2013, 19:14:54

respected

Sanırım kesin çözümü hala bulamaşım. Zaman zaman aynı sıkıntı devam ediyor. Çalışmalar devam ediyor. Tam çözümü bulursam buraya yazacağım.

respected

Bu problemle ilgili testlere farklı lcd ile de denedim malesef sonuç yine aynı.
Farkettiğim bir şey oldu. Mesela ekrana RESET ucunu bağlamazsam herhangi bir yerede dokunsam ekran kararmıyor. Fakat RESET bağlayınca kararıyor.
RESET ucunda 2.5 V gibi bir gerilim var. Acaba gerilimde oluşan parazitten dolayı 2.5V un altına düşüp ekranı karartıyor  olabilir mi?

mesaj birleştirme:: 10 Aralık 2013, 01:23:02

/* LCD RST configuration */
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = LCD_RST_PIN;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_OUT;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_2MHz;
  GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;
  GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd  = GPIO_PuPd_UP;
  GPIO_Init(LCD_RST_PORT, &GPIO_InitStructure);

Reset ayarlamasında bir problem var mı?

adembuyukguclu

Selamun aleyküm,

Aynı sorun şu an bende de oluyor sevgili respected, OV7670 kamera modülünden aldığım görüntüyü STM32F4 Disc.'e (RAM'e) yükleyip oradan da 7" LCD ekran üzerinde bir 160*120 çerçeve içerisine gönderiyorum. Görüntü gönderirken rastgele bir zamanda (0-5dk arası) sizinki gibi ekran birden karmaşaya dönüyor. bir süre sonra da siyahlaşmaya başlıyor.

Bulgular;
- Görüntü göndermeyip de bir döngüde ekranda bir yazıyı sürekli yeniliyorum. ortada görüntü yokken yarım saat çalıştı hata oluşmadı.
- Görüntü gönderirken piksel değerini "0" olarak gönderiyorum, yarım saatte hiç hata oluşmadı.
- Sizin söylediğiniz gibi reset bağlantısını kestim, değişen birşey yok.
- 5V bağlantısını Disc. board un üzerinden almıştım. Başlarda bundan olduğunu düşünüp önemsememiştim. Beslemeyi ayırınca da devam etti malesef.
- 3V3 ü hala Disc. üzerinden alıyorum. onu da ayıracağım bir de öyle deneyeceğim.
- Bu arada mikroC kullanıyorum. Kütüphanedeki komutlar düzgün çalışmıyordu. Bulduğum bir iki örnekten devşirme fonksiyon oluşturdum. Komutu "Sendindex" adlı fonksiyondan gönderdiğimde çalışıyor. MikroC içerisindeki TFT_Write_Data(); çalışmıyordu. Datayı da mikroC içerisindeki TFT_16bit_Write_Data(); fonksiyonu ile gönderiyordum. Piksel değerlerini gönderirken acaba değerlerden biri 0x28(Ekranı kapat) komutuna denk geliyor da ekran ondan mı kapanıyor diye düşünüyordum. Piksel değerlerini TFT_16bit_Write_Data(0x28);//renk); olarak gönderdim. Düşündüğüm doğruysa bu durumda hemen ekranın kapanması gerekir diye düşündüm ancak bu durumda da hata oluşmadı.

-içimden bir ses sorunun yazılımsal olduğunu söylüyor. çünkü döngüyle yazı yazdırırken, devrenin bütün açık pinlerine dokunuyorum. hareket ettiriyorum vs. hiçbir problem yok.

Sizde bir gelişme var mı?

Selamlar.

adembuyukguclu

Piksel değeri gönderirken 2ms bekleme koydum, yarım saattir problem yok. Tabi bir kare 5 dakkada anca ekrana doluyor ama canı sağolsun:)

yani yeni varsayım: yüksek frekansta hatlarda sinyal bozulması oluyor. Devre Ekran arası mesafe 30cm civarı. Tahminim Aynı PCB üzerinde olursa (mesafe düşerse) sorun kalkar.

respected

Malesef arkadaşım sorun hala devam ediyor. Söylediğin şeyleri bende denedim. Beslemeyi tamamen dışarıdan verdim. Kabloyu iptal edip doğrudan pcb üzerine bağladım. Çok kısa (3-4cm) kablo kullandım ve kablo üzerine gürültüyü azaltmak için nüve (flat kablo için yassı olanından) kullandım sorun hala çözülmedi.

Bendeki sorunda ekranı gürültüsüz yani motor benzeri cihazların olmadığı yerde kullanırsam ve ekranın herhangi bir yerinde dokunmaz isem sorun olmuyor. En azından 1 gün kesintisiz denedim sorun olmadı. Fakat motor veya endüktif yüklerin olduğu bir ortamda ekran kararıyor.  Farklı bir kod yazarak ekran karardığı zaman işlemci de kilitleniyor mu diye kontrol ettim işlemci gayet güzel çalışıyor.  SSD1963 lü başka bir firmaya ait farklı bir PCB dizaynı olan ekran aldım sorun ondada devam ediyor.

Sorunun yazılımsal olduğu konusu benimde kafamı karıştı.
- Yüksek frekans ya da FSMC olabilir bunun dışında başka alternatiflerde vardır muhtemelen. Çözüm için hala vakit buldukça uğraşıyorum. Çözersem burada paylaşırım mutlaka.

cebrax

Merhaba,

Sorunu çözebildiniz mi? Sebebi konusunda çok meraklandım :)