Alternatif Akım ve Gerilim ölçmek ?

Başlatan SpeedyX, 25 Ocak 2005, 12:22:28

SpeedyX

doğru da. zaten voltajım 0 ile 5V arasında.
zaten öyle olmasaydı pic ve bilimum elemanların topu yanardı... bunun akım kısmını denedim yazmıştım. siz orayı okumadınız sanırım.
hatta oluşan gerilim genelde 10-50mV civarı. az akım çekildiği için.

maximum akım(~30A) çekildiğinde ise 4V civası oluyor.
ama pic in adcsi sapıtıyor.

z

Bende elstirimi akim olcme devresi icin yaptim
orada PIC'e AC giriyorsunuz
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

evet dostum AC giriyorum. böylece frekansta ölçüyorum.
iki adc kullanıyorum çünkü iki alternansıda ölçüyorum.
zaten max oluşan voltaj VDD yi geçmediği için bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

sizce bir mahsuru varsa paylaşın lütfen

aster

lem denen zımbırtı L1 ile gösterilen malzemedir
illada bu şemaya uyman şart değil ben fikir olması açısından veriyorum daha iyisini bulmak için gene burada tartışalım

kolay gelsin

z

Mahzuru su, tamam VDD yi gecmiyorsun ama VSS yi geciyorsun buda herseyden once ADC nin giris pinlerindeki koruma diyodlarini bozabilir.
(Akim trafosu eger akim basabilirse)

Ama bu sartlarda ADC nin sapitmasi bence cok normal. Asla bu sekilde baglanti yapilmamali.

SpeedyX

evet ben bunu hiç düşünmemiştim.
kesin ondan sapıtıyor adc.

şemaya gelince, değişikliğe opamptan başlayabiliriz mesela.
lm324 ün o işi göreceğini sanmıyorum.
ve son olarak o şemanın çıkışlarında oluşan gerilim de yine AC değil mi?

VOLTAJ SENS ve AKIM SENS yazan kısımlardan doğru akım mı çıkıyor sizce?

z

Iki alternasini da ayri ayri dusunup isi yokusa surme. Ya opamplarla esik degersiz dogrultma yap yada diyodlarla klasik dogrultma yap ve 0.6 v hatayi gormemezlikten gel.  (En azindan programlarini gelistirene kadar.)

LM324 kullandigim bir opamp turu değil. O  yuzden o devre hakkinda yorum yapamiyorum. Ama gorunen o ki tek besleme kullanilmis ve alternanslardan birini buyuk olasilikla kirpilip atilacak gibi gorunuyor.

SpeedyX

evet besleme simetrik değil.
tamam hadi biz iki alternansıda ölçmeyelim. 1 tanesini (+) ölçerek, diğeride aynıdır herhalde diye düşünelim.

ozaman 1-2 amper gibi bir akımda akım trafosunun uçlarında oluşan gerilim ~10mV civarı...

bu sebeple diyod ile doğrultmayı düşünmüyorum...
ama diğer öneriniz olan opamp ile doğrultabilirim.
sadece pozitif alternansı geçir şeklinde olabilir.
birde şok bobini ile akım trafosundan çıkan akımı biraz filtrelersem iyi olur diye düşünüyorum, fakat ben 20-30 ölçüm sonunda değere karar vereceğim için aslında şok bobinine bile gerek yok.

tabi birde bu ölçümler için önemli bir unsur da, akım trafosundaki gerilimin lineerliğidir.
eğer lineer değil ise bir look-up table ile yapmak zorundayım.
Saygılar.

SpeedyX

arkadaşlar
LTC1966 adlı bişey buldum. trio rms çevirici.
çok lineer çalışıyormuş.
fakat her opamp ile doğru çalışmıyor. ltc serisi opamp ları örnek vermişler data sheetlerde.

bir bakıp fikir verirseniz sevinirim.
http://www.linear.com.cn/prod/datasheet.html?datasheet=832

hacettepeli_muhendis

şöyle bişey olabilirmi sadece şimdi aklıma gelen bişey

şekli çizmeye çalışıyım

kablodan alternatif akım geçtiğine göre r yarı çaplı sargının A-B uçlarında amper yasasına göre (yanlış hatırlamıyorum sanırım) bi gerilim endüklenir.bu bir bufferdan geçirilir ve yükseltilir edilir mesela maximum genliği 5 volt olacak şekilde

PIC in ADC sinin +Vref=+5V -Vref=-5V dc ile beslenir  yükseltecin çıkışı PIC in analog girişine bağlanır

software olarakta  mesela şehir cereyanı 60Hz ADC 200Hz ile filan analog bacağından örnek alır

bunu kuyruk(queue)  şeklinde bir data yapısında saklar (boyu yaklaşık 50 elemanlı olması yeter sanırım)  diğer sample ı almadan kuyruktaki tüm elemanların  kare kökünü alır hepsini toplar ortalamalarını alıp bunun karesini alır (Root Mean Square-RMS)  ve çıkış verir

devre bi direnç görmemiş oldu sadece endüktans görmüş oluyor sanırım ancak tek sargı olduğundan etkisi fark edilemez[/img]
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

SpeedyX

fikir çok hoş. ama pratikte o teldeki gerilim, işimize yarayacak kadar yüksek olurmu acaba. deneyip görmek lazım.

z

Kablonun üzerine şekildeki gibi bobin sararsan gerilim endüklenmez.

Göktuğ

O sekildeki baglantı ile gerilim enduklenir.
Hocam tam yazılısı dogru olmayabilir ama rogovski denilen bir sey var. 3000 4000 sarımlı iki uclu tel. bunun içerisinden gecen tel uzerindeki magnetik alan sayesinde kucuk akımlar olusturabiliyor.Bu akımlarıda olcum entegreleri vasıtasıyla degerlerini olcebilirsin.Analog device firmasının bazı entegreleri var ADE7759A gibi. baska firmalarında var.

aster

Eğer bahsi geçen mevzuda yukarıdaki şekilde de gözüken A B uçları ise
bir şeyler gelecek diye çok beklersiniz

Akım trafosunu icat eden vatandaş bu yazdıklarınızı okumamış olsun

Elektron anayasasına göre indüklenme OLMAZ kardeşim

z

Evet gerilim endüklenmez, gerilim endüklenmesi için iletkenimizin yada sargılarımızın akım taşıyan iletkene paralel olması gerekir.

Trafoyu hayal et.