Alternatif Akım ve Gerilim ölçmek ?

Başlatan SpeedyX, 25 Ocak 2005, 12:22:28

aster

Ancak, akım geçen hat manyetik bir ortamdan geçirilirse, sizde sens alacağınız hattınızı bu alan içinden geçiriseniz bir uyartım alabilirsiniz, fakat alacağınız uyartım sargı sayısıyla ters orantılı olacaktır

şu da vardır, diyelim boylu boyunca bir hattınız var buradan akım akıyor
siz bu akım akan hattın paraleline bir hat döşediniz bu döşediğiniz hat o akım akan hattan manyetik olarak etkilenecektir, ama oluşan bu indüklenmeden alacağınız voltaj hayali, balon olacaktır.

bu tür birkaç çalışmam oldu. mesela 20 MW lık bir güç aktaran hattın yanına 5 kg lık demir çubuk attığımda demir çubuk havada asılı kalabiliyor

z

Aster balon olacağından eminmisin?

Eğer düm düz bir iletkenden AC akım akıyorsa ve bu iletkene paralel ikinci bir iletkeniniz daha varsa 2. iletkende voltaj endüklenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

bunalmış, normal olarak kablolar taşıyıcı kanallarda yan yana gider
bu kabloların yanında uçları boş bir kablo varsa baktığında bunda bir elektrik birikmesi gözükür ama bir ucunu toprak yaparsanız diğer uçta hiç bir şey göremezsiniz ve o ilk anda içinde biriken elektronlar atlama yaparak boşalır sonra hiç bir birikim olmaz

z

Alıntı YapMesela 20 MW lık bir güç aktaran hattın yanına 5 kg lık demir çubuk attığımda demir çubuk havada asılı kalabiliyor

Ama son yazdığın bununla çelişiyor.

Bir endüktansda V = N dFi/dt  gereği gerilim endüklenir.

Akı değişimi çok yüksek ise küçük endüktanslı bir bobinde bile yüksek gerilim endüklenir demektir.

Örneğin KA mertebesinde akımlar akan iletkenler için büyük akım trafolarına gerek yok demektir.

Uygulamalarda karşılaştığımız crosstalk probleminin zanlısı da zaten içinden akım geçen paralel iletkenler değilmi?

aster

Evet haklısın,
Zaten bende bunları vurgulamak için örnekler verdim, yazdıklarımda konuyla yakından ilgisi olmayanlar için çelişki ortaya çıkacak, lakin tamamen bu olay böyle dir

bir örnek daha vereyim;
Bir trifaze hattım var ve buradan güç çekiyorum, sistem normal çalışıyor
sonra ne olduysa termikmanyetik kesicim atmaya başlar, incelediğimde fazın biri gelmiyor olduğunu anlıyorum, fakat ölçü aleti ile baktığımda bana her fazda normal gerilim olduğunu söylüyor, şimdi deli olmak işten bile değildir
sebebi işte bu anlattığım olay ve ucu boşta kalmış kopuk bir hat

taki bunu nasıl anlarım şüpelendiğim hatta bir yük bağladığımda hat göçüyorsa (içindeki elektron birikimi gitti) o hat kopuk ve yanındaki kablodan etkileniyor olduğunu anlamam gerek
bunu fazlar arasında karşılaştırma yaptığımda da anlarım

yüksek akım akan hatta olsa genede akım trafosu kullanmak zorundayız

Açıklamam kafa karıştırıcı olmamıştır umarım  :roll:

z

3 faz taşıyan iletkenlerden biri  koptuğu zaman kopan fazda  kapasitif kuplaj nedeniyle diğer uçtan voltaj okursunuz. (Endüktif endükleme nedeniyle değil. Zaten  diğer iki fazdan akım çekilmezkende kopan iletkende voltaj endüklenmesinden böyle olduğunu anlayabilirsiniz)

Eğer  iletkenin kopan noktasının  yük tarafında kalan kısmı aynı zamanda toprağa da kısa devre olsaydı, bu kez endüktif kuplajdan dolayı diğer fazlardan yüksekçe akımlar çekilmesi durumunda kopuk fazdan da voltaj okuyabilecektiniz. Ancak ölçülen gerilim düşük olacaktı. (Asla 220V okuyamazsınız)

Eğer diğer fazlardan çekilen akım yada akımlar KA mertebesinde olsaydı kopmuş ve taprağa kısa devre olmuş iletkenden toprağa amperler mertebesinde (düşük gerilim) akım çekmek mümkün olurdu. Örneğin cep feneri ampulunü bağlayıp yakabilirdiniz.

aster

Yük akımı yüksek olan bir hat ta olsa sanayideki uygulamalarda hep akım trafosuyla bilgi alındığını gördüm

şimdi birkaç deneme yaptım AC hattan 3 A çektim, kabloyu yanından 10 cm kadar düz ve bürülmüş vaziyette ayrı ayrı geçirdim
1 mV bile göremedim

z

Alıntı Yapşimdi birkaç deneme yaptım AC hattan 3 A çektim, kabloyu yanından 10 cm kadar düz ve bürülmüş vaziyette ayrı ayrı geçirdim
1 mV bile göremedim

Şimdi akım için dikkat ettiyseniz çok yüksek değerlerden bahsettik, çünkü tek bir iletkende gerilim endüklemeye çalışıyoruz.

İletkeni akım taşıyan iletkene neredeyse dokunacak kadar tam paralel
yakınlaştırıp mümkünse bir 100 A akıtın. (Mesela kaynak makinesinin elektoduna akım taşıyan iletkene. Birde orda deneyin.)

Deney sonucunda iletkende voltaj endüklendiğini göreceksiniz ve endüklenen voltajın N dFi/dt  gereği kablolar arasındaki mesafeye de bağlı olarak değiştiğini tecrübe edinebilirsiniz.

Endüklenen voltaj, kablolar arasındaki mesafeye,  bu mesafe arasına  magnetik çekirdek özelliği gösterecek malzemelere de bağlı olarak değişim gösterir.

Bu nedenle bu tür etlilerden sakınmak için yüksek akımlar için de akım trafosu kullanılır. (Çokda mantıklı) Nede olsa dönüşüm oranı sabit  bir dönüştürücüye ihtiyaç var.

Akım trafosu kullanmaya gerek yok derken çok yüksek  akımlarda  zaten paralel iletkenlerde yeterli gerilim endüklenir demek istemiştim.

Yukarıdaki çizimde kafanıza yatmayan bir durum varmı?

aster

şekil için elinize sağlık, bence sorun yok hatta 1kA geçtiğinde voltajın daha fazla olacağını düşünüyorum, vakit bulursam deneyip sonuçlarını yazarım, sonuçta böyle bir imkana sahipim

Not: 3 sayfa oldu ama bu konu ile ilgili tek CCS kelimesi geçmedi,
konuyu bu yüzden buraya taşıdım, sonuçlara ulaştıktan sonra konuyla ilgili CCS forumunda başlık açabilirsiniz

SpeedyX

Alıntı yapılan: "aster"Not: 3 sayfa oldu ama bu konu ile ilgili tek CCS kelimesi geçmedi,
konuyu bu yüzden buraya taşıdım, sonuçlara ulaştıktan sonra konuyla ilgili CCS forumunda başlık açabilirsiniz
Hocam haklısınız. sizede çok mahçubum bu konuda.
araya başka işler girdi bir türlü tam anlamıyla uğraşamadım.
inşallah vakit bulunca tamamına erdireceğim. ozaman ccs ile ilgili birşeyler olur. şimdilik burada durması daha doğru olur.

tek yazdığım kod bu :
main() {
	setup_adc( ADC_CLOCK_INTERNAL );
	setup_adc_ports( AN0_ANALOG + AN1_ANALOG );
	set_adc_channel( 0 );
	delay_ms(100);
	while(1) {
		for (i=0;i<50;i++) { value += read_adc(); }
		value/=50;
		printf(lcd_putc,"%U",value);
	}