21 Eylül 2021, 02:41:57

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Arduino ve tsl1401 yüzey tarama

Başlatan ernecati, 18 Kasım 2013, 23:00:17

ernecati

Selamlar ;
Öncelikle sitede yeni olduğumu ve katılmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Hemen konuya gireyim:
Arduino UNO ve TSL1401 kullanarak yüzeyde tarama yapan bir prototip projem var. Uzunca bir zamandır konu hakkında araştırma yapıyorum. Ulaştığım örnekler doğrultusunda bir sketch oluşturdum (TSL1401 henüz elime geçmediği için deneme fırsatı bulamadım). Fakat aklıma takılan bazı noktalar var. Önce kodları paylaşıp ardından sorulara geçeyim.


#define AOpin 0  
#define CLKpin 2
#define SIpin 3

#define NPIXELS 128

byte Pixel[NPIXELS];

void setup (void)
{
   
pinMode (SIpinOUTPUT);
   
pinMode (CLKpinOUTPUT);
   
pinMode (AOpinINPUT);

   
digitalWrite (SIpinLOW);
   
digitalWrite (CLKpinHIGH);

   
Serial.begin (115200);
}


void loop (void)
{
   
int i;

   
digitalWrite (CLKpinLOW);
   
delayMicroseconds (1);
   
digitalWrite (SIpinHIGH);
   
digitalWrite (CLKpinHIGH);
   
digitalWrite (SIpinLOW);

   for (
0NPIXELSi++) {
     
Pixel[i] = analogRead (AOpin) / 4;
     
digitalWrite (CLKpinLOW);
     
delayMicroseconds (1);
     
digitalWrite (CLKpinHIGH);
   }

   
delayMicroseconds (1);

   
Serial.write ((byte)0);
   for (
0NPIXELSi++) {
     if (
Pixel[i] == 0)
       
Serial.write ((byte)1);
     else
       
Serial.write ((byte)Pixel[i]);
   }
}
 

TSL1401 datasheet : http://www.w-r-e.de/robotik/data/tsl1401.pdf
TSL201 datasheet  : http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheets2/10/102081_1.pdf

1-)SPI konusunda pek iyi değilim , hatta genel olarak elektronik ve yazılım işinde de iyi değilim. 1401 yerine 201 kullanırsam ve NPIXELS değerini 64 olarak ayarlarsam aynı kodlar ile TSL201'i kullanabilir miyim?(fiyatı ucuz ve ihtiyacımı görecek alanı görebiliyor) Datasheet'lerde timing ile ilgili bilgiler aynı gibi geldi bana ama emin olamadım.

2-)Daha önce benzer bir proje yapılmış ve şöylehttp://farm5.staticflickr.com/4138/4896928437_e7bb526708.jpg bir devre kurulmuş. Burdaki kondansatörler ne amaçla kullanılmış?

İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kabil ATICI

Öncelikle kondansatörler besleme hatları arasına bağlanmış olabilir. Buda devreden gelebilecek parasitik etkileri ortadan kaldırmak içindir.  Çünkü sensör gördüğüm kadarı ile analog çıkış veriyor.
Çıkış 256 gri seviyede verdiğine göre 8 bitlik bir adc çözünürlüğü yeterli olacaktır.

Belirttiğiniz gibi aradaki AO bacağındaki alınan verinin miktarı değişiyor sadece. NPIXELS değerini değiştirseniz yeterli gibi görünüyor.
ambar7

gumush

SPI acisindan sorun olmayacaktir.  Ancak burada mekak etttigim sensorun nasil calisacagi. Sadece 128 pixel yaklasik 10mm'lik bir alanda yani tarama yapacaginiz seyin genisligi bir buyuklukte olmali . Peki kumas vs gibi birsey yapilacaginda durum nedir ? Zincirleme baglanabilir sanirim ancak bu durumdada gorus acisi devreye giriyor. Yani sensor kismi aralarindaki bosluklar nedeni ile arada atlanacak yerler olacaktir sanirim. Yine aklikma yuzeyi tarama hizi geldi  ?

Hikmet Gumus  izmir

z

€5.07 fiyati ile de cizgi izleyen robort projeleri icin mukemmel bir sensor.

@ernecati

Siz bu sensoru hangi uygulamada kullanacaksiniz?

http://www.mouser.com/ds/2/588/TSL1401CL-198435.pdf

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ernecati

Sensörü kumaş yüzeyi taramak için kullanacağım. Kumaş üretim prosesi gereği tüp formunda ve dönerek üretilmekte. bu sayede sabit sensörün kumaşın her alanını taraması mümkün. tarama hızı konusunda şimdilik pek bir fikrim yok , deneyip göreceğim(üretim hızı , makina devri vs etkili faktörler) fakat sorun olacağını zannetmiyorum.
Bunun yanında görüş açısını yatay olarak arttırmak için "bar magnifier" denen dikey büyüteçlerden kullanabilirim. Dairesel lensi ile birlikte modül olarak satılanları da var ancak fiyatlar öğrenci bütçesinin üzerinde.

Bu arada ben en uygun fiyata şurada bulabildim. http://www.aliexpress.com/item/Taos-sensor-tsl1401r-lf-tsl1401-dip8-freescale-smart-car-chip/1450477036.html
Mouser stoklarında sıfır gözüküyor , daha uygun fiyata alabileceğim bir yer tavsiye ederseniz sevinirim.

asergin

merhaba. Aradan 8 yıl geçmiş, hala formu takip ediyor musunuz, ya da bu mesaj size ulaşır mı bilmiyorum ama şansımı deneyeyim:

TSL1401 ile kumaş taramada başarılı oldunuz mu? ya da bu konuda başka bir çalışmanız oldu mu? ben de bu konuda araştırma yapıyorum. bilgi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.