Osiloskopda X-Y Modu

Başlatan dijital74, 19 Kasım 2013, 00:29:08

dijital74

Merhaba Arkadaşlar.

Görüşmeyeli, elektronik laboratuvarıma osiloskop ve fonksiyon jeneratörü aldım. Bu yeni oyuncakları kurcalamaya başladım. Osiloskoplarda X-Y modu denen bir olay varmış, bir malzemenin (diyot, kondansatör, bobin vs.) karakteristik geometrisi oluyormuş. (IV testi, ya da empedans testi) Ben 1-2 deneme yaptım ama çok net geometrik şekiller alamadım. Bu noktada birkaç sorum olacak.

1- Deneylerde DC doğru akım mı yoksa fonksiyon jeneratörü ile belli bir frekansta dalga formu mu kullanmalıyım ?
2- CH1 ve CH2 probları hangi noktalara bağlanmalı ? 
3-  Malzeme değerleri önemli mi ? Fikir vermesi açısından birkaç devre şeması alabilir miyim ?

Not: Osiloskop 60 MHz ölçebiliyor, fonksiyon jeneratörü 20 MHz e kadar dalga üretebiliyor.

z

Scopu XY moduna aldiginda yatay tarama osilatoru devreden cikar ve kanallardan birisi gene normal modda oldugu gibi Y eksenine hukmederken diger kanal artik Y eksenine degil X eksenine hukmeder.

Olayi kavramak icin kanallardan birisine sinyal jenaratorunden sinusel voltaj gir. (Frekans onemli degil ama birazdan bahsedecegim RC filitrenin kesim frekansi acisindan onemli)

Ayni sinyali once R uzerinden C ye gir. (Cnin diger ucu Gnd) Yani low pass filitre yap. C den de diger kanala gir.

Bu sartlar altinda ekranda elips goreceksin.

R-C degerlerini degistirerek elips acisini degistirebilirsin. Tam daire yapmak icin sinyal jenaratorunden dogrudan sinyal girdigin kanala potansiyometre baglayarak bu kanalin genligini kis.

Deney sonucunda malzemelerin nasil test edilebilecegini daha kolay anlarsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Komponent karakteristiğini osiloskopa aktaran aşağıdaki linktekine benzer iş yapan bir devreye ihtiyacınız var (osiloskopunuzun komponent test  arabirimi yoksa). Bu devrenin çıkışını osiloskopa bağlayıp işi bitiriyorsunuz. Ayrıntılar linkte var.

Bu arada aldığınız fonksiyon jeneratörü hangi marka ve model? 20 MHz almayı çok isteyip alamamıştım.

mesaj birleştirme:: 19 Kasım 2013, 00:51:37

Link

http://www.reelektronik.com/EFLVITESTER-Scobe.html

dijital74

@polleme üstadım, linkteki cihazı biliyorum. Sitelerinde cihazla ilgili herşeyi yazmışlar. Bir tek fiyatını yazmamışlar :@

Zaten ben eğitimciyim, elektronik ile hobi olarak ilgileniyorum. O V/I tester çok pahalıdır herhalde. Aldığım cihaz şöyle birşey.

http://www.siglent.com/en/product/detail3.aspx?id=100000001526838&nodecode=119008003

mistek

Alıntı yapılan: dijital74 - 19 Kasım 2013, 11:24:20
@polleme üstadım, linkteki cihazı biliyorum. Sitelerinde cihazla ilgili herşeyi yazmışlar. Bir tek fiyatını yazmamışlar :@

Zaten ben eğitimciyim, elektronik ile hobi olarak ilgileniyorum. O V/I tester çok pahalıdır herhalde. Aldığım cihaz şöyle birşey.

http://www.siglent.com/en/product/detail3.aspx?id=100000001526838&nodecode=119008003

Sizin sorunuzla ilgili değil ancak fonksiyon jeneratöründen 20MHz kare dalga üretip osiloskop görüntüsünü koyabilir misiniz?  Bende awg-1020 kullanıyorum kare dalga olması gereken sinyal sinüs kare karışımı oluyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

polleme

Alıntı yapılan: dijital74 - 19 Kasım 2013, 11:24:20

Birtakım forumlarda 1500 TL gibi rakamlar geçtiğini gördüm, çok pahalıya satıyorlar. Ama benzer uygun fiyatlı modüller mutlaka vardır. Çünkü gönderdiğim linkteki ürün kart tamirinde kullanılma gibi yeteneklere sahip.

dijital74

Alıntı yapılan: mistek - 19 Kasım 2013, 11:30:03
Sizin sorunuzla ilgili değil ancak fonksiyon jeneratöründen 20MHz kare dalga üretip osiloskop görüntüsünü koyabilir misiniz?  Bende awg-1020 kullanıyorum kare dalga olması gereken sinyal sinüs kare karışımı oluyor.

Geç kalmış olabilirim. Benim sinyal jeneratörü en fazla 1 MHz düzgün kare dalga üretti. Sonrasında dalga biçimi gitgide bozuldu ve 20 MHz e gelindiğinde osiloskop ekranında bir sinüs eğrisi belirdi.

mistek

Alıntı yapılan: dijital74 - 07 Aralık 2013, 22:51:49
Geç kalmış olabilirim. Benim sinyal jeneratörü en fazla 1 MHz düzgün kare dalga üretti. Sonrasında dalga biçimi gitgide bozuldu ve 20 MHz e gelindiğinde osiloskop ekranında bir sinüs eğrisi belirdi.

Kalitesi okadar demek ki. Bende de aynısı oluyor. Teşekkürler
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R