Ynt: Mikroelektronika'yı kuran kişinin resimli hayat hikayesi

Başlatan carirt, 21 Kasım 2013, 18:59:21

mistek

Çeviri için teşekkürler.

Azimli ve sıkı çalışanın elinden hiçbirşey kurtulamıyor.

Bizim başbakan ile ortak bir fikrede sahip :  Herkesin dört çocuğu olması gerektiğine karar verdim!  Hatta üçüncü çocuk için ayda 200 Euro, dördüncü için ayda 400 Euro ödemeye söz verdim. :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

olemiss

Alıntı yapılan: mistek - 23 Kasım 2013, 21:42:13
Çeviri için teşekkürler.

Azimli ve sıkı çalışanın elinden hiçbirşey kurtulamıyor.

Bizim başbakan ile ortak bir fikrede sahip :  Herkesin dört çocuğu olması gerektiğine karar verdim!  Hatta üçüncü çocuk için ayda 200 Euro, dördüncü için ayda 400 Euro ödemeye söz verdim. :)

Yararlı bulduğunuza memnun oldum.  O kısım beni de güldürdü. 

Röportajın orijinal İngilizce metni hatalarla dolu.  Örneğin "Selimovic Kalesi"nden bahsediyor, fakat esasında anlatılmak istenen yazar Selimovic'in "Kale" isimli romanı.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2013, 21:58:43

Ayrıca yeni farkettim: Sitenin adı "ekapija" - galiba bu Türkçe kapı kelimesini içeriyor.  (Sırpça bilmiyorum.)
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

engerex

@sabuncu Eline sağlık.
Adam epey azimle çalışmış. Basımevi riski göze alarak kârlı çıkmış. Bunu dikkate almakta fayda var.

olemiss

Alıntı yapılan: engerex - 23 Kasım 2013, 22:10:30
@sabuncu Eline sağlık.
Adam epey azimle çalışmış. Basımevi riski göze alarak kârlı çıkmış. Bunu dikkate almakta fayda var.

Teşekkürler.

Ayrıca kitapların çevrildiği üç dil arasında Türkçe'yi özellikle belirtmesi de çok güzel bir nokta.

OG

Alıntı YapDiyelimki uctu. Osmanli komutanlari ne geri zekali adamlarmis ki bu teknolojiyi daha sonraki askeri uygulamalarda kullanmamislar. Kisa mesafeli de olsa ucma yetenegi askeri alanda onemli ustunlukler getirir.
Uçtuğunu sanmıyorum, adamı barut patlaması ile fırlatacaksın, o patlamanın ani itmesiye adamda ne bel kalır ne ayak. Evliya Çelebi'de gördüğü ve duyduğu şeyleri aktarır zaten. Öyle duymuş öyle aktarmıştır.

Alıntı YapBunu Osmanlı çoktüğündeki okuma yazma oranı ile açıklayabiliriz; %20. Yani 100 kişiden yalnızca 20 kişi okuma yazma biliyor. İşte bilime verilen değer.  İstanbuldaki okuma yazma oranı 1895 yılında %40. Daha söylenecek birşey yok.  Göktürk imparatorluğunda bile oranın daha yüksek , %70-80 arası olduğu tahmin ediliyor.
Atlantis'de okuma oranı %100 müş  ;)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CaFFeiNe

Benim çıkardığım sonuç adamın çalışkan ve inatçı olduğu, ayrıca gönlüde bol, ülkemizde ne zengin işadamları var ama hiç duydunuzmu 14. 15. Maaşı verecek, 3. 4. Çoçuğu yapın maaşınıza ek para vereceğim diyen, sırp mırp ama helal olsun adama, hep bana hep bana demiyor

Mr.Java

Çeviri için çok teşekkürler.Emek vermişsin çok eline sağlık.Röportajda ise yeri geliyor reklamlar yapılıyor,yeri geliyor mutluluk mesajları veriliyor,yeri geliyor çocuk mevzusuna giriyor.Fakat anafikir hedef belirle ve azimle ilerle.Hiçbirşeye kolay sahip olunmuyor.Tırnağıyla kazıya kazıya gelmiş helal olsun diyorum.Keşke bu mantıkta patronlar bizde de olsa...

Bu arada türkçe kitabının adı nedir ? Nereden temin edebiliriz ?

carirt

Gerçekten yerinde konu açmışım
Burası çok güzel;
"Bu demek değil ki maaşlar düşük tutulmalıdır.  Yılda dört defa ikramiye öderiz, 13 ve 14üncü maaş ödemelerimiz vardır, ve her şey yolunda giderse 15inci maaşı da veririz.  Bu önemlidir, çünkü ikramiyeler çoğunlukla yaratıcılık için verilir, maaş ise herkese ödenir.  Şirketin durumu iyiye gidiyorsa, bunun sonucundan temizlik personeli bile faydalanmalıdır.  Yönetici zenginken, o yöneticinin çalışanlarının çamaşır makinesi satın alacak parasının olmaması, ayıp bir durumdur.

İlk arabamı 38 yaşımda satın aldım.  Villalarım ya da yatlarım yok.  Bu şirket benim herşeyim ve bu çok önemli."

malpaslan1979

Ekonomi Bakanlığı ile ilgili bir haber okumuştum. Cari açığın içerisinde önemli kalemlerinden birisi Motor sürücüler olarak görülüyor. Burada programcı, kendi işinin sahibi yada bu tasarımı yapabilecek abilerimiz, ustalarımız kardeşlerimiz var. Cari açığın azaltılması noktasında da ciddi teşvikler olduğu ifade ediliyor. Bir örnek üzerinden hareket etmek maksadıyla motor sürücü üzerinden sürekli gidiyorum. Biz neden motor sürücüsü yapmıyoruz. Bilgi var. Eğitim var. Para da var. (Hoş para herkeste yok tabi :) ) Neden çin tayvan vb. ülkelerden getiriyoruz?

engerex

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 24 Kasım 2013, 17:45:30
Ekonomi Bakanlığı ile ilgili bir haber okumuştum. Cari açığın içerisinde önemli kalemlerinden birisi Motor sürücüler olarak görülüyor. Burada programcı, kendi işinin sahibi yada bu tasarımı yapabilecek abilerimiz, ustalarımız kardeşlerimiz var. Cari açığın azaltılması noktasında da ciddi teşvikler olduğu ifade ediliyor. Bir örnek üzerinden hareket etmek maksadıyla motor sürücü üzerinden sürekli gidiyorum. Biz neden motor sürücüsü yapmıyoruz. Bilgi var. Eğitim var. Para da var. (Hoş para herkeste yok tabi :) ) Neden çin tayvan vb. ülkelerden getiriyoruz?
Büyük yatırım istiyor. Ürün çeşidi çok. Bunlarla uğraşmaktansa Çin'den kendi markanı getirmek çok daha kolay. Çok daha az kişiye maaş ödemek zorundasın. Kolayı bu.
Ama düşünmüyorlar ki Çin zamanı gelince fiyatlarda istediği gibi oynayacak. Gerçi o zamanda bir şey değişmeyecek. Bunlar yine al sat yapacaklar.

olemiss

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Kasım 2013, 16:46:36
Çeviri için çok teşekkürler.

Bu arada Türkçe kitabının adı nedir ? Nereden temin edebiliriz?
Yararlı bulduğunuza memnun oldum.

Türkçe kitabın adını bilmiyorum ama MikroElektronika'nın Türkiye temsilcisi Beti Bilişim: http://www.beti.com.tr/  Maalesef siteleri kalitesiz - kitap linkini tıklayınca boş sayfa çıkıyor.
Bu şirket aynı zamanda ElektroVadi alışveriş sitesinin sahibi.  O site daha iyi çalışıyor.

z

Alıntı yapılan: gerbay - 24 Kasım 2013, 18:18:12
Neden motor sürücüsü yaamiyoruz?

Çünkü Bülent ağabey (  @z ) gibi arkadaşlar yapmak yerine "yok arm için de assembly ile yazalim", "yok crc polinomu seçmenin felsefesini tartışalım" vb. Konular ile ugraşmayı daha cazip görüyor..   :-)

Hocam ileri teknoloji urun de yapiyoruz da satislar tatmin edici olmuyor. Ote yandan kici kirik devre yapiyorsun bu kez de yok satiyor. Zamaninda yapip satilmayan cihazlar da 4..5 sene sonra musteri talepleri  basliyor. Halbuki o urunun uretimi  coktaaan sonlandirilmis oluyor. Satici zihniyetinde olmadigim icin de uzerinde durmuyorum.

Bir de soyle bir durum var. Ben midemi elektronik harici islerden doyuruyorum. Yani elektronik hoby duzeyinde kaliyor. Hoby duzeyinde calisinca herseyi didikleyebiliyorsun. Yetistirmen gereken bir is olmuyor. Profesyonel hayatta bu didikleme islerini yapamiyorsun.

O yuzden benim sagi solu cok kurcalamama takilma.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Gerbay Haklı, Ama Benim Durumumda Z gibi, Arada Kaldım Ne düşüneceğimi bilemedim.

LukeSkywalker

OG haklısın aslında dalga geçmekte. Gün geçtikçe insanların bilgi ve kültür düzeyi artacağına cahilleşiyorlar...

t2

Mikroelektronika'yı kuran kişinin yanında çalışanlar  firmaya ortak olması gerek. ama çalışanlar maaşla yetinip mutlu olabiliyor verimli çalışabiliyorsa bu yönetimin becerisidir.