Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

STM32F4x Çalışmalarım

Başlatan Mucit23, 02 Aralık 2013, 00:01:25

Mucit23

Hocam sizin dediğiniz farklı bir board sanırım. Benim kullandığım STM32F429 Discovery, Üzerindeki işlemci STM32F429ZI serisi 144 pin, Portlardan en fazla PG var.

Ben hangi pinde hangi özellik var diye bakmak için ST'nin mikroxplorer programını kullanıyorum. LTDC_VSYNC pini için başka bir seçenek yok illa PA4 olacak.
Data pinleri ise yer değiştirebiliyor. Aynı şekilde DCMI_PXCLK, HSYNC VSYNC de öyle.

Kimse fazla kullanmadığı için bu durum fazla bilinmiyor zaten. ST_Forumda durumu dile getirdim. O board ile olmaz, üzerinde daha fazla pin bulunduran başka bir board kullanın gibi bir cevap geldi. 

Keşke FPGA'larda olduğu gibi istideğimiz pini istediğimiz donanıma bağlayabilseydik. Hem yazılımcı için hemde kart tasarımı için kullanıcıya nede güzel bir kolaylık sağlardı.

İşin yoksa git şimdi uğraşki kamerayı yazılımla çalıştırasın... Kesmelerle boğuşacağız.

Büyük ihtimal birçok işlemcide bu durum vardır ama şunuda sorgulamadan edemiyorum.

SPI, I2C, UART olsa her birinden 2 şer 3 er tane koyuyorlar. SPI nin biri başka bir donanımla çakışsa gider başka bir SPI kullanırsın. Ama bunlar öyle değilki LTDC ve DCMI den işlemci üzerinde birer tane var. İkisininde ortak pinleri var ve ortak olan pinlerin AF seçeneği yok. Yani adam resmen ikisin aynı anda kullanamazsın diyor.

Kamera kullanan biriside LCD kullanır herhalde, ST bunu belliki düşünememiş. Yada bazı şeyleri çok basit düşünüyorum. Atladığım şeylerde olabilir emin değilim.

ST beni biraz hayal kırıklığına uğrattı... :( Mecburen kamerayı yazılımsal olarak kullanacağız. İşin yoksa git uğraş şimdi...

Mucit23

Alıntı yapılan: ErsinErce - 20 Mart 2014, 01:11:55
bu lcd yi de fsmc ile kullanıyorsunuz ztn
hatta page 1 i atamışsınız

stm32f4 den ram için gereken diğer pinleri çıkarıp direk bağlayın
page 2 ye de ram i atayın

FSMC_BCR1..4 diye 4 farklı register mevcut

page -> bank olarak geçiyormuş

Ersin hocam yeni dikkatimi çekti. STM32F40X'e Normal SDRAM bağlayamıyoruz. Çünkü normal SDRAM lerdeki Adres bacakları ayrı oluyor. Örneğin STM32F429 Discovery kitinde SDRAM olarak IS42S16400J var. 12bit adres hattı kullanıyor. (A0-A11)  STM32F429'da FSMC'ye SDRAM modu eklemişler. Yani Adres Bacaklarının hangi pinler olduğu belli.

STM32F40x'de ise bu adres bacakları yok. Yani FSMC de sadece Nor_Mux özelliği var. Max. 24 bit adresleme yapabiliyor ama adres hattının ilk 16 bitini Data hattıyla ortak olarak kullanıyor sanırım. Çünkü Pin_Map'e baktığımda FSMC ile ilgili Adres bacaklarından sadece A16 ile A23 arasını görebiliyorum.

STM32F407 için FSMC ye ram bağlamak istersek ne tür bir ram kullanmalıyız? Ben ilk başta SDRAM bağlanacağını sandığım için biraz gözüm korktu.